Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 09 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:45 USD FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması
16:00 GBP BoE MPC Üyesi Saunders’ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Piyasalarda baskı ve Dolar yükselişi sürüyor”

Hafta açılışıyla birlikte Asya endekslerinde negatif eğilimin ön planda olduğu görüldü. Japonya’da endeks 2%’nin üzerinde değer kaybı yaşarken, ABD endeks vadelileri de 1%’e yaklaşan düşüş gösterdi.

Yüksek enflasyon korkusu, buna karşılık sıkılaştırıcı para politikalarının ekonomide yavaşlamaya yol açacağı endişesiyle birlikte baskının sürmesine neden olurken, Dolar endeksini de yükseltmeye devam ediyor. Endeks 2002 sonlarından bu yana en yüksek seviyelerinde seyrediyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizi 3% barajını geçmesinin ardından ilerleyişini sürdürüyor. Şu sıralarda 3,14% bölgesinde yoğunlaşmış durumda.

Satışlara neden olan ana başlıklar ise değişmiyor. Artan enflasyon endişeleri, sıkılaşan politikalar ve Çin’de salgın nedeniyle büyüme beklentilerinde düşüş. Bu tablo ile birlikte Dolar endeksi 20 yılın zirvesine yakın seyrediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,09%’u görmesinin ardından 3,05% bölgesine kadar çekilebildi.

PETROL

“G7’den ambargo kararı”

G7 ülkelerinin Rus petrolünün ithalatını kademeli şekilde kesecekleri yönündeki kararı, Avrupa’nın benzer çalışmalar yapmasıyla birleşince petrol fiyatının yükselişinde etkili oldu. Ancak Avrupa’da kararın önünde Macaristan engel oluşturuyor. Öte yandan Suudi Arabistan’ın Asya pazarı için uyguladığı indirim de hafta açılışıyla birlikte petrol fiyatının dalgalanmasında etkili oldu.

ABD

 “Yılın ilk bilanço sezonu takip ediliyor ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu takip ediliyor. Planlanan bilanço takvimini içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!