Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 11 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Petrol fiyatları ve küresel piyasalar”

Uluslararası piyasalar faiz artırım kararı alınmasının beklendiği ABD Merkez Bankası’nın (FED ) gelecek haftaki toplantısı öncesinde Dolar, petrol ve emtia fiyatlarını yakından izlemeye devam ediyor. Özellikle petrol tarafındaki gerileme, varlık fiyatlarında ve piyasa algısında etkili olmayı sürdürüyor.

ABD tipi ham petrol Şubat 2009, Brent petrol ise Aralık 2008’den yana ilk gördüğü en düşük seviyelere kadar geldi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretim kotasını düşürmemesinin ardından kayıplarını hızlandıran ilgili emtia, global arz fazlasının devam edeceği düşüncesi ile yaklaşık son 7 yılın dibine geriledi.

Petrol ve diğer emtia fiyatlarını baskı altına alan önemli faktörlerden bir tanesi de Çin ekonomisine ilişkin piyasaların görüşü diyebiliriz. Dünyanın en büyük metal tüketicisi ülkesi olan Çin’in ekonomisinin hız kesmesi, emtia fiyatlarını aşağı çekti. Bunun yanında Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) Yuan kuruna ait referans değerini yüksek tutması, Asya ülkesinin para biriminin görece zayıflamasına neden oluyor. Dolayısı ile zayıf para birimi ile ülkenin talebinin daha da düşük kalabileceği düşünülüyor.

“FED öncesi Dolar”

FED’in kritik Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde Dolar, faiz artırımına ilişkin beklentiler ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından gelen açıklamalar ile yön bulmaya devam ediyor. Asya seansında FED’in faiz artırımına yaklaştığına ilişkin algı öne çıkarken Dolar endeksi yükselişler kaydetti. Diğer taraftan son günlerde ECB üyelerinin gerektiğinde Banka’nın ek parasal önlemler alabileceğine yönelik açıklamalarda bulunması Euro’yu aşağı çekerken Dolar’ı destekledi. Ancak ECB yetkililerinden Weidmann dün, varlık alım programının maliye ve para politikası arasındaki çizgiyi bulanıklaştırdığını söyledi.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Asya işlemlerine yükseliş ile başlangıç yapan Dolar endeksi sonrasında bir miktar gevşedi. FED beklentileri ve ECB üyelerinin açıklamalarının Euro üzerindeki etkisi, Dolar endeksini domine ederek para birimleri tarafında ağırlığını hissettiriyor diyebiliriz. Türk Lirası içerideki Rus ve Musul’daki asker mevcudiyeti gerilimleri ve küresel gelişmeler ile Dolar karşısında geriledi. Yeni Zelanda ve Avustralya ile pasifik para birimleri son değer kazanımlarının ardından görece sakin. Avustralya Doları’nda yükselişlerin ardından tepki işlemleri izleniyor. Japon Yeni de ABD’nin para birimi karşısında değer kaybeden para birimleri arasında dikkat çekiyor. Hafta içerisinde Dolar karşısında en çok değer kazananlar arasında yer bulan Yen, Dolar endeksindeki yükselişlere görece daha fazla tepki verdi.

Spot altın FED’in faiz artırmaya yaklaştığı yönündeki algı ile gerilerken Asya işlemleri sırasında bir miktar toparlandı. Petrol fiyatları ile yaklaşık son 7 yılın en düşük seviyelerinde baskı altında kalmaya devam ediyor. Bugün ABD cephesinden gelecek veriler tüm varlık fiyatları için geçerli olduğu gibi petrolde de etkili olabilir. Ayrıca bugün Türkiye saati ile 11:00’da Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) aylık enerji raporu takip edilecek.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Euro Bölgesi – Almanya Enflasyon Oranı (CPI)”

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’nın Kasım ayı tüketici fiyat endeksindeki, haftanın son işlem gününde piyasaların merceği altında yer alacak. Öcü rakamlara göre ilgili dönemde enflasyon oranı aylık bazda %0.1 olarak yayımlandı. Ekim ayında ise %0 ile tüketici fiyatlarında herhangi bir değişiklik görülmemişti. Geride kalan hafta para politikası beyanatı piyasaları sarsan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) açıklamaları sonrasında Almanya’nın enflasyon dataları Euro tarafında etkili olabilir.

“ABD – Enflasyon Oranı (PPI)”

15 Aralık’ta açıklanacak tüketici fiyat endeksi (TÜFE-CPI) öncesinde, dünyanın en büyük ekonomisinde ait bilgiler verecek üretici fiyat endeksi (ÜFE-PPI) rakamları, piyasaların merceği altındaki önemli göstergeler arasında yer alacak diyebiliriz. Ekim ayında %-0.4 ile gerileyen üretici fiyatlarının yanında, gıda, enerji ve ticaret kalemlerinin hariç tutularak hesaplanması ile üretilen çekirdek PPI aynı dönemde %0.3 düşüşe işaret etmişti. İstihdam verilerinin yanında, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırım zamanlamasını öngörebilmek için, enflasyon göstergelerinin de takip edildiği bir dönemde, piyasalarda gözler FED’in yakından izlediği bir diğer faktör olan “tüketici ve üretici fiyat değişimleri” üzerine çevrilebilir. Bu paralelde, CPI datalarından önce gelecek PPI rakamları, FED’in para politikasında atacağı adımlar konusundaki piyasa beklentilerine yön verebilir.

“ABD – Perakende Satışlar”

ABD’deki toplam ekonomik aktivitelerin yaklaşık üçte ikisini oluşturan perakende satışlar, dünyanın en büyük ekonomisindeki ilerlemeyi görebilme adına piyasalar tarafından yakından izlenmektedir. Ekim ayında piyasa beklentilerinin altında kalan perakende ve çekirdek perakende değişim verileri, yine de satışların arttığına ilişkin ipuçları (çekirdek perakende satışlar ilgili dönemde %0.3 geriledi) vermişti. İlgili rakamlar, ABD’nin bazı bölgelerinde Amerikalıların, süpermarket ve mağazalara olan ilgisinin azalıyor olabileceğine işaret etmişti. ABD ekonomisi için önemli olarak değerlendirebileceğimiz ve Kasım ayı için açıklanacak söz konusu perakende ve çekirdek perakende göstergelerinin beklentileri aşması halinde Dolar’da yükselişler destek bulabilecekken, öngörüleri karşılayamayacak datalar ABD’nin para biriminde kayıplara yol açabilir  (30 Kasım Cuma gününün, ABD’de genelde alış-verilerin önemli ölçüde arttığı “Black Friday” olduğunu unutmamak gerekiyor).

“ABD – Öncü Michigan Hassasiyeti”

ABD ekonomisinin yaklaşık %70’i harcamalara dayandığı için tüketicilerin ülke ekonomisinin geleceğine ilişkin düşünceleri büyük önem taşımaktadır. Gelecek aylara ilişkin olumlu beklentiler içerisinde olan tüketiciler daha fazla harcama yapma eğiliminde iken, olumsuz düşüncede olan tüketiciler ise tasarruf eğilimlerini yükseltirler. ABD ekonomisi için ise halkın tüketime yatkın olması ekonomik yapısı itibari ile daha olumlu bir gelişmedir. Michigan Üniversitesi’nin yaklaşık 500 tüketiciye sorduğu sorular sonucu hazırladığı anketin sonuçları, bir endeks haline getirilerek, ABD’de tüketicilerin ekonomiye olan güvenlerinin derecesini görmemizi sağlar. Genellikle ayın son Cuma günü yayımlanan nihai rakam öncesinde, ilgili ayın ortalarında açıklanan öncü gösterge, varlık fiyatlarında nihai rakama göre daha fazla etkili olabilen bir veri olarak değerlendirilebilir. Piyasalarda, Kasım ayında 91.3 seviyesinde gerçekleşen Michigan hassasiyeti verisinin Aralık ayına ait öncü göstergesinin seviyesi merak ediliyor. Rakamın tahminin üzerinde açıklanması halinde Dolar’da yükselişler izlenebilecekken, öngörülenin altındaki rakamlar ABD’nin para biriminde düşüşlere yol açabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                                            Beklenti                   Önceki

09:00       EUR     Almanya CPI (Aylık) (Kas)                              0,1%                      0,1%

12:15       EUR     TLTRO Operasyonu                                            7,5B                       15.5B

12:30       RUB     Faiz Oranı Beyanatı (Ara)                                 11,00%                 11,00%

15:30       USD     Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Kas)    0,3%                      0,2%

15:30       USD     PPI (Aylık) (Kas)                                                 0,0%                      -0,4%

15:30       USD     Perakende Satışlar (Aylık) (Kas)                     0,2%                      0,1%

15:30       USD     Çekirdek PPI (Aylık) (Kas)                               0,2%                      -0,3%

17:00       USD     Michigan Tüketici Hassasiyeti (Ara)              92,3                       91,3

20:00       USD     Baker Hughes Sondaj Kulesi Sayımı                                             737

 

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!