Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 01 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:30 CHF Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Mar) 0,50% 0,70%
10:00 TRY İmalat PMI (Mar) 50,4
10:50 EUR Fransa İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 54,8 54,8
10:55 EUR Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 57,6 58,4
11:00 EUR İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 57 58,2
11:30 GBP İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 55,5 55,5
12:00 EUR Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) 2,70%
12:00 EUR Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Mar) 6,50% 5,90%
15:30 USD Ortalama Saatlik Kazançlar (Aylık) (Mar) 0,40% 0,60%
15:30 USD Tarım Dışı İstihdam (Mar) 490K 678K
15:30 USD İşsizlik Oranı (Mar) 3,70% 3,80%
16:45 USD İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 58,5 57,3
17:00 USD ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 59 58,6
20:00 USD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı 670

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları ABD verileri öncesi karışık seyretti”

Asya borsaları petrol fiyatlarındaki düşüşün oluşturduğu pozitif etkiye rağmen savaş gündemi ve Fed’in sıkılaşmasına yönelik beklentilerle karışık bir görünüm sergiledi. Japonda’da endeks 0,4% civarı geriledi. Hong Kong’da düşüş 0,7% civarında gerçekleşirken, Çin endeks 0,6% üzerinde yükselmeyi başardı.

Bugün açıklanacak istihdam verileri öncesinde ABD endeks vadelileri pozitif seyretti. Dolar endeksi dün ABD seansında başlayan yükselişini Asya seansında da sürdürdü. ABD 10 yıllık tahvil faizi toparlanma çabasıyla 2,4% bölgesini gördü.

PETROL

“Düşüş eğilimi devam etti”

Biden yönetimi rezervlerden 6 ay boyunca günde bir milyon varil satış planını açıkladı. Plan basına sızdığından bu yana fiyatların düşüşünü desteklerken, ABD seansında düşüş eğilimi sürdü. Zayıflayan fiyatlarda Çin’de salgına yönelik uygulanan eylemler de etkili oluyor. OPEC+ dün yapılan görüşmeler ardından üretimi günlük 432 bin varil artırma kararı almıştı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

ABD

“Kritik istihdam verileri bekleniyor”

Bugün TSİ 15:30’da istihdam verileri takip edilecek. Tarım dışı istihdamın Mart ayında 490 bin artmış olması bekleniyor. Bu tür rakamlar Mayıs ve Haziran aylarındaki toplantılarda 50’şer baz puanlık artırım beklentilerinin desteklenmesine yol açabilir.

Ortalama saatlik kazançların önceki aya göre 0,4%, önceki yılın aynı ayına göre 5,5% artması bekleniyor. İstihdama benzer şekilde kazançlardaki artışların ivmesini koruması da daha agresif faiz hamlelerine yönelik beklentileri destekleyebilir.

İşsizlik oranının 3,8%’den 3,7%’ye gerilemesi bekleniyor.

Tarım dışı istihdam ile ilgili hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız.

“ISM imalat PMI verisi izlenecek”

Haftanın son önemli verisi olarak ISM’in açıklayacağı imalat PMI verisi takip edilecek. Endeksin Mart ayında 59 olarak açıklanması bekleniyor. Şubat ayında endeks 58,6 olarak açıklanmıştı.

EURO BÖLGESİ

“Enflasyonda rekor beklentisi”

Yılın son dönemine doğru normalleşmeye başlayıp başlamayacağı tartışılan Avrupa Merkez Bankası için en kritik gösterge konumundaki enflasyon verileri takip edilecek. Mart ayında enflasyonun 5,9%’dan 6,6%’ya çıkarak Bölge için rekor rakama ulaşması bekleniyor. Enflasyondaki yükselişin sürmesi halinde, ki bu mevcut fiyat hareketleri nedeniyle sürpriz olmayacak, Banka’nın nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

RUSYA – UKRAYNA

“Görüşmelerin sürmesi bekleniyor”

Dün Almanya ve İtalya’dan yapılan açıklamalarda doğalgazın Euro ile ödeneceği açıklamasına rağmen Putin, dost olmayan ülkelerin ödemeyi Ruble ile yapacağını belirten yasayı onayladığını açıklaması kafa karıştırdı. Bu süreç yakından takip edilirken, Ukrayna ile Rusya heyetlerinin görüşmelerinin bugün online ortamda sürmesi bekleniyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!