Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 23 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:00 GBP Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) (Yıllık) (Şub ) 5,00% 4,40%
10:00 GBP Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub ) 6,00% 5,50%
10:00 TRY Tüketici Güveni (Mar) 71,2
15:00 USD Fed Başkanı Powell'ın Konuşması
15:00 GBP İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey'nin Konuşması
GBP Yıllık Bütçe Beyanatı
17:30 USD Ham Petrol Stokları 4,3M
22:00 USD FOMC Üyesi Bullard'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

 “Tahvillerden çıkış borsaları pozitif etkiliyor”

ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,417% ile yaklaşık 3 yılık en yüksek seviyesine geldi. Fed Başkanı Powell’ın şahin açıklamaları sonrası tahvil tarafında başlayan çıkışla birlikte borsalar da pozitif eğilimini sürdürdü. Japonya’da endeks 2,75% civarında yükseliş yaşadı. ABD endeks vadelileri ise negatif bölgeden pozitif bölgeye geçmeyi başardı.

UKRAYNA - RUSYA

“AB ve NATO liderleri yeni yaptırımlar için toplanacak”

Avrupa Birliği ve NATO liderlerinin yarın Rusya’ya uygulanacak yeni yaptırımları görüşmek için bir araya gelmesi bekleniyor. Son günlerde uygulanabilecek petrol ambargosu haberleriyle birlikte petrol fiyatları yükselmiş, ardından Almanya ve Macaristan’ın buna muhalefet ettiği haberleriyle düşüş yaşanmıştı.

Planlanan yaptırımların sadece yeni adımlar içermemesi, mevcut yaptırımlardan kaçış yollarının da tıkanmasını içeren yol haritaları içermesi bekleniyor. Gündemde Avrupa’nın enerji güvenliğine yönelik başlık da tartışılacak.

PETROL

“Petrol görüşmeler öncesi toparlanmaya çalışıyor”

Yarın gerçekleşecek AB ve NATO görüşmeleri öncesi petrol fiyatları tekrar toparlanma eğilimi gösterdi. Karadeniz’e sevkiyat sağlayan Rusya – Kazakistan petrol hattında hava koşulları nedeniyle oluşan arıza ve ABD’de petrol stoklarında yaşanan düşüş bu tabloyu destekledi. Ameriken Petrol Enstitüsü’nün açıkladığı rakamlara göre petrol stokları 4,28 milyon varil geriledi.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

 “Powell ve Bailey takip edilecek”

Fed Başkanı Powell’ın hafta başında yaptığı şahin açıklamalar sonrasında tahvil piyasasında çıkış, borsalardaki yükselişi desteklemişti. Risk iştahını önemli derecede artıran bu başlık sonrasında Powell bugün 15:00’da tekrar konuşacak. Aynı panelde İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey’nin konuşması da takip edilecek. İki merkez bankası da geçtiğimiz hafta 25’er baz puanlık faiz artışı gerçekleştirmişti.

Powell’ın Mayıs ayında 50 baz puan faiz artırımına açık olduğu yönündeki beyanat ardından Fed’in 2022 yılı sonunda 2,25 – 2,50% faiz hedefine yönelik hareket etme ihtimali gündeme gelmişti.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!