Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 07 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
14:30 EUR ECB Para Politikası Toplantı Tutanakları
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 200K 202K
16:00 USD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Bullard'ın Konuşması
17:30 USD Doğal Gaz Stokları 26B
17:30 TRY Hazine Nakit Dengesi (Mar) 55,500B
17:30 USD Hazine Bakanı Yellen'ın Konuşması
21:00 USD Chicago Fed Başkanı Evans'ın Konuşması
21:00 USD FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması
23:05 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları sonrası geriledi”

Asya borsaları tutanaklarda Fed’in yakın zamanda bilançonun daraltılmasına başlayacağının ve 50 baz puanlık artırımlara da açık olduğunun görülmesiyle birlikte satışlarını ön plana çıkardı. Japonya’da düşüş 1,8%’i geçerken, Hong Kong 1,3%, Çin endeksi 1% civarında geriledi.

ABD endeks vadelileri de satış ağırlıklı görünüm sergiledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi bir miktar gerileyerek 2,583% bölgesinde yoğunlaştı.

“Şahin Fed piyasaları baskıladı”

FOMC üyesi Brainard’ın önceki günlerde yaptığı açıklama bilançonun daraltılması konusunu ön plana çıkararak tutanaklar öncesi beklentinin piyasaları etkilemesine yol açmıştı. Tutanaklarda, nihai bir karar olmasa da Mayıs başında gerçekleşecek toplantı ile birlikte bilançonun daraltılmasına başlanabileceği vurgusu yer aldı. Buna göre planlanan tutar ise aylık 90 milyar Dolar olarak görülüyor.

Fed üyelerinin enflasyondaki görünüme bağlı olarak 50 baz puanlık artırımlara açık olduğu da tutanaklarda yer aldı.

“ABD ve İngiltere’de Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar”

ABD, Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov, çocukları ve Rusya Güvenlik Konseyi üyelerine yaptırım kararı alırken, Sberbank ve Alfa Bank varlıklarını dondurma kararı aldı. İngiltere de Sberbank ve Credit Bank of Moscow’un varlıklarını dondurma kararı aldı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

ABD

“Şahin Fed”

Fed’in yıl sonuna kadar 225 baz puan faiz artırabileceği beklentisi 40%’ın hemen üzerinde bulunuyor. Bu seçenek tutanaklar öncesinde de, Brainard’ın konuşması öncesinde de ana senaryo durumundaydı. Dolayısıyla piyasaları baskılayan unsurun bilanço daraltılmasının zamanlaması ve planlanan miktar olan aylık 90 milyon Dolar konusunda beklentiden daha hızlı bir tablo ile karşılaşıldığını söylemek mümkün.

Devam eden savaş ve salgın, Fed’in gereğinden de fazla agresif davrandığı konusundaki endişeyi ön plana çıkarmış görünüyor. Dolayısıyla bu beklentiler sadece ekonomik göstergelere değil, bunlar üzerinde şok etkisi oluşturan başta savaş olmak üzere siyasi – jeopolitik gelişmelere bağlı da denebilir.

Hatırlatmak gerekirse, yıl sonuna kadar 225 baz puan daha faiz artırılma ihtimali 40,5%, 250 baz puan daha faiz artırılma ihtimali 26,4% ile ilk iki senaryoyu oluşturuyor. (Kaynak: Chicago Ticaret Borsası) Bu oranlar günden güne değişim göstermektedir.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!