Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 08 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:00 TRY Yıl Sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Tahmini (Nis) 40,47%
15:30 CAD İstihdam Değişikliği (Mar) 336,6K
15:30 CAD İşsizlik Oranı (Mar) 6,20% 5,50%
20:00 USD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı 531

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları karışık seyretti”

Asya borsaları haftanın son işlem gününde sıkılaşan Fed ve Çin’in salgınla mücadelesinin oluşturduğu tabloyla karışık bir seyir izledi. Japonya ve Çin’de endeksler dünkü kapanışa çok yakın seyrederken, Hong Kong’da 0,5%’in üzerinde düşüş görüldü. ABD endeks vadelileri ise oldukça sakin seyretti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,658% bölgesinde hareket ediyor. Petrol, borsalara karışık seyri veren başlıklara ek olarak ABD ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın rezerv satışlarından da etkilenerek düşüş eğilimi gösterdi.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Fed beklentileri ve Çin’de durum”

Fed’in Mayıs ayı toplantısında 50 baz puan faiz artıracağı yönündeki beklenti 80%’in üzerine çıkmış durumda. İhtimaller Haziran toplantısında da 50 baz puanlık diğer bir artırımın ana senaryo olduğunu işaret ediyor. Hatta 50’şer baz puanlık artırımların Temmuz toplantısında da süreceği beklentisi 46%’nın üzerinde seyrederek ana senaryoyu oluşturuyor. Yıl sonuna kadar en az 225 baz puan faiz artırımı beklentisi 39,2%, 250 baz puan daha artırım olacağı beklentisi ise 27,8% olarak görülüyor. (Kaynak: Chicago Ticaret Borsası)

Çin’de ise Şangay kentinde karantina devam ederek faaliyetleri negatif yönde etkilerken, bir taraftan da vaka sayılarının artması sürecine uzayabileceği yönündeki endişeleri ön plana çıkarıyor. Bu nedenle sürecin takibinde fayda bulunuyor.

KANADA

“İstihdam rakamları izlenecek”

Kanada’da Mart ayına ilişkin istihdam rakamları açıklanacak. İşsizlik oranının 5,5%’ten 5,3%’e gerilemesi bekleniyor. İstihdamdaki değişimin ise Şubat ayındaki 336,6 binlik artış ardından 80 bin olarak gerçekleştiği öngörülüyor.

ABD - AVRUPA

“Yılın ilk bilanço sezonu başlıyor ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu bu ay başlıyor. Planlanan bilanço takvimini içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!