Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 15 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:00 GBP Ortalama Gelir Endeksi + İkramiye (Oca) 4,60% 4,30%
10:00 GBP İşsizlik Hak Başvurusu Sayısındaki Değişim (Şub ) -28,0K -31,9K
10:00 GBP İşsizlik Oranı (Oca) 4,00% 4,10%
11:00 TRY Bütçe Dengesi (Şub ) 30,00B
13:00 EUR Almanya ZEW Ekonomik Hissiyatı (Mar) 10 54,3
13:00 EUR ZEW Ekonomik Hissiyat (Mar) 10,3 48,6
14:00 USD OPEC Aylık Rapor
15:30 USD Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Şub ) 0,60% 0,80%
15:30 USD Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (Şub ) 8,70% 8,30%
15:30 USD New York Empire State İmalat Endeksi (Mar) 8 3,1
15:30 USD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (Şub ) 10,00% 9,70%
15:30 USD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Şub ) 0,90% 1,00%
18:15 EUR Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Savaş, kısıtlamalar ve merkez bankaları bekleyişi”

Asya borsaları Çin’in Shenzen kentinde salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamalar nedeniyle karışık bir seyir izledi. Dün de etkisini hissettiren önlemlere rağmen Japonya’da endeks pozitif kalırken, ABD endeks vadelileri de pozitif bölgede kalmaya devam etti. Piyasalar bu süreçte Ukrayna – Rusya arasında devam eden görüşmelere dair iyimserliğe dayanırken, bir taraftan da bugün başlayıp yarın sona erecek Fed toplantısını bekliyor.

“Ukrayna – Rusya görüşmeleri”

Ukrayna ile Rusya arasında dün gerçekleşen görüşmelerin devam edeceğinin açıklanması piyasalarda iyimserliği artırdı. Görüşmenin devamı konusunda anlaşılması, diyaloğu devam ettirecek kadar anlaşma sağlanabildiği yönünde bir izlenim ortaya çıkardı.

“Çin’de güçlü veriler”

Çin’de perakende satışlar Şubat ayında yıllık bazda 6,7%, sanayi üretimi ise aynı dönemde 7,5% artış gösterdi. Sabit varlık yatırımları ise 12,2%’lik artış kaybetti. Tüm bu veriler önceki döneme göre de, piyasa beklentilerine göre de oldukça güçlü sonuçlar ortaya çıkararak savaşa ilişkin karamsarlığın azalmasında rol oynadı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

RUSYA - UKRAYNA

“Görüşmeler sürüyor”

İki ülke arasında görüşmelerin devam etmesi umutların da artmasına neden oldu. Bununla birlikte petrol ve altın fiyatları başta olmak üzere savaş riskini fiyatlayan birçok enstrümanda ters yönde fiyat hareketleri izlendi.

Barışa yönelik fiyatlamalar ön plandayken, hafta boyunca bu beklentinin altının somut gelişmelerle doldurulması önemli olacak. Bu nedenle görüşmeler, merkez bankaları ile birlikte hafta boyunca takip edeceğimiz en kritik başlıklardan biri olacak.

EURO BÖLGESİ

“ZEW endeksi”

Bugün ZEW’in açıklayacağı ekonomik hissiyat endeksi takip edilecek. Veriler Mart ayına ilişkin olduğu için savaş sürecini sonuçlara yansıtması bekleniyor. Almanya ve Euro Bölgesi için açıklanacak veriye ilişkin beklentilerde Şubat ayına göre gözle görülür düşüş dikkat çekiyor.

“Lagarde konuşacak”

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, merkez bankasının geçtiğimiz hafta şahin olarak yorumlanan beyanatı ardından bugün Berlin’deki bir ekonomi forumunda konuşacak.

ABD

“Fed öncesi ÜFE ve imalat verileri izlenecek”

ABD’de yarın gerçekleşecek Fed para politikası beyanatı öncesinde bugün üretici fiyat endeksi ve New York imalat endeksi rakamları takip edilecek. ÜFE’nin Şubat ayında yıllık bazda 10%, aylık bazda 0,9%’a ulaşması bekleniyor.

İmalat endeksinin ise Şubat ayına göre ivme kazanarak 7,00 puan düzeyinde açıklanması bekleniyor.

“Kritik Fed beyanatı ve merkez bankaları süreci”

- Yarın gerçekleşecek Fed para politikası beyanatına yönelik hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız.

- Perşembe günü gerçekleşecek TCMB para politikası beyanatına ilişkin hazırlanan video analiz çalışmasına ulaşmak için tıklayınız.

- Mart ayı boyunca takip edilecek önemli merkez bankaları kararlarına ilişkin özet rapora ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!