Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 10 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:00 TRY İşsizlik Oranı (Aylık) (Oca) 11,20%
15:45 EUR Mevduat Hesap Oranı (Mar) -0,50% -0,50%
15:45 EUR ECB Marjinal Borçlanma Oranı 0,25%
15:45 EUR ECB Para Politikası Duyurusu
15:45 EUR Faiz Oranı Kararı (Mar)
16:30 USD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Şub ) 0,50% 0,60%
16:30 USD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub ) 5,90% 6,00%
16:30 USD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub ) 7,90% 7,50%
16:30 USD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Şub ) 0,80% 0,60%
16:30 EUR Avrupa Merkez Bankası (ECB) Basın Açıklaması
18:30 USD Doğal Gaz Stokları -139B

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Piyasalarda son dönemin en sert yükselişlerinden biri yaşandı”

- Dün Almanya yaklaşık 8%’e yakın, Fransa 7%’nin üzerinde, İtalyan 7%’nin hemen altında yükselişler yaşarken, ABD endeksler 2 – 3,60 -% aralığında yükseliş yaşadı.

- Risk iştahındaki artışla Dolar endeksi geri çekildi, ons altın tekrar 2000 Dolar altına geriledi, petrol fiyatlarında tarihin en sert günlük düşüşlerinden biri yaşandı.

- Piyasaların hali hazırda Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve savaş sürecinin fiyatlamalara dahil olduğu düşüncesiyle, dipten alma çabalarının bu iyimserliğe kaynak oluşturduğu iddiaları bulunuyor.

- Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky’nin basına yaptığı açıklamada Rusya ile uzlaşmaya hazır olduğunu belirtmesi de bu tabloyu destekledi. Ancak Zelensky, bunun güvenlik garantileri verildiği takdirde gerçekleşeceğini de ekledi.

- Dikkat çekici fiyatlamalar gösteren buğday da 3 günlük düşüş maratonuyla rekor bölgelerden geri çekildi.

- Birçok dev şirket Rusya faaliyetlerinden çekilirken, Rusya’nın Kiev saldırıları devam ediyor.

- Birleşik Arap Emirlikleri’nin OPEC+’ya üretimi artırma çağrısı yapacağı haberleri petrol fiyatlarını baskılayan başlıklardan oldu. Ancak aynı kaynak, OPEC+ kotalarına uyulacağını da açıkladı.

- Amazon 1/20 oranında hisse bölünmesi ve 10 milyar Dolarlık hisse geri alım programı uygulayacak.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

- Piyasalarda savaş fiyatlamaları sonrasında dipten alma süreci risk iştahını artırarak uç noktalara ulaşan birçok varlık fiyatının önemli düzeltmeler yaşamasına neden oldu.

- Düzeltmeler sonrası fiyatlamaların bir miktar eski seviyelerine ulaşması, hareketliliğin azalabileceği şeklinde yorumlanmamalı. Savaş devam ediyor.

- Bugün Ukrayna gündeminin yanı sıra, ekonomi takviminde de iki kritik başlık bulunuyor. Avrupa Merkez Bankası ve ABD enflasyon verisine yönelik hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız.

- Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasında değişiklik yapmasa da, savaşa bağlı olarak büyüme ve enflasyon tahminlerini nasıl revize edeceği, Lagarde’ın açıklamalarını bir rota belirleyecek şekilde yapıp yapmayacağı takip edilecek.

- ABD’de enflasyonun Şubat ayında 7,9%’a yükselmesi bekleniyor. 8% Şubat ayındaki fiyat hareketleri nedeniyle sürpriz olmayacakken, bu enflasyonu son 40 yılın zirvesine taşıyacak.

- Mart ayı boyunca takip edilecek önemli merkez bankaları kararlarına ilişkin özet rapora ulaşmak için tıklayınız.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!