Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 17 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
12:30 EUR AMB Başkanı Lagarde’ın Konuşması
13:00 EUR Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub ) 2,70% 2,70%
13:00 EUR Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub ) 5,80% 5,80%
14:00 TRY Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Mar) 14,00% 14,00%
14:00 TRY Gecelik Borçlanma Faizi (Mar) 12,50%
14:00 TRY Gecelik Faiz Oranları (Mar) 15,50%
15:00 GBP Faiz İndirimi Yönünde Oy (Mar) 0 0
15:00 GBP Faiz Artışı Yönünde Oy (Mar) 9 9
15:00 GBP Sabit Yönde Oy (Mar) 1 1
15:00 GBP Faiz Oranı Kararı (Mar) 0,50% 0,50%
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 227K
15:30 USD Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Mar) 15 16
16:15 USD Sanayi Üretimi (Aylık) (Şub ) 0,50% 1,40%
17:30 USD Doğal Gaz Stokları -124B

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Piyasalar şahin Fed’e rağmen pozitif seyretti”

Fed dün piyasa beklentisine paralel şekilde politik faizini 25 baz puan artırarak 0,25 – 0,50% aralığına çekti. Karar 1’e karşı 8 oyla alındı. Karşıt oy da, St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın 50 baz puan artırım yönündeki oyu oldu. Yılsonu faiz beklentisi 1,9, 2023 yılı için ise 2,8 oldu. Yılsonu için enflasyon tahminini 2,6’dan 4,3’e çıkarırken, büyüme tahminini 4%’ten 2,8%’e düşürdü.

Fed Başkanı Powell, takvimlenen toplantılardan birinde bilançonun daraltılması konusunda da adımlar atılacağını belirtti. Tedarik sorununun düzelmesini beklendiklerini belirten Powell, bu beklentilerinin gerçekleşmemesiyle birlikte enflasyonun arttığını, ancak bunun kalıcı olacağını beklemediklerini ifade etti.

Asya borsaları Fed’in Aralık ayı projeksiyonlar ve bu yıla ilişkin piyasa beklentilerine göre önümüzdeki sürece ilişkin daha şahin bir tutum sergilemesine rağmen sert yükseliş yaşadı. Japonya’da 3,15%, Hong Kong’da 5,8%, Çin’de 2,6% civarında yükselişler görüldü.

Dolar endeksi dünü düşüşle kapatmasının ardından baskı altında kalmaya devam etti. Sterlin, Fed sonrası İngiltere Merkez Bankası’nın 50 baz puan faiz artırımı yapabileceği ihtimalinin artmasıyla değer kazandı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

ABD

“Şahin Fed sonrası durum”

Fed’in projeksiyonları yılın kalanında 6 faiz artırımı daha gerçekleşebileceği, yani tüm toplantılarda 25 baz puanlık artırım yapılabilecek alanı olduğunu öngörüyor. 2023 yılı için ise üye sayısı bakımından 2 faiz artırımı daha öngörülse de, ortalamaya baktığımızda 4 faiz artırımı ihtimali daha var.

Enflasyona yönelik açıklamalar çok daha netti. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor; enflasyona neden olan şeylerin küçük bir kısmı şu an para politikalarının müdahale alanında. Fed savaş sürecini veya savaşın yol açtığı büyüme baskısını engelleyemeyeceği gibi, salgınla ortaya çıkan tedarik sorunuyla da mücadele edemez. Artan petrol fiyatları da para politikasıyla güçlü bir korelasyona sahip değil.

Dolayısıyla önümüzdeki süreçte Fed’in ne kadar agresif olacağı, savaş ve salgın sürecine, aynı zamanda bu sürecin enflasyonu mu yoksa büyümeyi mi daha hızlı değiştirmeye başlayacağına dikkat edeceğiz.

İNGİLTERE

“İngiltere Merkez Bankası ve sürpriz ihtimali”

Fed’in faiz artırımı ve şahin görünümün sonrasında İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) 25 yerine 50 baz puan indirme ihtimalinin artış göstermesi Sterline’e değer kazandırdı. Öte yandan ana beklenti hala 25 baz puanlık artış yönünde. Banka’nın 1%’e kadar faiz adımlarını sürdürmesi beklentiler arasında, dolayısıyla 25 yerine 50 baz puanlık artış, politika faizinin doğrudan bu beklentiye ulaşmasına yol açabileceği gibi, Banka’nın sonraki rotasına ilişkin piyasa beklentilerini değiştirerek hareketliliği artırabilir.

- İngiltere Merkez Bankası para politikası beyanatına ilişkin hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜRKİYE

“Faiz adımı beklenmiyor”

TCMB tarafında 14% olan politika faizinde değişiklik beklenmiyor. TCMB bu yıl faizlere hiç müdahale etmezken, geçtiğimiz yıl faiz Eylül ayından Aralık ayına kadar her toplantıda indirilerek 19%’dan 14%’ getirilmişti. Bu süreçte enflasyon da 54,44% ile son 20 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı.

- Perşembe günü gerçekleşecek TCMB para politikası beyanatına ilişkin hazırlanan video analiz çalışmasına ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!