Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 21 Şubat 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
11:15 EUR Fransa İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 55,5 55,5
11:15 EUR Fransa Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 53,6 53,1
11:30 EUR Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 59,5 59,8
11:30 EUR Almanya Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 53 52,2
12:00 EUR İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 58,7 58,7
12:00 EUR Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 52 51,1
12:30 GBP İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 57,3
12:30 GBP Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) 54,1

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları geriledi”

Cuma gününden itibaren tekrar artan jeopolitik riskler ardından Fransa’dan yapılan açıklama endişenin bir miktar azalmasına katkı sağladı. Pazar günü Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki telefon görüşmesi ardından Fransa’dan yapılan açıklama potansiyel Biden – Putin zirvesini işaret etti. Bu da risk iştahının bir miktar artmasına neden oldu.

ABD’den yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmaması durumunda görüşmenin yapılabileceği belirtildi.

Hafta sonunda ABD’den yapılan açıklamalar risk iştahını düşürmüştü. ABD, Rusya’nın birkaç şehre birden saldırabileceği açıklamasını yapmış, Belarus ise son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle Rusya ile ortak tatbikatlarını uzatma kararı aldıklarını açıklamıştı.

ABD ve Rusya dışişleri bakanlarının bu hafta görüşmesi bekleniyor.

Ancak endekslerdeki toparlanma çabasına rağmen Asya’da kayıplar ön planda kalmaya devam etti. Japonya’da 0,84%, Hong Kong’da 0,71%, Çin’de ise 0,36% düşüş görüldü. ABD borsaları bugün tatil nedeniyle kapalı olacak.

Ons altın fiyatı 1907 Doları geçmesinin ardından tekrar 1900 Dolara altına geri çekildi.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Jeopolitik riskler ve Avrupa veri akışı”

Son dönemde risk iştahını sürekli değiştiren Ukrayna gündeminin takip sürüyor. Fransa’nın araya girmesiyle birlikte Putin ve Biden arasında doğrudan görüşme ihtimali şimdilik piyasaların panik havasını azalttı. Bu hafta gerçekleşmesi beklenen iki ülke dışişleri bakanları görüşmesi de merakla bekleniyor.

Bugün Euro Bölgesi ve İngiltere’de açıklanacak imalat ve hizmet aktivitesine ilişkin PMI rakamları takip edilecek.

Fransa ve Almanya’da Şubat ayında imalat ile hizmet aktivitelerinde artışın sürmesi bekleniyor. İki ülkenin PMI rakamlarında da Ocak ayına göre büyük farklar beklenmiyor. Euro Bölgesi için beklentiler de benzer şekilde karşımıza çıkıyor.

ABD’de bugün Başkanlık günü nedeniyle işlem saati değişen enstrümanlara ulaşmak için tıklayınız.

“Fed’e yönelik beklentiler”

Fed’in Mart ayında 25 baz puanlık faiz artırımı yapacağı ihtimali tekrar ana senaryo haline geldi. Son günlerde jeopolitik risklerin ön planda olmasıyla birlikte dolar etkisini net şekilde görmek zorlaşıyor. Ancak şu an öngörülen senaryolardan birinin, yıl boyunca her toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımı olduğu söylenebilir. Fakat tüm bu beklentilerin veriler ve jeopolitik gelişmelerle birlikte değişim göstermeye devam edebileceğini unutmamak gerekiyor.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. Alibaba bilançosuna ilişkin hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız. Devam etmekte olan bilanço sezonuna ilişkin tarih ve beklenti rakamlarına ulaşmak için tıklayınız.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!