Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 18 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:30 JPY Japonya Merkez Bankası (BoJ) Basın Konferansı
15:30 CAD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) -2,00% -2,50%
15:30 CAD Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) -2,10% -1,80%
17:00 USD Mevcut Ev Satışları (Şub ) 6,18M 6,50M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Asya, Kremlin açıklamaları sonrası karışık seyretti”

Asya borsaları dün Kremlin’in barış görüşmelerin büyük yol edildiği haberlerini yalanlarken, görüşmelerin devam ettiğini açıkladı. Bu gelişme ile birlikte günlerdir olumlu beklentilerle birlikte riskli varlıklara geçiş süreci karışık bir tabloya dönüştü. Asya tarafında Çin’de devam eden yükseliş trendi sonlanarak teknoloji hisselerine satış getirdi. Petrol tarafında tekrar 100 yoların üzerindeki fiyatlar görülüyor. ABD endeks vadelileri de negatif bir seyir izledi.

ABD Başkanı Biden, savaşın uzaması durumunda Putin’in nükleer silah kullanma riski olduğunu belirtti.

JAPONYA

“Merkez Bankası sürpriz yapmadı”

Japonya Merkez Bankası (BoJ), piyasa beklentisine paralel olarak politika araçlarında değişiklik yapmadı. Banka belirsizliklere vurgu yaptı. Ülkede son 2 yılın en yüksek enflasyonu yaşanıyor.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Ukrayna gündemi ana başlık olmaya devam ediyor”

Bu hafta iki büyük merkez bankasının faiz artırım kararlarını izledik. Faiz artırım politikalarının devamı beklense de, para politikalarının savaş ve salgının yol açtığı fiyat hareketleri ile mücadele etmesinin oldukça zor olduğu söylenebilir. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte savaş ve salgın gölgesinde kalan politika beklentilerini yorumlamaya çalışacağız.

Bu süreçte para politikaları açısından oluşabilecek en büyük güncelleme, savaş gündeminden tekrar barışa dönmemiz olacaktır. Bunun ekonomideki tahminleri nasıl etkileyeceği ve büyük merkez bankalarının ne hızla cevap vereceği önemli olacak.

Öte yandan maalesef savaşın devamı durumunda belirsizlikle birlikte artan fiyatlar, mecburi görülen faiz artırım politikalarıyla stagflasyon söylentilerini artıracak mı, bunu göreceğiz.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!