Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 18 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“FED etkisi azaldı, borsalar geri çekildi”

ABD Merkez Bankası’nın (FED) Çarşamba günü yaptığı açıklamalar sonrasında piyasalarda oluşan iyimser hava dün Wall Street seansı sırasında dağılmaya başlamıştı. Dünkü açılışının ardından kaydettiği yükselişlerini geri veren ABD endeksleri, petroldeki düşüşün etkisi ile değer kaybeden enerji şirketlerinin liderliğinde geriledi. ABD’de borsalar Perşembe gününü %1.5 civarında kayıp ile tamamladı. Bu sabah Asyalı hisse senetlerinde, Wall Street’de FED iyimserliğinin geride kalmasının etkileri hissedilirken, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) açıklamaları ile dalgalandıktan sonra düşen Nikkei dışında Asya-Pasifik borsalarında kararsız bir görünüm izleniyor.

“Petrol fiyatları gündemde”

Haftanın ilk günlerinde düşük fiyatlardan gelen alımlardan destek bularak yükseliş kaydeden petrol fiyatları, daha sonra başladığı düşüşlerini dün de sürdürdü. Bu sabah Asya’da ise bir miktar toparlandı. ABD’de petrol stoklarının artmaya devam etmesi, uluslararası petrol piyasasında arz fazlasının süreceği yönündeki algıyı destekleyerek, ilgili emtianın fiyatında yaklaşık son 7 yılın düşük seviyelerinin gülmesine yol açmıştı. ABD Batı Teksas tipi ham petrol (WTI) 35 Dolar’ın altına gerilerken, Brent ise hafif toparlansa da 38 Dolar’ın altında işlem görmeye devam ediyor. Petrol fiyatlarında zaman zaman düşük fiyatlardan gelen alımlar yükselişlere zemin oluştursa da, arz fazlasının 2016’da devam edeceği düşüncesi büyük resimde petrol fiyatlarında baskısını sürdürüyor.

“Yen, BOJ kararları ile dalgalandı”

BOJ’un bu sabah tamamlanan toplantısının ardından yapılan açıklamalarda Banka’nın temel para politikası duruşunu değiştirmediği, ancak varlık alım programının bazı noktalarında adımlar attığı görüldü. BOJ’ın beyanatının ardından Yen ve Nikkei-225 endeksinde dalgalanmalar izlendi.

Parasal genişlemesi çerçevesindeki yıllık para tabanını sabit bırakan BOJ, satın aldığı varlık çeşitliliğini artırdı ve daha önce 7-10 yıl olan satın alınan tahvillerini vadesini 7-12 olarak belirledi. Banka daha uzun vadeli tahvil alımlarına gelecek yıl başlayacağını duyurdu. Ayıca BOJ riskli varlık alımlarını artırma kararı alırken, yılda 3 trilyon Yen alım yaptığı Borsa Yatırım Fonu (ETF) programına 300 milyar Yen tutarında daha ETF ekleyeceğini belirtti. BOJ attığı bu adımları ek parasal genişleme olarak tanımladı.

Banka’nın Başkanı Kuroda ve ekibinin aldığı kararların ardından Yen önce sert gerileme kaydetse de sonrasında yeniden değer kazandı. Nikkei endeksi de sert yükselişin ardından geri çekildi. Avrupa seansının açılışından önce Kuroda’nın bir basın konferansı düzenlemesi ve alınan kararlar hakkında bilgi vermesi bekleniyor.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

FED’in açıklamalarının ardından faiz artırım kararı ile yükselişe geçen Dolar endeksi, piyasaların dikkatini gerilemeye devam eden petrol fiyatlarına çevirmesi ile bir miktar düşüş kaydetti. ABD’nin para birimindeki yükselişin sınırlanması majör paritelerde etkili oldu. Türk Lirası ise FED’in kademeli faiz artırımları izleyeceği beklentisi ile Dolar karşısında kaydettiği kazanımlarını korudu.

Altın, FED’in faizleri artırmasının ardından dün yaklaşık 5 ayın en sert düşüşünü kaydetti. Sonrasında bir miktar toparlandı. Petrol ise arz fazlasının etkilerini üzerinde hissetmeye devam ediyor.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Kanada – Enflasyon Oranı (CPI)”

Haftanın son işlem gününde, Kanada ekonomisine ilişkin bilgiler verecek önemli makro-ekonomik göstergeler dikkat çekiyor. Petrol ihraç eden bir ülke olarak, ilgili emtianın fiyatındaki son değer değişimleri ile para birimi yön arayan Kanada için önemli olan enflasyon ve çekirdek enflasyon oranları yatırımcıların merceği altında yer alacak (Ekim - CPI: %0.1, Çekirdek CPI: %0.3). Kasım dönemine ilişkin olarak yayımlanacak datalar, ülkenin Merkez Bankası’nın olası bir faiz indirimine ne kadar yakın olduğu hakkında bilgiler verebilir. Tahminlerin üzerinde bir enflasyon veri seti, Kanada Doları’nda yükselişler için zemin oluşturabilecekken, beklentileri karşılamayacak rakamlar kayıplara yol açabilir.  

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                                              Beklenti                   Önceki

JPY       BOJ Basın Konferansı

11:00       EUR     Cari Hesap (Eki)                                                   32,2B                    29,4B

15:30       CAD     Çekirdek CPI (Aylık) (Kas)                                                     0,0%                      0,3%

15:30       CAD     CPI (Aylık) (Kas)                                                 0,1%                      0,1%

15:30       CAD     Toptan Satışlar (Aylık) (Eki)                                                0,1%                      -0,1%

16:45       USD     Öncü Hizmet PMI (Ara)                                                 55,9                       56,1

20:00       USD     FOMC Üyesi Lacker Konuşması

20:00       USD     Baker Hughes Sondaj Kulesi Sayımı                                                  709

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!