Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 18 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
IMF Toplantısı
23:00 NZD RBNZ Başkanı Orr'un Konuşması
23:00 USD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Bullard'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Enflasyon korkusu tekrar gündemde”

Yükselen petrol fiyatları ile birlikte enflasyona ilişkin endişeler tekrar ön plana çıktı. Çin ve Japonya’da endeksler gerilerken, ABD endeks vadelileri de buna eşlik etti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,88%’e kadar yükseldi. Dolar endeksi ve ons altın tarafında da yükseliş eğilimi hakim oldu.

ÇİN

“Çin’de büyüme beklentinin üzerinde”

Çin’de 1. Çeyrek büyümesi önceki yılın aynı dönemine göre 4,8% oldu. Önceki çeyreğe göre büyüme ise 1,3% oranında gerçekleşti. İki rakam da piyasa beklentilerinin üzerinde oluştu.

Mart ayı sanayi üretimi 5% olarak açıklanarak 4,5% olan beklentiyi geçti. Aynı dönemde perakende satışlar ise 3,5% geriledi. Sabit varlık yatırımları ise 9,3% artış gösterdi.

ABD

“Yılın ilk bilanço sezonu başladı ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu başladı. Planlanan bilanço takvimini içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

“Konuşmalar ve IMF toplantısı”

Haftanın önemli başlıklarından birisi bugün başlayacak IMF toplantısı olacak. Bugün Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanı Orr’un konuşması takip edilecek. Haftanın devamında ise ABD, Euro Bölgesi, İngiltere ve Almanya’nın merkez bankası başkanlarının konuşmaları takip edilecek. Özellikle faiz artırım beklentilerinin yoğunlaştığı süreç nedeniyle konuşmalar bir kat daha önem kazanmış durumda.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!