Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 03 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
13:00 EUR Eurogroup toplantısı
17:00 USD İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Mar) 11,000M 11,266M
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları 4,780M
00:00 NZD RBNZ Finansal Kararlılık Raporu
01:45 NZD İstihdam Değişikliği (çeyreklik) (1. Çeyrek) 0,10%
01:45 NZD İşsizlik Oranı (1. Çeyrek) 3,20% 3,20%
02:00 NZD RBNZ Basın Toplantısı

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Fed öncesi borsalarda pozitif seyir”

Yarın gerçekleşecek Fed para politikası beyanatı öncesinde Asya borsalarının büyük kısmı, Avrupa ve ABD’de endeks vadelileri Asya seansında pozitif seyir izledi. Piyasalar sıkılaşan para politikaları ile enflasyon tehlikesini tartmaya çalışırken, bir taraftan da Çin’de salgın süreciyle Ukrayna gündemini takip ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,98% bölgesinde yoğunlaşmış durumda.

Fed’in yarın gerçekleştireceği beyanatla ilgili beklentiler de piyasayı meşgul etmeye devam ediyor. 50 baz puanlık faiz artırım kararı yanında bilançonun daraltılmaya başlanması da söz konusu. Öte yandan Haziran toplantısı için 75 baz puanlık faiz artırım beklentisi bulunması, yarınki toplantıdaki açıklamaları daha önemli hale getiriyor.

ABD

“JOLTS verisi izlenecek”

ABD’de bugün JOLTS iş imkanları verisi takip edilecek. Mart ayında açık iş pozisyonları 11,27 milyon olarak açıklanmıştı. Veri iki aydır 11 milyonun üzerinde seyrederek istihdam piyasasına ilişkin olumlu mesajlar veriyor.

 “Yılın ilk bilanço sezonu takip ediliyor ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu takip ediliyor. Planlanan bilanço takvimini içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

AVUSTRALYA

“Faiz artırımında sürpriz”

Avustralya Merkez Bankası politika faizini 25 baz puan artırarak 0,35%’e çıkardı. Piyasa beklentisi de faiz artışı yönündeydi. Fakat artışın 15 baz puan olacağı ve 0,25% olarak açıklanacağı yönündeydi. Açıklama sonrasında Avustralya Doları’nda değer kazanımları görüldü.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!