Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 23 Şubat 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
12:30 GBP Para Politikası Sunumu
13:00 EUR Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Oca) 2,30% 2,30%
13:00 EUR Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Oca) 5,10% 5,10%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları karışık seyretti”

Batı’nın yaptırımlarının açıklanmaya başladığı süreçte Asya borsaları karışık bir seyir izlerken, ABD endeks vadelileri pozitif seyretti. Japonya piyasaları tatil nedeniyle kapalıyken, Hong Kong’da endeks 3%’ün üzerinde geriledi. Çin’de ise 0,55% civarında yükseliş vardı.

ABD endeks vadelilerinde ise Nasdaq 0,7% üzerinde yükselişle başı çekti. S&P (0,5%) ve Dow (0,4%) yükselişlerde Nasdaq’ı takip etti.

Dün petrol tarafında yaşanan geri çekilme sonrasında Asya seansında yükseliş çabası görüldü. Ons altında dün yaşanan düşüş sonrası sakin bir seyir var. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,941% bölgesine hareket ediyor.

“Biden’dan yaptırım açıklaması”

ABD Başkanı Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başladığını iddia ederken, Rusya’nın borçlanma süreci için artık Batıdan destek almasını engelleyecek adımlar atacaklarını belirtti. Rusya işgal iddiasını reddetse de, ülkedeki yasa yapıcılar ayrılıkçı bölgelere askeri sevkiyat için onay verdiler.

ABD’den ise 2 Rus bankası ile 5 kişi için yaptırım kararı geldi.

“Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz artırdı”

Yeni Zelanda Merkez Bankası piyasa beklentisine paralel olarak politika faizini 25 baz puan artırarak 1%’e çekti. Ülkede yükselen enflasyon nedeniyle faiz artırım beklentileri ön plana çıkmıştı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Ukrayna gerilimi sürüyor”

ABD’nin yaptırım açıklaması Rusya’nın iki büyük finans kurumunu hedef alsa da, Rusya borsasında gerçekleşen toparlanma çabası kararın Rusya için çok yıkıcı olmama ihtimalini gösteriyor. Benzer tablo ile Kırım’ın ilkahı sürecinde de karşılaşılmıştı.

Ukrayna’ya ilişkin süreç devam ederken, Putin’in açıklamaları sonrasında Rusya’nın eski Sovyet sınırlarını tekrar canlandırma çabası da dikkat çekti. Dolayısıyla sadece Ukrayna değil, sonrasında da atılabilecek adımlar nedeniyle Batı – Rusya gerilimi uzun süre gündemde kalabilir.

Rusya konusunda yaşanan gerilim ve atılan adımlar borsaları, altın ve petrol fiyatını etkilediği gibi, doğalgaz, buğday ve birçok emtia fiyatını da etkisi altına alabilir.

 “Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. Alibaba bilançosuna ilişkin hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız. Devam etmekte olan bilanço sezonuna ilişkin tarih ve beklenti rakamlarına ulaşmak için tıklayınız.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!