Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 25 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:00 TRY Kapasite Kullanım Oranı (Nisan) 77,3%
10:00 TRY İmalat Güveni (Nisan) 108,5
11:00 EUR Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Nis) 89,1 90,8
18:00 CAD BoC Başkanı Macklem’in Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Borsalarda Çin etkisi”

Çin’de vaka sayılarının artışı ile birlikte küresel talebin zayıflayacağına yönelik beklentiler emtia piyasasında baskı oluştururken, borsalar üzerinde de benzer etkili gösterdi. Çin’in sıfır vaka politikası nedeniyle katı önlemler uygulaması, artan vaka sayılarının daha kapsamlı önlemlere yol açabileceği endişesini ortaya çıkardı.

Asya’da etkili satışlar görülürken, Japonya’da 1,6%, Hong Kong’da 2,6%, Çin’de 2,4%’ü aşan düşüşler izlendi.

Öte yandan geçtiğimiz hafta Powell’ın yaptığı açıklamalar sonrasında Mayıs ayı için 50 baz puanlık faiz artırım beklentisi sürerken, Haziran ayında 75 baz puanlık faiz artırım ihtimalinin ağırlık kazanması da endekslerde baskı oluşturan unsurlardan biri oldu.

FRANSA

 “Macron’un seçim zaferi”

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunda Macron ve Le Pen karşı karşıya geldi. Macron, oyların 58,5%’ini alarak tekrar Cumhurbaşkanı oldu. Euro birliği açısından rahatlatıcı olmasına rağmen Dolar endeksinin kazanımlarını sürdürmesi Euro’nın seçim sonrası kayıplarını devam ettirmesine neden oldu.

ABD

 “Yılın ilk bilanço sezonu takip ediliyor ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu takip ediliyor. Planlanan bilanço takvimini içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!