Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 15 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
11:00 TRY Bütçe Dengesi (Mar) 69,74B
15:30 USD New York Empire State İmalat Endeksi (Nis) -0,5 -11,8
16:15 USD Kapasite Kullanım Oranı (Mar) 77,90% 77,60%
16:15 USD Sanayi Üretimi (Aylık) (Mar) 0,40% 0,50%
16:15 USD İmalat Üretimi (Aylık) (Mar) 0,60% 1,20%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

ÇİN

“Politika faizi değişmedi”

Hafta içinde Çin Merkez Bankası’nın faizde indirime giderek piyasaları destekleyeceği yönünde beklentiler ağırlık kazanmıştı. Bugün bu beklentinin karşılanmaması, Banka’nın faizi sabit bırakmasıyla birlikte Asya tarafında borsalar satış eğilimi gösterdi.

Faizde değişiklik görüşmemesi sonrası bu kez gözler zorunlu karşılık oranlarına çevrildi. Öte yandan Banka piyasaya likidite enjekte etmemeyi tercih etti.

ABD

 “Teknoloji hisseleri liderliğinde satışlar”

Asya’daki satış eğilimi sadece Çin Merkez Bankası kaynaklı değildi. Fed’in agresif sıkılaşmasına yönelik endişelerle dün Nasdaq liderliğinde oluşan satışların etkilerinin Asya tarafına yansıdığı da söylenebilir.

***Bugün Kutsal Cuma nedeniyle birçok piyasa işleme kapalı bulunuyor. Ayrıntılı işlem koşullarına ulaşmak için tıklayınız.

EURO BÖLGESİ

“Merkez Bankası beyanatı gerçekleşti”

Avrupa Merkez Bankası dün gerçekleştirdiği beyanatta faiz oranlarında değişiklik yapmazken, 3. Çeyrekte varlık alımlarının sonlandırılacağını teyit etti. Varlık alımlarının bitirilmesinden bir süre sonra faizin artırılacağı duyurulurken, enflasyonda yukarı yönlü riskin devam ettiği vurgulandı.

TÜRKİYE

“TCMB sürpriz yapmadı”

TCMB dün gerçekleştirdiği beyanatta politika faizini 14%’te tuttuğunu açıkladı. Piyasa beklentisi de faizde herhangi bir değişiklik yapılmayacağı yönündeydi.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!