Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 05 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:55 EUR Almanya Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 55 55
11:00 EUR Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 54,8 54,8
11:30 GBP Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 61 61
15:30 USD Ticaret Dengesi (Şub ) -88,50B -89,70B
15:30 CAD Ticaret Dengesi (Şub ) 1,60B 2,62B
16:45 USD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 58,9
17:00 USD ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 58,4 56,5
17:05 USD FOMC Üyesi Brainard'ın Konuşması
21:00 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları -3,000M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları temkinli seyretti”

Batı’nın Rusya’ya daha sıkı yaptırımlar uygulama hazırlığı ve yükselen enflasyon ile birlikte Fed’in daha agresif adımlara atabileceği beklentileri piyasaların temkinli ilerlemesine yol açıyor. Japonya’da endeks dünün kapanışına yakın seyrederken, ABD endeks vadelileri dün teknoloji hisseleri liderliğindeki yükseliş ardından sınırlı negatif seyretti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,417% bölgesinde hareket ediyor. Petrol fiyatları ise yaptırım beklentileriyle birlikte yükseliş eğilimi gösterdi.

“RBA faiz değiştirmedi”

Avustralya Merkez Bankası politika faizini 0,1%’de bıraktığını açıkladı. Piyasa beklentisi de faizin değiştirilmeyeceği yönündeydi.

“ÖNE ÇIKANLAR”

UKRAYNA – RUSYA

“Yeni yaptırımlar görüşmelere etki eder mi?”

Batı, hafta sonu ortaya çıkan görüntüler nedeniyle Rusya’nın savaş suçu işlediğini belirtti. Bunun akabinde yeni ve sıkı yaptırımlar uygulanması yönünde çağrılar da çoğaldı. Ukrayna – Rusya heyetleri arasındaki görüşmelerde ise Ukrayna heyeti ilerleme sağlandığını belirtse de, iki ülke arasındaki görüşmelere ve ilerlemeye dair bir taslak metin hazırlanması piyasalara daha somut bir kanıt sunabilir. İlerleyen süreçte olası bir barış anlaşmasında Batı’nın bu yaptırımları ne ölçüde ve hızda kaldıracağı da piyasalar açısından önemli olabilir.

ABD

“ISM Hizmet PMI”

ABD’de bugün ISM’in açıklayacağı hizmet aktivitesi rakamı takip edilecek. Piyasa beklentisi Mart ayında aktivitenin bir önceki aya göre daha hızlı genişlediği yönünde. Endeks beklentisi 58,4 olarak karşımıza çıkıyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!