Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 11 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:15 EUR Almanya Merkez Bankası Başkanı Nagel'in Konuşması
11:00 EUR AMB Başkanı Lagarde’ın Konuşması
15:30 USD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Nis) 0,40% 0,30%
15:30 USD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Nis) 6,00% 6,50%
15:30 USD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Nis) 8,10% 8,50%
15:30 USD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Nis) 0,20% 1,20%
17:30 USD Ham Petrol Stokları 1,302M
17:30 USD Benzin Stokları -2,230M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsalarında Çin iyimserliği”

Çin’de vaka sayısındaki düşüşle birlikte, büyüme beklentilerini törpüleyen kısıtlamaların kaldırılabileceği beklentisi endekslere olumlu yansıdı. Asya tarafında Japonya, Çin ve Hong Kong endeksleri günü pozitif geçirdi.

Dün karışık bir görünüm sunan ABD endeksleri ise vadeli işlemlerde pozitif seyretti. Bugün ABD’de Nisan ayına ilişkin enflasyon verisi açıklanacak. Bunun öncesinde 10 yıllık tahvil faizi 3% altına inerek 2,99% bölgesinde yoğunlaştı.

Dün gerçekleşen FOMC üyeleri konuşmalarında üyelerin çoğu Powell’ın 50’şer baz puanlık artırım mesajını desteklerken, Cleveland Fed Başkanı Mester’ın 75 baz puanlık faiz artırımlarının sonsuza kadar masa dışında tutulamayacağını belirtti.

Petrol fiyatları Asya seansında toparlanma çabası gösterirken, Ukrayna’nın Rus gazının Avrupa’ya sevkiyatı konusunda Rus politikalarının arzı etkilediği yönündeki eleştirisi doğalgaz fiyatının yükselişinde rol oynadı.

ABD

“Enflasyon yükselmeye devam edecek mi?”

Hafta ortasında Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklanacak. Mart ayında 8,5%’e yükselen enflasyonun artmaya devam etmesi, piyasaların hali hazırda gündemde tuttuğu enflasyon korkusunu ateşleyebilir. Dolayısıyla veri yakından takip edilecek. Mart ayında aylık bazdaki rakam ise 1,2% olarak açıklanmıştı. Ek olarak gıda ve enerji fiyatlarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek enflasyon verisi de önemli olacak. Çünkü savaş ve salgın etkisi haricindeki fiyat hareketleri piyasaların rahatlayacak alan bulup bulmaması açısından kritik olabilir.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!