Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 29 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
16:00 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması
16:00 USD Konut Fiyat Endeksi (Aylık) (Oca) 1,20%
17:00 USD İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Şub ) 11M 11,263M
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları -4,280M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

 “Asya borsaları ateşkes umuduyla yükseldi”

Asya borsaları Rusya ve Ukrayna arasında görüşmelerin devam etmesinin verdiği iyimserlikle yükseliş gösterdi. Japonya ve Hong Kong’da endeks yükseliş gösterirken, Çin’de salgına yönelik alınan önlemler nedeniyle endeks geriledi. Petrol fiyatları da bir taraftan görüşmelerin iyimserlik oluşturması, bir taraftan Çin'le ilgili gelişmelerin ışığında gerilemeyi sürdürdü.

Fed’in agresif şekilde sıkılaşacağına yönelik beklentiler ise ağırlık kazanıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi dün bir miktar gerilemesinin ardından tekrar 2,481% bölgesine kadar toparlandı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

UKRAYNA - RUSYA

“Görüşmeler sürdükçe iyimserlik artıyor”

Ukrayna ve Rusya heyetleri arasında görüşmelerin sürmeye devam etmesi, en azından iki ülke arasında hala temas sağlanabildiği iyimserliğini ortaya çıkarıyor. Hafta boyunca ikinci ayına girmiş savaşına gidişatıyla ilgili gelişmeler yakından takip edilecek.

İki ülke yetkililerinin yarın İstanbul’da bir araya gelmeleri bekleniyor.

ABD

“Veri akışı takip edilecek”

ABD’de bugün iş imkanları verisi izlenecek. Açık iş pozisyonlarının Şubat ayında 11 milyon olması bekleniyor. Ocak ayına göre gerileme beklense de, iş imkanlarının özellikle son bir yıldır etkili bir toparlanma trendinde olduğu görülüyor.

ABD’de izlenecek diğer veri ise Conference Board’un açıklayacağı tüketici güveni olacak. Güven endeksinin Mart ayında 110,5 puandan 107 puana gerilemesi bekleniyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!