Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 18 Şubat 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:00 GBP Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) 1,20% -3,60%
10:00 GBP Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) 1,00% -3,70%
10:00 TRY Tüketici Güveni (Şub ) 73,2
16:30 CAD Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) -2,10% 0,70%
16:30 CAD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) -2,00% 1,1
18:00 USD Mevcut Ev Satışları (Oca) 6,10M 6,18M
18:45 USD FED Üyesi Waller’ın Konuşması
19:00 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması
21:00 USD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı 497
21:30 USD FOMC Üyesi Brainard'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları gerilerken ABD vadelileri yükseldi”

ABD’den yapılan açıklamada ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavron’un önümüzdeki hafta görüşme gerçekleştireceği belirtilirken, bu durum risk iştahını da pozitif yönde etkiledi. ABD endeks vadelileri pozitif seyretse de, Asya borsaları dün Avrupa ve ABD endekslerinde gerçekleşen satışları takip etti ve pozitif bölgeye geçemedi.

Kayıplarını toparlama çabasıyla Japonya endeksi -0,3%’e kadar yükseldi. Hong Kong’da ise 0,5% civarında düşüş yaşandı.

ABD vadelilerinde ise Nasdaq 0,85%, S&P 0,7%, Dow 0,6% civarında yükseliş yaşadı. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,989% bölgesinde seyrediyor. Görüşme haberi sonrası ons altında 11 Haziran 2021’den bu yana ulaştığı en yüksek seviyelerden bir miktar geri çekildi. Petrol fiyatları ise Batı’nın olası yaptırım hazırlıklarının üretimi aksatabileceği endişesine rağmen iyimserlikle birlikte geriledi.

“Bullard’dan faiz açıklaması”

St Louis Fed Başkanı Bullard, enflasyonun kontrolü için faiz artırımlarının gerekli olduğunu, bunun resesyon riski oluşturmayacağını belirtirken, piyasanın mevcut politika beklentilerini fiyatladığını sözlerine ekledi.

Celeveland Fed Başkanı Mester ise Fed’in faizleri önceki krizden daha hızlı artırması gerektiğini ifade etti. Mester, bilançonun da hızlı şekilde daraltılması gerektiğini belirtti.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“FOMC üye konuşmaları takip edilecek”

Fed’in Mart ayı toplantısına yönelik beklentiler fiyatlanmaya çalışılırken, bugün FOMC üyelerinin konuşması takip edilecek. TSİ 18:45’te yönetim kurulu üyesi Waller, 19:00’da New York Fed Başkanı Williams, 21:30’da ise yönetim kurulu üyesi Brainard’ın konuşması bekleniyor.

 “İngiltere perakende satışları”

İngiltere’de Ocak ayına ilişkin perakende satış rakamları açıklanacak. Piyasa beklentisi satışların bir önceki aya göre 1% artacağı yönünde. Çekirdek perakende satışlar için beklenti ise 1,2% artış olarak öngörülüyor.

“Kanada perakende satışları”

Kanada’da Ocak ayına ilişkin perakende satış rakamları açıklanacak. Piyasa beklentisi satışların bir önceki aya göre 2,1% oranında azalması yönünde. Çekirdek perakende satışlar için ise beklentisi 2% düşüş yönünde.

 “ABD konut rakamları”

ABD’de Ocak ayına ilişkin mevcut ev satış rakamları takip edilecek. Beklenti satışların 6,1 milyon düzeyinde oluştuğu yönünde. Önceki ay bu rakam 6,18 milyon düzeyinde açıklanmıştı.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. Alibaba bilançosuna ilişkin hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız. Devam etmekte olan bilanço sezonuna ilişkin tarih ve beklenti rakamlarına ulaşmak için tıklayınız.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!