Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 21 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
EUR Almanya Merkez Bankası Aylık Raporu
10:30 EUR Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde'ın Konuşması
15:00 USD FOMC Üyesi Bostic'in Konuşması
17:30 TRY Merkezi Hükümet Borç Stoku (Şub ) 2.844,4B
19:00 USD Fed Başkanı Powell'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Borsalar Ukrayna ve Ortadoğu gündemiyle karışık seyretti”

Asya borsaları haftanın ilk işlem gününde sınırlı pozitif seyir izlerken, ABD endeks vadelileri de tersi şekilde sınırlı negatif bir tablo sergiledi. Ukrayna – Rusya arasındaki görüşmeler devam ederken, savaş tüm hızıyla sürüyor. Hafta sonu Yemen’in Husi milislerince Suudi Arabistan’a yönelik altı bölgeye gerçekleştirilen saldırılar petrol fiyatlarının yükselmesine yol açtı.

UKRAYNA – RUSYA

“Savaş devam ediyor”

İki ülke arasında görüşme süreci devam etse de, Rusya’nın saldırıları aralıksız şekilde sürüyor. Ukrayna, Rusya’nın Mariupol’da silah bırakılması çağrısına, silahların teslim edilmesinin söz konusu olmadığı cevabını verdi. Dışişleri Bakanı Çavoşoğlu, Moskova ve Kiev arasındaki görüşmelerde temel konularda anlaşmaya yakın olunduğu izlenimine sahip olduklarını belirtti. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya ile müzakerelere hazır olduklarını belirtirken, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya’nın talepleri imzalı olarak kabul edildiği takdirde operasyonların sona ereceğini açıkladı.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“Ukrayna gündemi ana başlık olmaya devam ediyor”

Ukrayna ile Rusya arasında sürmesi beklenen görüşmeler yine kritik başlık olarak takip edilecek. İki ülke heyetleri arasında görüşmeler sürerken, devlet başkanları arasında bir görüşme sağlanıp sağlanmayacağı merak ediliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, hafta sonu yaptığı açıklamada, ikili görüşmede barış sağlanamamasının Üçüncü Dünya Savaşı anlamına geleceğini belirtti. ABD yeni yaptırım yolları ararken, Çin’e de savaşa mesafeli olması gerektiği yönünde baskısını sürdürüyor.

“Powell ve Lagarde konuşmaları takip edilecek”

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın TSİ 10:30’da Paris’teki bir panelde konuşması bekleniyor. Şahin olarak yorumlanan son para politikası beyanatından bir hafta sonra Fed 25 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirmişti.

Fed Başkanı Powell’ın ise TSİ 19:00’da Washington’daki bir ekonomi konferansında konuşması bekleniyor. Fed’in faiz artırımı ardından konuşmada sonraki sürece ilişkin detay verip vermeyeceği takip edilecek.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!