Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 16 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:00 TRY Cari Hesap (USD) (Mar) -5,37B -5,15B
11:00 TRY Bütçe Dengesi (Nis) -68,97B
12:00 EUR AB Ekonomik Tahminleri
15:30 USD New York Empire State İmalat Endeksi (May) 14,5 24,6
15:55 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması
17:15 GBP Para Politikası Sunumu

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsaları karışık seyretti”

Çin’de veri akışı ve NATO ile Rusya arasında artan gerilim ile birlikte Dolar endeksi son 20 yılın en yüksek bölgesine yakın seyrederken, Asya borsaları haftaya karışık bir seyirle başladı.

Çin’de salgın mücadelesi devam ederken, geçtiğimiz hafta vaka sayılarındaki iyimserlik piyasaları pozitif etkilemişti. Ancak bugün açıklanan verilerde perakende satışlar ve sanayi üretiminin piyasa beklentisinin oldukça kalması Çin endekslerinde baskı oluşturdu.

Öte yandan İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya alınma konusuyla ilgili gelişmeler de özellikle Avrupa ile Rusya arasındaki gerilimin tekrar tırmanmasına neden oldu. Rusya, NATO’nun sınırlarını genişletme çabasına karşı çıkıyor.

ABD endeks vadelileri haftaya satışla başlarken, düşüşlere Nasdaq liderlik etti. Asya seansında kayıplar 0,75% üzerine çıkarken, Dolar endeksi 20 yılın en yüksek bölgesine yakın seyretti. Petrol fiyatları Çin’de hayal kırıklığı uğratan verilerle birlikte talebin zayıflayacağı endişesiyle geriledi.

Ülkede perakende satışlar Nisan ayında yıllık bazda 11,1%, sanayi üretimi ise 2,9% geriledi.

“Para politikası sunumu takip edilecek”

Hafta başında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey’nin para politikası sunumu gerçekleşecek. Enflasyonda devam eden artış ve BoE’nin politika faizini 1%’e getirmesi ardından Banka’nın nasıl bir rota izleyebileceğine ilişkin ipuçları içerebileceği için sunum yakından takip edilecek.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!