Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 12 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:00 GBP Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) 1,00% 1,30%
09:00 GBP Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (1. Çeyrek) 9,00% 6,60%
14:00 USD OPEC Aylık Rapor
15:30 USD Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Nis) 0,60% 1,00%
15:30 USD Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (Nis) 8,90% 9,20%
15:30 USD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (Nis) 10,70% 11,20%
15:30 USD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Nis) 0,50% 1,40%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Borsalar ABD enflasyonu sonrası negatif”

ABD’de Nisan ayı enflasyonunun 8,5%’ten 8,3%’e gerilemesine rağmen ABD borsaları etkili bir satış baskısı gördü. Bunda piyasa beklentisinin daha fazla düşüşe odaklanmış olmasının payı bulunuyor. Aynı dönemde çekirdek enflasyon ise 6,5%’ten 6,2%’ye geriledi. Ancak her iki enflasyon verisi de piyasa beklentisinin üzerinde oluştu.

ABD’de satışlara Nasdaq liderlik etti. ABD endeks vadelilerinde ise sınırlı pozitif seyir oluştu. Asya’da ise Japonya ve Hong Kong endekslerinde 1% civarında kayıp yaşanırken, Çin endeksi sınırlı pozitif seyir izledi.

ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,89% bölgesinde yoğunlaşırken, Dolar endeksi 20 yılın zirvesine yakın seyrini korudu. Çin’de salgın süreci, AB’nin ambargo planları ve ABD stokları gibi başlıklarla birlikte petrolde hareketlilik artış yaşadı.

İNGİLTERE

“Büyüme verisi takip edilecek”

İngiltere’de yılın ilk çeyreğine ilişkin öncü büyüme rakamları açıklanacak. Piyasa beklentisi önceki çeyreğe göre büyümenin 1% düzeyinde oluşacağı yönünde. Önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 9% büyüme oluşacağı tahmin ediliyor.

ABD

“ÜFE piyasa beklentisini yakalayabilecek mi?”

ABD’de TÜFE’nin gerilemesine rağmen piyasa beklentisinin üzerinde kalması agresif politikalara ve yüksek enflasyona ilişkin endişeyi tekrar ön plana çıkarmıştı. Bugün ise ÜFE rakamları açıklanacak. Nisan ayına ilişkin ÜFE rakamlarında önceki aya göre gevşeme bekleniyor. Ancak bu beklentinin yakalanıp yakalanmayacağı önemli olabilir.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!