Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 28 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
TRY TCMB Enflasyon Raporu
15:30 USD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) 1,10% 6,90%
15:30 USD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) Fiyat Endeksi (çeyreklik) (1. Çeyrek) 7,30% 7,10%
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 180K 184K
17:30 USD Doğal Gaz Stokları 38B 53B

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya ve ABD borsaları büyüme verisi öncesi pozitif”

Asya borsaları ve ABD endeks vadelileri Ukrayna’da yaşanan savaş, Çin’de salgının yarattığı olumsuzluklar ve Fed beklentilerine rağmen bilanço döneminin de sağladığı destekle pozitif seyir izledi. Meta Platforms’un güçlü bilançosu ve Çin’de politika yapıcıların piyasaları destekleyeceği beklentisi bu tabloya katkı sağlamış görünüyor.

Japonya Merkez Bankası’nın para politikası beyanatında genişleyici tutumu sürdürme vurgusu da pozitif tabloyu destekleyen başlıklar arasında yer aldı. Banka varlık alımını her iş gününde sürdürerek 10 yıllık tahvil getirisi hedefini koruma vaadini dile getirdi.

ABD

“ABD ilk çeyrek büyüme verisi”

Perşembe günü ABD’nin yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verisi açıklanacak. Üç okumadan oluşan büyüme verisinin ilki olan veride, önceki çeyreğe göre büyümenin 1,1% düzeyinde oluşması bekleniyor. Büyüme verisi, agresif Fed beklentileri öncesi ekonominin ne kadar hazır olabileceğine ilişkin ipucu taşıması nedeniyle önemli olarak görülüyor.

“Meta kullanıcı sayısından destek aldı”

Meta kapanış sonrası işlemlerde 18% yükselirken, beklentilerin üzerinde kullanıcı sayısı artışı hisse fiyatını destekleyen ana unsur oldu. İlk çeyrek verilerine göre gelir 27,9 milyar Dolarla piyasa beklentisi altında kalsa da, hisse başı kar 2,72 Dolar ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Günlük kullanıcı sayısı ise 1,96 milyar oldu ki beklenti 1,94 milyar civarındaydı.

“Yılın ilk bilanço sezonu takip ediliyor ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu takip ediliyor. Planlanan bilanço takvimini içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

TÜRKİYE

“Enflasyon raporu takip edilecek”

Bugün TCMB’nin hazırladığı 2022 Enflasyon Raporu takip edilecek. Enflasyonun 20 yılın en yüksek seviyelerine ulaşması ardından TCMB’nin enflasyon tahminlerinde değişiklik yapıp yapmayacağı yakından izlenecek.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!