Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 10 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:00 TRY İşsizlik Oranı (Aylık) (Mar) 10,70%
12:00 EUR Almanya ZEW Ekonomik Hissiyatı (May) -42,5 -41
12:00 EUR ZEW Ekonomik Hissiyat (May) 43
14:40 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması
15:30 USD FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması
17:00 EUR Almanya Merkez Bankası Başkanı Nagel'in Konuşması
20:00 USD FOMC Üyesi Waller’ın Konuşması
22:00 USD FOMC Üyesi Mester'ın Konuşması
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları -3,479M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya’da düşüş, ABD vadelilerinde toparlanma çabası”

Küresel büyümeye ilişkin kaygılar ve yüksek enflasyon korkusu Asya borsalarını baskılasa da, ABD endeks vadelileri toparlanma çabası gösterdi. Japonya’da endeks yaklaşık 1% değer kaybederken, Hong Kong’da düşüş 3%’e yaklaştı. Çin’de ise sınırlı yükseliş hakimdi.

ABD endeks vadelileri ise pozitif seyretti. Nasdaq tarafında yükselişler 1%’e yaklaştı. ABD 10 yıllık tahvil faizi bir miktar gevşeyerek 3% bölgesine yaklaştı. Dolar endeksi ise 20 yılın zirvesinde çok sınırlı bir geri çekilme yaşadı.

Avrupa Birliği’nin Rusya’ya petrol ambargosu kararında gevşeme planına yönelik haber akışı petrol fiyatlarının etkili şekilde gerilemesinde rol oynadı. Benzer şekilde doğalgaz fiyatları da gerileyerek, piyasalardaki panik havasının bir miktar azalmasında etkili olmuş görünüyor.

ABD

“FOMC üyeleri takip edilecek”

Fed’in enflasyonla mücadele için faiz konusunda ne kadar ileri gidebileceği en çok merak edilen başlıklardan biri. Son olarak 75 baz puanlık faiz artırımının tartışılmadığını söyleyerek bu ihtimali devre dışı bırakan Powell ardından, bu kez üyelerin görüşleri takip edilecek. Gün içinde Bostic, Williams, Mester ve Waller’ın konuşmaları takip edilecek.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!