Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 14 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
14:00 TRY Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Nis) 14,00% 14,00%
14:00 TRY Gecelik Borçlanma Faizi (Nis) 12,50% 12,50%
14:00 TRY Gecelik Faiz Oranları (Nis) 15,50% 15,50%
14:45 EUR Mevduat Hesap Oranı (Nis) -0,50% -0,50%
14:45 EUR Faiz Oranı Kararı (Nis)
15:30 EUR Basın Konferansı
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurusu 166K
15:30 USD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Mar) 1,00% 0,20%
15:30 USD Perakende Satışlar (Aylık) (Mar) 0,60% 0,30%
17:00 USD Michigan Tüketici Hissiyatı (Nis) 58,8 59,4
22:05 USD FOMC Üyesi Mester'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları pozitif seyretti”

ABD çekirdek enflasyon verisinin enflasyonun artışında ivme kaybı olduğu görüşünü ön plana çıkarması Salı gününden bu yana piyasaları destekleyen başlıklar arasında bulunuyor. Fed’in agresif politikalarına yönelik beklentiler ise henüz keskin bir değişim göstermiş değil. Öte yandan yarın Çin’de merkez bankasının politika faizini düşürebileceği yönünde oluşan beklentiler Asya borsalarını pozitif şekilde etkilemiş görünüyor. Banka’nın yakın zamanda zorunlu karşılık oranında da indirim yapabileceği bekleniyor.

Bugün gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası para politikası beyanatı öncesinde Japonya, Çin ve Hong Kong’da endeksler yükselişi gösteriyor. ABD endeks vadelileri de sınırlı şekilde de olsa pozitif bölgede bulunuyor. Bu tabloya Nasdaq liderlik ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,66% bölgesinde hareket ediyor.

KANADA

“Faiz artırım kararı açıklandı”

Kanada Merkez Bankası para politikası beyanatını dün gerçekleştirdi. Banka politika faizini beklendiği gibi 0,5%’ten 1%’e çıkardı. Öte yandan varlık alımlarının da bu ay sonlandırılmasına karara verildi.

“ÖNE ÇIKANLAR”

ABD

“Yılın ilk bilanço sezonu başladı ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu başladı. Planlanan bilanço takvimini içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

“Perakende satışlar açıklanacak”

ABD’de bugün Mart ayına ilişkin perakende satış rakamları açılanacak. Satışların bir önceki aya göre 0,6% oranında artmış olması bekleniyor. Çekirdek perakende satışların ise aynı dönemde 1% düzeyinde artmış olacağı öngörülüyor.

EURO BÖLGESİ

 “ECB sıkılaşma için mesaj verecek mi?”

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugün günü gerçekleştireceği para politikası beyanatında önemli bir değişiklik gerçekleştirmesi beklenmiyor. Ancak toplantı tutanaklarında görüldü ki, ECB enflasyon riskini görmezden gelmeyecek. Dolayısıyla Başkan Lagarde’ın da belirttiği gibi 3. Çeyrek ile birlikte varlık alımlarının sonlandırılması bekleniyor.

Genel itibariyle değerlendirdiğimizde;

  • Faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor.
  • Faiz artırımına ilişkin zamanlama konusunda varlık alımlarının ardından başlanması fikri büyük sürpriz olmayacaktır. Ancak miktar (bu yıl en az bir artırım gibi) veya doğrudan zaman verilmesi (varlık alım programının bitişinin hemen ardından gibi) daha farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir.
  • Varlık alımlarının 3. Çeyrekte sona erdirilmesi bekleniyor.
  • Enflasyonda yukarı yönlü risklerin ne kadar vurgulandığı, faiz konusunda agresif olunup olunmayacağı hakkında fikir verebilir. Ancak savaşın yol açtığı belirsizlikte şimdilik karamsar faktörleri bu kadar arka plana atması beklenmiyor.

Tutanaklar stagflasyon korkusunu ortaya çıkarmıştı. Enerji fiyatları ve savaş vurgusu bu korkuyu artırabilir. Ancak sadece riski işaret etmesi şahin – güvercin açıklamalar arasında denge sağlayabilir.

TÜRKİYE

“TCMB’de değişiklik beklenmiyor”

TCMB’nin bugün gerçekleştireceği beyanatta 14% olan politika faizini sabit bırakması bekleniyor. GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak beklentimiz de faizin sabit bırakılacağı yönünde.

2021’in son çeyreğinde kurda gerçekleşen yükseliş, salgının fiyatlar üzerindeki yukarı yönlü etkisi ve yeni yılda ortaya çıkan savaş ile birlikte enflasyon 61,14%’e oldukça hızlı bir şekilde yükseldi. Buna karşılık politika faizi ise Ağustos 2021’den itibaren indirilerek 19%’dan 14%’e kadar geriledi.

TCMB’nin politika faizini sabit bırakması halinde enflasyondaki hareketler için önceki beyanatlardaki gibi küresel çapta etkili olan fiyat artışlarının vurgulanması beklenebilir. Salgın ve savaş ortamının gıda ve enerji fiyatlarında oluşturduğu yükselişe rağmen kurdaki stabil seyir, enflasyon beklentilerinin yıl sonuna doğru aşağı çekilmesi için neden olarak gösterilebilir.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!