Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 09 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
18:00 USD İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Oca) 10,925M 10,925M
18:30 USD Ham Petrol Stokları -2,597M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Borsalar karışık seyrederken petrol yoluna devam ediyor”

Ukrayna’daki savaş nedeniyle ABD ve İngiltere, Rusya petrolünün ithalatını yasaklarken, petrol fiyatları yükselmeye devam ederek enflasyon tedirginliğinin artmasına yol açtı. Borsalar ise karışık bir seyir izledi.

Asya tarafında Japonya satış eğilimine rağmen dünkü kapanışın üzerinde kalmaya çalıştı. Hong Kong ve Çin’de ise daha net bir şekilde satış eğilimi vardı. Hong Kong’da 2%, Çin’de 1%’in üzerinde satışlar görüldü.

ABD endeks vadelileri pozitif seyrederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,853% bölgesinde seyretti. Dolar endeksinde sınırlı düşüş, ons altındaki sınırlı yükselişi destekledi.

Petrol fiyatları ise dün ABD ve İngiltere tarafında yasakların açıklanması ardından geri çekilmesine rağmen sonrasında kademeli şekilde toparlandı.

UKRAYNA - RUSYA

- ABD ve İngiltere’de petrol yasağı kararı

ABD dün Rusya’dan petrol ve doğalgaz başta olmak üzere tüm fosil yakıtların ithalatının yasaklandığına ilişkin karar açıklandı. İngiltere ise petrol ithalatını yasaklarken, doğalgaz ve kömür ithalatına devam edecek.

Bunun yanı sıra Avrupa Birliği’nin de 2022 sonuna kadar doğalgaz alımını üçte iki oranında azaltma planı bulunuyor.

“ÖNE ÇIKANLAR”

- Enerji yasakları

Avrupa’nın doğu kısmındaki birçok ülke, kullandıkları doğalgazın neredeyse tamamını Rusya’dan ithal ediyor. ABD ve İngiltere’nin kararlarına rağmen benzer tutumun Almanya ve Fransa’da nasıl karşılanacağı, ya da daha uzun vadeli plan kararlarının ötesine geçip geçmeyecekleri merak konusu.

Ancak kısa vadede Rusya’nın tehdidi, doğalgazın neredeyse 40%’ına yakınını Rusya’dan temin eden Avrupa için sorun teşkil ediyor. Öyle ki, İngiltere yasağın arasında doğalgazı dahil etmedi.

Dünkü adımlar karşısında Rusya’nın yeni bir hamlesinin olup olmayacağı önemli olacak.

Perşembe günü gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası para politikası beyanatı merkez bankalarının savaş sürecine yaklaşımını görmek açısından önemli olabilir. Yine aynı gün ABD’de enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyelerini geçip geçmeyeceğini takip edeceğiz.

Mart ayı boyunca takip edilecek önemli merkez bankaları kararlarına ilişkin özet rapora ulaşmak için tıklayınız.

Avrupa Merkez Bankası ve ABD enflasyon verisine yönelik hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!