Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 17 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Dolar ve Asya borsaları FED sonrası yükseldi”

Küresel piyasaların merakla beklediği ABD Merkez Bankası’nın (FED) bu yılın son toplantısı dün akşam tamamlandı. FED, tahmin edildiği gibi 9 yıl aradan sonra politika faizini yükseltti ve %0.50’ye getirdi. Yapılan açıklamalar ve Banka’nın Başkanı Janet Yellen’ın konuşması ile birlikte varlık fiyatlarında ser dalgalanmalar izlendi. Ancak Yellen ve ekibi piyasaları ikna edebilmiş gibi görünüyor.

FED’in dün akşam tamamlanan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC)sonrasında yaptığı açıklamalar tüm dünya tarafından dikkatle izlendi. Banka faiz oranında 25 baz puan artışa gitme kararı alırken, gelecek dönemdeki faiz artışlarının kademeli olacağı yönünde vurgu yaptı. Ayrıca bu kararın oybirliği il alındığı görülürken, ABD ekonomisindeki toparlanmanın bir sonucu olduğu değerlendirmesi öne çıktı. Janet Yellen da bu konu hakkında piyasalara mesajlar verdi. Faizin yukarı çekilmesinin ABD ekonomisindeki ilerleme ile gerçekleştiğini belirten Başkan, ancak ekonominin yalnızca kademeli faiz artırımlarına imkan verdiğini belirtti. Kısacası FED hem faiz artırımına gitti, hem de bunun gerekli olduğu konusunda piyasaları ikna etmeyi başardı ve ABD ekonomisinin gücüne atıfta bulundu.

FED’in kararlarının ve Yellen konuşmasının ardından global borsalarda yükselişler izlendi. Wall Street dünü %1’in üzerindeki kazançlar ile tamamladı ve bu sabah Asya endekslerinde de yükselişler ağırlıkta.

FED’in açıklamalarının hemen ardından dalgalanan Dolar ise sonrasında, yapılan faiz artırımının etkisi ve Banka’nın 2016 yılında 4 adet faiz artırımı gerçekleştirebileceği beklentisinin öne çıkması ile değer kazandı. FOMC üyelerinin 2016 yılsonuna ilişkin 1.375 seviyesindeki tahmin medyanında Eylül ayındakine göre bir değişiklik olmadığı görüldü. Bunun da, 2016’da FED’den 2 ya da 3 faiz artışı bekleyen piyasalarda, halen 4 artırım kararının alınabileceğine işaret ettiği düşünüldü. Dolar endeksi Asya işlemleri sırasında da değer kazandı.

“Petrol yeniden geriledi”

Hafta içerisinde, düşük seviyelerden gelen alımlar ve gelen bazı açıklamalar ile yükselişler için taban bulmaya çalışan petrol fiyatları, dün ve bugünkü düşüşleri ile neredeyse hafta başından bu yana kaydettiği yükselişlerinin tamamını geri verdi. Dün ABD Enerji Bilgi Dairesi’nin (EIA) rakamlarında, geride kalan hafta petrol stoklarının azalacağı yönündeki beklentilerin aksine arttığı görüldü. Global arz fazlasının baskı yaptığı petrol fiyatlarında bu datalar sonrasında kayıplar izlendi.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Dünya ekonomisinin en önemli itici gücü olan ABD ekonomisine ilişkin algı ve yapılan açıklamalar, küresel piyasaların FED’n faiz artışını olumlu karşıladığını gösteriyor. Faiz artırımını, toparlanan ABD ekonomisinin bir sonucu olarak gören yatırımcılar, yine de varlık fiyatlarında farklı değerlendirmelerin değişimlerde rol aldığını gördüler.

Dolar endeksi faiz artırımı ve faiz artırımlarının temposunu dikkate alarak yükselişler kaydettiği görüldü. ABD’nin para birimindeki bu değişimler emtia ve majör paritelerde etkili oldu. Bu paralelde Türk Lirası’nın da aralarında bulunduğu gelişen ülke para birimleri güçlü ABD ekonomisi ve bazı belirsizliklerin azaldığı yönündeki algı ile genelde değer kazanırken, altın ise güçlenen Dolar ile baskı altında kaldı. Borsalarda da piyasaların ABD ekonomisinin güçlendiğine ilişkin iyimserlik fiyatlandı.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Euro Bölgesi – Almanya IFO İş Ortamı Endeksi”

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisine sahip olan Almanya için, IFO Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IFO – Information and Forschung - Institute for Economic Research) tarafından yaklaşık 7 bin işletmeye yapılan bir anket sonucunda hazırlanan iş ortamı endeksi, küresel piyasaların yakından izlediği ekonomik göstergeler arasında yer almaktadır. Son aylarda Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikasını genişleteceği yönündeki beklentilerin öne çıkması ile genel olarak bir yükseliş kaydeden IFO, Kasım ayında 109 ile Haziran 2014’den sonraki en yüksek seviyesine çıktı. ECB’nin piyasaları tatmin etmeyen para politikası beyanatının ardından ilgili endeksin nasıl bir değişim kaydedeceği merak ediliyor. IFO iş ortamı endeksinin Aralık ayında beklentinin üzerinde açıklanması halinde Euro’da yukarı yönlü hareketler izlenebilecekken, öngörülenin altında kalacak rakamlar, kıtanın ortak para biriminde kayıplara neden olabilir.

“İngiltere – Perakende Satışlar”

İngiltere’deki ekonomik aktivitelerin hızını görebilme adına yakından izlenen perakende satışlar verisi, ada ülkesinin Kasım ayındaki performansına ilişkin bilgiler verecek. Ekim döneminde %0.6 oranında gerileyen perakende satışlar, İngilizlerin ilgili dönemde market ve mağazalara daha az uğradığına işaret etti. İlgili rakamın beklentiyi aşması halinde Sterlin’de yukarı yönlü hareketler izlenebilecekken, öngörüleri karşılamayacak datalar, ülkenin para biriminde kayıplara yol açabilir.

“ABD – Philadelphia FED İmalat Endeksi”

Salı günkü New York FED’in hazırladığı imalat endeksinin ardından gözler, Philadelphia FED tarafından açıklanacak olan ve ABD’nin üretim sektörüne ilişkin ipuçları verebilecek yeni bir rakama çevrilecek. Philadelphia FED imalat endeksi, Kasım 2014’de 40.8 seviyesinde gerçekleşerek, Mart 2011’den sonra görülen en yüksek seviyeye tırmanmıştı. Ancak bu zirve sonrasında, endeksin genel olarak bir gerileme dönemine girdiğini gördük. Kasım ayında ilgili data 1.9 seviyesinde gerçekleşti. Philadelphia Merkez Bankası’nın, bölgesindeki yaklaşık 250 imalatçıya sorduğu soruları içeren bir anket ile oluşturulan söz konusu göstergenin beklentinin üzerinde gerçekleşmesi halinde Dolar’da yukarı yönlü hareketler izlenebilecekken, tahminin altında kalacak datalar, ülkenin para biriminde kayıplara yol açabilir.

“ABD – İstihdam Talepleri”

Geride kalan hafta 282 bin Amerikalının işsizlik maaşı için başvuruda bulunduğuna işaret eden istihdam talepleri verisi, piyasa beklentilerinin üzerinde olumlu açıklanmıştı. 12 Aralık ile biten haftada ise kaç Amerikalının işsizlik haklarından yararlanma adına başvuruda bulunmuş olduğu merak ediliyor. Verinin tahminden farklı olarak gerçekleşmesi, ABD’nin para birimi değerinde değişikliklere neden olabileceği için, ilgili gösterge yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                                      Beklenti            Önceki

11:00       EUR     Almanya Ifo İş Ortamı Endeksi (Ara)         109,2                     109,0

11:30       GBP     Perakende Satışlar (Aylık) (Kas)                   0,6%                      -0,6%

15:30       USD     Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Ara)      2,1                         1,9

15:30       USD     İstihdam Talepleri                                          271K                      282K

15:30       USD     Cari Hesap (3. Çeyrek)                                  -123B                    -110B

17:30       USD     Doğalgaz Stokları                                            -58B                      -76B

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!