Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 10 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Petrol, Çin ve FED”

OPEC’in geride bıraktığımız hafta içerisindeki toplantısında üretim kotasını düşürmekten kaçınması, petrol fiyatlarını aşağı çekmişti. Son 7 yılın en düşük seviyelerine kadar gerileyen emtianın fiyatı, küresel piyasalar tarafından yakından izleniyor. Dün ABD’de petrol stoklarının azaldığının görülmesi ile bit miktar yükseliş getirse de, petrolün fiyatı global piyasalarda arzın fazla kalamya devam etmesi ile baskı altında. Enerji ve madencilik şirketlerinin pay senetleri öncülüğünde global endekslerde satışlar sürüyor. Bu sabah Asya borsalarında genelde düşüş var ve Avrupalı endekslerin de güne satıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor.

Düşük petrol fiyatları ile birlikte genel olarak emtia fiyatları, Çin ekonomisinin hız kestiğine ilişkin beklentiler ile baskı altında. Ayrıca Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) referans Yuan kurunu, 12 Ağustos’tan bu yana görülen en düşük seviyeler civarında belirlemeye devam etmesi, emtia talebinin alacağı yönündeki endişeleri güçlü tutuyor. Çin dünyanın en fazla metal tüketen ülkesi ve uluslararası piyasalarda emtialar Dolar ile alınıp satılıyor.

Petrol ve Çin tarafındaki gelişmelerin getirdiği stres bir yana bırakıldığında, küresel piyasalar gelecek hafta yapılacak olan ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikası kararlarından çıkacak sonuçları merakla bekliyor diyebiliriz. Yatırımcıların, FED’in faiz artırımının zamanlamasından çok, faiz artırım temposuna odaklanmaları sonrasında Dolar endeksi değer kaybetti. FED Başkanı Janet Yellen ve Banka’nın diğer üyeleri önceki konuşmalarında faiz artırımlarının kademeli ve yavaş olacağının altını çizmişlerdi. Diğer taraftan Euro’daki değer kazanımları da ABD’nin para biriminde düşüşlerde rol aldı. Weidmann ve Nowotny gibi Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyelerinin, ECB’nin yeni teşviklerden uzak olduğuna ilişkin açıklamalarda bulunması kıtanın ortak para biriminde değer kazanımlarına zemin oluşturdu.

“Pasifik para birimleri yükseliş kaydetti”

Dün akşam ve bu sabah Yeni Zelanda ile Avustralya’nın para birimleri değer kazanarak dikkat çekti. Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın (RBNZ) yeni faiz indirimlerini şimdilik rafa kaldırdığına işaret eden açıklamaları, her ne kadar Banka politika faizini 25 baz puan aşağı çekse de ülkenin para biriminde yükselişlere temel oluşturdu. Avustralya Doları ise olumlu istihdam verilerinden destek aldı.

RBNZ %2.75 olan politika faizini %2.50’ye çekti. Ancak Banka’nın Başkanı Wheeler’ın yeni faiz indirimlerinin gerekli olmadığını belirtmesi, ülkenin para biriminde aşağı yönlü hareketlerin kısa süreli kalmasına ve yerini yukarı yönlü eğilime bırakmasına zemin oluşturdu. Wheeler RBNZ’nin mevcut enflasyon hedeflerine şu anki faiz oranı ile ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Avustralya’da ise tahminlerden çok iyi istihdam verileri izlendi. İşsizlik oranı beklenmedik bir şekilde %5.8’e geriledi ve son 19 ayın en düşüğüne geldi. Kasım ayında ise istihdam güçlü bir artış kaydetti ve Ekim ile birlikte son 28 yılın en iyi iki aylık performansını gösterdi.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

FED beklentileri ve ECB tarafından gele açıklamalar ile Dolar endeksinin gerilmesi, majör paritelerde etkili oldu. ECB üyesi Nowotny piyasaların Banka’dan çok fazla şey beklediğini söyledi. Yen’in Dolar karşısındaki kazanımları Nikkei endeksine bu sabah baskı yaptı. Petrol fiyatlarının düşük seyri ihracat gelirlerinin önemli bir kısmı petrolden sağlanan Kanada, Norveç ve Rusya gibi ülkelerin para birimlerinde baskı yaptı. Pasifik ülkelerinin para birimleri ile merkez bankalarından gelen açıklamalar ve makro-ekonomik veriler ile güç kazandı.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Türkiye – Cari Denge”

Eylül ayında 95 milyon Dolar’a “fazla” vererek 6 yılın aradan sonra ilk kez negatif rakamlardan kurtulan Türkiye’nin cari dengesi, haftanın dördüncü işlem gününde piyasaların gündemindeki göstergeler arasında yer alacak. İlgili dönemde yıllıklandırılmış bazda 40 milyar 569 milyon Dolar olarak gerçekleşen açık, bir önceki döneme göre geriledi. Ayrıca Ağustos ayı için daha önce 163 milyon Dolar açık olarak hesaplanan rakam, 27 milyon Dolar pozitif tarafa revize edilmiş ve 2004 bu yana ilk kez iki ay üst üste cari fazla verildiğine işaret etmişti. Global petrol fiyatlarının zayıf seyri, açığın daralmasında ve fazla verilmesinde önemli rol oynadı. Ekim dönemi için açıklanacak cari denge rakamlarının ardından Türk Lirası ve borsa üzerinde fiyat değişimleri izlenebileceği için piyasalar ilgili veriyi yakından takip edecek.

“Türkiye – Büyüme Oranı (GDP)”

Gerek ABD Merkez Bankası’nın para politikası ve Çin ekonominin yavaşlaması gibi başlıklar ile küresel gelişmelerin gelişen ülkelerden sermaye çıkışlarına neden olması, gerekse jeopolitik anlamda güvenlik riskleri, son dönemlerde Türkiye ekonomisi için olumsuz faktörler olarak öne çıktı. Bu konjonktür altında piyasalar, ekonominin nasıl bir performans gösterdiğini yakından izleyecekler. 2015’in ikinci üç aylık döneminde büyüme oranı %3.8 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti. Bu yılın üçüncü çeyreğinde, önceki yılın aynı dönemine göre ne oranda büyüme gerçekleştirildiğini gösterecek olan GDP verisi, Türkiye için haftanın önemli makro-ekonomik göstergeleri arasında yer alıyor. Yayımlanacak veri Türk Lirası da dahil olmak üzere yurtiçi finansal araç fiyatları üzerinde değişikliklerin görülmesine neden olabilir.

“İsviçre – Merkez Bankası Toplantısı”

2014 Aralık ve 2015 Ocak aylarındaki sürpriz beyanatları ile birlikte küresel piyasaları sarsan açıklamalarda bulunan İsviçre Merkez Bankası (SNB), yılın dördüncü “planlanmış” para politikası toplantısı ile bu hafta gündemdeki başlıklar arasında yer alacak.

SNB’nin 11 Aralık 2014’de gerçekleştirilen “planlı” toplantısında para politikasında herhangi bir değişiklik yapmamasının ardından 18 Aralık’ta sürpriz bir toplantı ile faiz oranını düşürmesi, piyasaların dikkatini oldukça fazla çekmişti. %0.25 seviyesinde olan politika faiz oranı (Libor faizi) %-0.25’e çekildi ve Banka negatif faiz uygulamasına geçti. İlgili tarihte Banka aynı zamanda, EUR/CHF paritesi için uyguladığı minimum kur politikasını sürdürdüğünü belirtmişti. Normal şartlarda her üç ayda bir kez toplantı yapan SNB Ocak ayında ise yine sürpriz bir karar ile bir ay içerisindeki üçüncü toplantısını gerçekleştirdi ve küresel piyasalarda deprem etkisi yaratan açıklamalarda bulundu. SNB, uzun zamandır uyguladığı minimum kur politikasını, önceden herhangi bir ipucu vermeden şok bir karar ile kaldırdığını 15 Ocak 2015’te açıkladı. Banka politika faizini %-0.25’den, %-0.75’e getirdiğini açıklasa da, EUR/CHF’daki taban uygulamasının sona erdirilmesi ilgili paritenin sert düşüşler kaydetmesine neden oldu.

SNB’nin son olarak Eylül ayında gerçekleştirdiği toplantısında, para politikasında her hangi bir değişiklik yapmadığını görmüştük. Faizi %-0.75’de (Hedef aralık %-1.25 ile %-0.25 arasında) tutan Banka, gerektiğinde döviz müdahaleleri gerçekleştireceği yönündeki söylemini korumuştu. Ayrıca aşırı değerli Frank’ın ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak için harekete geçmeye hazır olduğunu belirtmişti.

İhracatı yoğun ve satışlarını büyük kısmı Euro Bölgesi’ne olduğu için İsviçreliler EUR/CHF paritesinin düşmesine sıcak bakmıyorlar. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 3 Aralık’taki beyanatında piyasaları tatmin edici açıklamalar yapmaması Euro’nun uluslararası piyasalarda değer kazanmasına neden olurken, SNB Başkanı Thomas Jordan’ın derin bir oh çekmesini sağladı. SNB’nin elinin ECB ile rahatlaması sonrasında piyasalar İsviçre’den bu hafta para politikasının değiştiği yönünde haberler duymayı beklemiyorlar. Banka ayrıca büyüme ve enflsayon tahminlerini de güncelleyecek.

Ekonomisini ve ihracatçılarını desteklemek için kendi para biriminin çok fazla değerli olmasını istemeyen Banka’nın yapacağı faiz beyanatı ve açıklamalar, İsviçre Frankı’nda sert hareketlerin görülmesine neden olabilir.

“İngiltere – Ticaret Dengesi”

Haftanın dördüncü işlem gününde, İngiltere ekonomisine ait bilgiler verecek olan dış ticaret dengesi rakamları, Ekim ayına ilişkin olarak açıklanacak. Eylül ayında mal ticareti 9.4 milyar Sterlin olarak gerçekleşti ve Ağustos ayına göre 1.4 milyar Sterlin daraldı. Aynı dönemde Avrupa Birliği ülkelerine olan ihracat %2.1 azaldı. İngiltere’nin dış ticaret dataları, ülkenin para birimi ve borsasındaki fiyat değişimlerinde etkili olabileceği için yakından izlenecek.

“İngiltere – Merkez Bankası Toplantısı ve Tutanakları”

Uluslararası basında “Süper Perşembe” olarak tanımlanan 5 Kasım 2015’deki beyanatları sonrasında İngiltere Merkez Bankası (BOE), haftanın dördüncü işlem gününde para politikası kararlarını açıklayacak. Ağustos ayı ile birlikte BOE, toplantı takviminde ve iletişim politikasında bazı değişiklikleri uygulama kararını ilk kez hayata geçirmişti. Böylelikle, Banka’nın Başkanı Mark Carney ve ekibi, yapılan toplantının karar metni ile birlikte tutanaklarını ilk kez aynı anda basına servis etti. 10 Aralık’ta da aynı şekilde olacak.

Piyasalar BOE’nin faiz oranlarında ve parasal genişleme programında henüz bir değişiklik yapmasını beklemiyorlar. Ancak tutanakların da yayımlanacak olması, Banka’nın olası bir faiz artırımına ne kadar yakın olduğuna ait ipuçları verebileceği için önem taşıyor. Banka’nın Başkanı Mark Carney son değerlendirmelerinde, faiz oranının bir süre daha düşük kalmaya edeceğini söylemişti.  BOE’nin 9 üyeli Para Politikası Komitesi’nin (MPC), 2015 yılı boyunca her toplantısında, faiz oranının sabit kalması yönündeki fikir birliği, Ağustos ayında Ian McCafferty’nin 25 baz puanlık artırım talebi ile bozulmuştu. Aralık ayı MPC toplantısı için piyasalar daha çok söz konusu bu oylama dağılımına odaklanacaklar diyebiliriz. McCafferty’nin, yanına bazı üyeleri çekebilmesi, BOE’nin faiz artırımına görece daha yakın olduğu düşüncesini öne çıkararak, ada ülkesinin para biriminde yükselişlerin izlenmesine neden olabilir. Ancak sürpriz bir şekilde McCafferty’nin artırım görüşünden vazgeçmesi, Sterlin’de sert aşağı yönlü hareketlere yol açabilir. Bununla birlikte, tutanakların satır aralarında global ekonomi ve İngiltere’deki gelişmelere ilişkin yapılacak değerlendirmelerin, Sterlin’de etkili olabileceği unutulmamalıdır.

“ABD – İstihdam Talepleri”

Geride kalan hafta 269 bin Amerikalının işsizlik maaşı için başvuruda bulunduğuna işaret eden istihdam talepleri verisi, piyasa beklentileri paralelinde gerçekleşmişti. 5 Aralık ile biten haftada ise kaç Amerikalının işsizlik haklarından yararlanma adına başvuruda bulunmuş olduğu merak ediliyor. Verinin tahminden farklı olarak gerçekleşmesi, ABD’nin para birimi değerinde değişikliklere neden olabileceği için, ilgili gösterge yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                                               Beklenti                   Önceki

09:45       EUR     Fransa CPI (Aylık) (Kas)                                     0,0%                      0,1%

10:00       TRY      Cari Hesap (USD) (Eki)                                      -0,20B                   0,10B

10:00       TRY      Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık)      2,8%                     3,8%

10:30       CHF      SNB Faiz Oranı Beyanatı                                   -0,75%                  -0,75%

11:30       GBP     Ticaret Dengesi (Eki)                                            -9,8B                     -9,4B

14:00       GBP     BOE Faiz Oranı Oylaması                                   1-0-8                     1-0-8

14:00       GBP     BOE Toplam Parasal Genişleme Oylaması     0-0-9                     0-0-9

14:00       GBP     BOE Toplam Parasal Genişleme                       375B                      375B

14:00       GBP     BOE Faiz Oranı Kararı                                        0,50%                   0,50%

15:30       USD     İthalat Fiyatları (Aylık) (Kas)                            -0,8%                    -0,5%

15:30       USD     İstihdam Talepleri                                               266K                      269K

15:30       CAD     Yeni Konut Fiyat Endeksi (Aylık) (Eki)           0,1%                      0,1%

17:30       USD     Doğalgaz Stokları                                                 64B                        -53B

20:00       EUR     Almanya Merkez Bankası (Buba) Başkanı Weidmann Konuşması

20:30       GBP     BOE Başkanı Carney Konuşması

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!