Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 22 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
12:00 EUR Cari Hesap (Oca) 22,6B
15:30 CAD Endüstriyel Ürün Fiyat Endeksi (IPPI) (Aylık) (Şub ) 3,00%
15:30 CAD Ham Madde Fiyat Endeksi (RMPI) (Aylık) (Şub ) 6,50%
16:15 EUR Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde'ın Konuşması
17:35 USD FOMC Üyesi Willams'ın Konuşması
18:15 CHF SNB Başkanı Jordan'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

ABD

“Powell’dan enflasyona agresif müdahale vurgusu”

Fed Başkanı Powell’ın şahin açıklamaları tahvil piyasasına satış getirirken, Asya borsaları genel olarak pozitif bir seyir izledi. Japonya’da endeksi Yen’deki zayıflamadan da destek buldu. ABD endeks vadelileri sınırlı düşüş eğilimi gösterirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,332% bölgesinde yoğunlaştı.

Fed Başkanı Powell, enflasyonun ısrarcı olması durumunda Banka’nın daha agresif davranabileceğini belirtti. Bu da gerektiği takdirde Fed’in Mayıs toplantısında 50 baz puan faiz artırımı yapabileceği durumunu ortaya çıkardı. Geçtiğimiz hafta 25 baz puan faiz artıran Fed, bu yıl altı kez daha faiz artırımı yapabileceği sinyalini vermişti.

PETROL

“Avrupa’dan ambargo beklentisi petrolü yukarı çekiyor”

Avrupa Birliği’nin Rusya’ya petrol ambargosu uygulama yönünde hazırlık yaptığına ilişkin beklentiler petrol fiyatlarını yukarı çekiyor. ABD petrolü 112, Brent petrol 118 Dolar üzerine ulaşmış durumda. Bu fiyatlamalar jeopolitik risklerden kaynaklansa da, aynı zamanda yakın döneme ilişkin enflasyon beklentilerini de yukarı çekmeyi sürdürüyor.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

UKRAYNA - RUSYA

“Ukrayna – Rusya gündeminde ilerleme yok”

İki ülke arasında müzakerelerde ilerleme sağlanamadığı dün yapılan açıklamalar arasında yer almıştı. ABD’den yapılan açıklamaya göre, Rus güçlerinin Ukrayna’da ilerleyişinin durduğu belirtildi. Ancak bunun müzakereler mi yoksa güç kaybı nedeniyle mi olduğu bilinmiyor.

Biden ile Avrupalı müttefiklerin yeni yaptırım alanlarına ilişkin çalışmaları sürüyor. Özellikle petrol ambargosu seçeneğinin masada olduğuna yönelik haberler petrol fiyatlarının yükselmesinde rol oynadı. Bu durum önümüzdeki süreçte Fed’in daha agresif olması gerekliliğinden yurt içi fiyatlamalara kadar birçok alanda etkili olabilir.

“Powell sonrası beklentiler”

Powell’ın açıklamaları öncesinde bile Mayıs veya Haziran ayındaki toplantıların birinde 50 baz puan faiz artırılma ihtimali bulunuyordu. Ancak dün yapılan açıklama sonrasında bu ihtimalin doğrudan Mayıs ayı için ana senaryo olup olmadığı takip edilecek. Sadece Mayıs ayına ilişkin beklentiler değil, 25 baz puandan 50 baz puana dönebilecek beklenti ardından bunun faiz artırımı beklenen toplantı sayısını değiştirip değiştirmeyeceği de önemli olacak.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!