Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 05 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:00 TRY Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Nis) 68,00% 61,14%
10:00 TRY Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Nis) 6,00% 5,46%
10:00 TRY Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (Nis) 114,97%
10:00 TRY Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Nis) 9,19%
OPEC Toplantısı
14:00 GBP BoE Enflasyon Raporu
14:00 GBP BoE Para Politikası Kurulu - Faiz İndirimi Yönünde Oy (May)
14:00 GBP BoE Para Politikası Kurulu - Faiz Artışı Yönünde Oy (May) 8 8
14:00 GBP BoE Para Politikası Kurulu - Sabit Yönde Oy (May) 2 1
14:00 GBP BoE Toplam Parasal Genişleme (May) 842B 875B
14:00 GBP Faiz Oranı Kararı (May) 1,00% 0,75%
14:00 GBP Para Politikası Kurulu (MPC) Toplantı Tutanakları
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 182K 180K
17:30 USD Doğal Gaz Stokları 40B

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya Fed sonrası yükseldi”

Fed’in 50 baz puanlık beklenen artışı yapması ve daha agresif faiz artırımlarından kaçınan ifadeleri ile birlikte Asya borsaları pozitif bir seyir izledi. Hong Kong ve Çin endekslerinde yükseliş eğilimi izlenirken, Japonya’da borsa Çocuk Günü nedeniyle kapalıydı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,94% bölgesine yükselirken, Dolar endeks beyanat ile gerçekleştirdiği düşüş ardından çok sınırlı toparlanma sağladı. Ons altın 1900 Doları test ederken, petrol fiyatları Avrupa’nın Rusya’ya yaptırım hazırlığı haberleriyle yükseldi.

ABD

“Fed agresif söylemlerden kaçındı”

Beklenen Fed para politikası beyanatı dün akşam gerçekleşti. Banka politika faizini 50 baz puan artırırken, Başkan Powell 75 baz puanlık faiz artırımlarının tartışılan bir konu olmadığını açıklayacak piyasaları rahatlattı. Yıl sonuna ilişkin faiz tahminlerinde 50 baz puanlık düşüş yaşanırken, bu durum Dolar endeksinde de gevşemeye yol açtı. Haziran ayına ilişkin 75 baz puanlık faiz artırım beklentisi ise şimdilik ortadan kalkmış durumda.

Fed aynı zamanda Haziran ayı itibariyle varlık alımlarının azaltılmasını ilk üç ay 47,5 milyar Dolar, sonraki aylarda 95 milyar Dolar olacak şekilde açıkladı.

 “Yılın ilk bilanço sezonu takip ediliyor ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu takip ediliyor. Planlanan bilanço takvimini içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

AVRUPA

“Petrol ambargosu hazırlığı ve OPEC görüşmeleri”

Avrupa’nın Rusya’ya petrol ambargosu hazırlığıyla ilgili haberler petrol fiyatlarının yükselişinde etkili oldu. Önümüzdeki 6 ay içinde ham petrol ithalatının, yıl sonuna kadar da rafine petrol ürünü ithalatının yasaklanması yönündeki hazırlıklar Brent petrolün varil fiyatının 111 Doları test etmesinde etkili oldu. Bugün ise belirsizlik ortamında OPEC görüşmeleri olacak. Örgüt’ün sınırlı üretim artışları politikasına devam etmesi bekleniyor. Ancak Çin’de azalan talep nedeniyle ortaya çıkan depolama sorunu, olası sürprizleri daha açık hale getiriyor.

İNGİLTERE

“Fed’in ardında BoE’de faiz artırım beklentisi”

Fed beyanatından bir gün sonra, Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz artırım kararı bekleniyor. Artan enflasyon nedeniyle Banka’nın politika faizini 0,75%’ten 1%’e çıkarması bekleniyor. Ancak 1%’den sonra nasıl bir yol izleneceğiyle ilgili ipucu için açıklama metni yakından takip edilecek.

TÜRKİYE

“Enflasyonda yükselişin sürmesi bekleniyor”

Perşembe günü Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklanacak. Piyasa beklentisi enflasyonun yıllık bazda 61,14%’ten 68%’e yükseleceği yönünde. Aylık bazdaki enflasyonun ise 6% düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Foreks anketi beklentisi ise yıllık bazda 67,33%, aylık bazda 5,65% olarak görülüyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!