Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 31 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:00 GBP Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (4. Çeyrek) 1,00% 1,00%
10:00 TRY Ticaret Dengesi(Şub ) -10,26B
USD OPEC Toplantısı
15:30 USD Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Endeksi (Yıllık) (Şub ) 5,50% 5,20%
15:30 USD Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Listesi (Aylık) (Şub ) 0,40% 0,50%
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 197K 187K
15:30 CAD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Aylık) (Oca) 0,10% 0,00%
16:00 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması
16:45 USD Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi (Mar) 57 56,3
17:30 USD Doğal Gaz Stokları -51B

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsalarında düşüş”

Asya borsaları Çin’de imalat aktivitesinin Mart ayında daraldığını gösteren verinin teknoloji şirketleri üzerinde oluşturduğu baskıyla birlikte düşüş eğilimi gösterdi. Japonya’da 0,55%, Hong Kong’da 0,8%, Çin’de 0,1% civarın geri çekilme izlendi. Veri öncesi borsaların genelinde pozitif bir eğilim vardı.

ABD endeks vadelileri ise sınırlı da olsa pozitif seyir izledi. ABD 10 yıllık tahvil faizi hafta başından bu yana düşüşünü sürdürerek 2,347% bölgesine kadar ulaştı.

PETROL

“Biden yönetimi rezerv satışına yönelebilir”

Biden yönetiminin Stratejik Petrol Rezervlerinden 180 milyon varil satış gerçekleştirebileceğine yönelik haberler petrol fiyatlarının 4%’ün üzerinde düşüş yaşamasına neden oldu. Yüksek akaryakıt fiyatları ve enflasyonla mücadele için Biden yönetimi son 6 ay içinde iki kez rezervlerden satış gerçekleştirmişti.

ÇİN

“İmalat aktivitesinde gerileme”

Çin imalat PMI Mart ayında 49,5 ile sektörde daralmayı işaret etti. Ülkenin ticari olarak en yoğun şehirlerinden birinde uygulanan karantina önlemlerinin de etkisiyle birlikte imalat aktivitesi 4 ay sonra ilk kez daralmayı işaret etti.

“ÖNE ÇIKANLAR”

PETROL

“Rezerv satışları ve OPEC görüşmeleri”

Biden yönetiminin rezervlerden 180 milyon satış gerçekleştirmeyi değerlendirdiği yönünde haberler petrol fiyatlarında gerilemeyi destekledi. Ancak bu sürdürülebilir bir politika olmadığı için Ukrayna’da yaşanan savaş fiyatlar açısından dümende kalmaya devam edebilir. Ayrıca Biden’ın akaryakıt fiyatlarının düşürülmesine yönelik önlemler ile ilgili bugün açıklamalarda bulunması da bekleniyor.

Günün petrol açısından diğer önemli gelişmesi ise OPEC görüşmeleri olacak. Örgüt’ün her toplantıda kotayı günlük 400 bin varil üretim artışıyla gevşetme kararını sürdürmesi bekleniyor. Ancak son dönemde kotaya uyum savaş ve iç çatışmalar yaşayan üyelerin üretim aksaklığı yaşaması nedeniyle sorunlu seyrediyor.

ABD

“Enflasyon göstergeleri ve diğer veriler”

ABD’de bugün Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi verisi açıklanacak. Endeksin Şubat ayında bir önceki aya göre 0,4% artması bekleniyor. Yıllık bazdaki beklenti ise 5,5%. Fed’in bu gösterge için yıl sonu beklentisi çok daha aşağılarda. Dolayısıyla 5,5% gibi sonuçlar Fed’in Mayıs ayında 50 baz puan artırım yapma ihtimalini destekleyebilir.

Gün içinde işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve Chicago PMI verileri de takip edilecek.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!