Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 08 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,

  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.

  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Borsalar Çin endişesi ve petrol ile geriledi”

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Cuma günkü toplantısının ardından, düşük petrol fiyatlarına rağmen global pazar payını korumaya yönelik politikalarına devam edeceği mesajını vermesi, ilgili emtianın fiyatının yaklaşık son 7 yılın en düşük seviyelerine inmesine neden oldu. ABD tipi ham petrol (WTI) dün, en son Şubat 2009’da gördüğü 37,50 Dolar civarına kadar geriledi.

Çin için bu sabah açıklanan verilerde ülkenin Kasım ayında ithalatının %8.7, ihracatının ise %6.8 azaldığı görüldü. Çin ekonomisinin hız kesmeye devam etmesi emtia fiyatlarında baskı yaparken, bakır son6 yılın en düşük seviyesine doğru düştü. Çin, en önemli ticaret ortaklarından bir olan Avustralya’nın para birimi de değer kaybetti. Dünyanın en büyük hammadde tüketen ülkesi konumunda olan Çin ekonomisinin dış dünya ile giderek daha az alış-veriş yapmaya devam ettiğini gösteren rakamlar, özellikle emtia fiyatları ve gelişen ülke para birimlerinde baskı yapıyor.

Hem petrol fiyatlarının gerilemesi ve Çin verilerinin kaygı yaratması global pay piyasalarına da yansıdı. Dün Wall Street endeksleri düşen petrol fiyatlarının enerji şirketlerine satış getirmesi ile gerilemişti. Bu sabah Asya borsalarında da kayıplar hakim.

“Japonya resesyonda değil”

16 Kasım’da yayımlanan öncü veriler ile ekonomisi yıllık bazda art arda iki kez daralan Japonya teknik olarak resesyona girmişti. Ancak bu sah açıklanan revize edilmiş yeni rakamlar, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinin durgunluktan kaçındığına işaret etti.  %-0.5’den  %1.0’e güncellenen datanın yanında, ülke ekonomisinin üçüncü çeyrekte, bir önceki üç aylık döneme göre %0.3 genişlediği görüldü. Önceki tahmin ise 16 Kasım’da %-0.1 olarak yayımlanmıştı.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Petrol fiyatları ve Çin ekonomisinin getirdiği endişeler varlık fiyatlarında ile piyasa algısında etkili kalamaya devam ederken, piyasalar bir yandan da ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikasına ilişkin değerlendirmelerine devam ediyor. Dolar endeksi dün sabah kaydettiği yükselişlerinin ardından dar bir bantta değişimler gösterdi. ABD’nin para biriminin bu hareketleri diğer paritelerde de etkili oldu.

Çin ekonomisinin vites küçültmeye devam etmesi küresel piyasaları endişelendirmeye devam ediyor. Özellikle Çin talebinin azalacağı yönünde artan beklentiler emtia fiyatlarında baskı yaparken, OPEC’in Cuma günü aldığı kararlar sonrasında petrol fiyatlarının da geriliyor olması yatırımcıları kaygılandırıyor. OPEC üretimi kısma yönünde bir adım atmamış ve Pazar payını koruma stratejisini devam ettirmişti.

Çin’in kötü dış ticaret verileri Avustralya Doları ve endişelerin risk iştahını azaltması ile gelişen ülke para birimlerine düşüş getirdi. FED’in Aralık ayında faiz artırımına yaklaşmış olması da Türk Lirası gibi gelişmekte olan ülkelerin varlıklarına baskı yaptı. Spot altın tarafından da Dolar endeksinin yükselişlerine tutunması etkili oldu ve kıymetli madenin fiyatını bir miktar düşük tuttu.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Türkiye – Sanayi Üretimi”

Rusya ile yaşanan gerilimin getirdiği gündemin öne çıktığı yurtiçi piyasalarda, ayrıca sanayi üretimi rakamları da bu hafta gündemde yer alacak.  Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Eylül ayında, önceki yılın aynı dönemine göre %2,8 yükseliş kaydetmiş, piyasa beklentilerinin üzerinde bir artış gerçekleştirmişti. Ekim ayına ilişkin TÜİK tarafından açıklanacak yeni rakamların piyasadaki öngörülerden farklı gerçekleşmesi, Türk Lirası ve BIST-100 endeksi üzerinde etkili olabilir.

“İngiltere – İmalat Üretimi”

İngiltere’nin toplam sanayi üretiminin yaklaşık %80’ini oluşturan imalat sektörü, sanayi üretimi rakamı ile birlikte bu hafta İngiltere için izlenecek önem derecesi yüksek makro-ekonomik göstergeler arasında yer alıyor. Aynı anda açıklanacak sanayi ve imalat üretimi dataları yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilecekken, İngiltere’nin üretim yapısı nedeni ile imalat tarafındaki rakamın daha yakından izlendiğini ifade edebiliriz. Söz konusu veriler, ada ülkesinin para biriminde ve FTSE-100 endeksinde değişimler görülmesine neden olabilir.

“Euro Bölgesi – Büyüme Oranı (GDP)”

Bu yılın ilk ve ikinci çeyreklerinde, %0.4’lük bir büyüme kaydettiği görülen Euro Bölgesi, 13 Kasım’da yayımlanan öncü rakama göre yılın üçüncü çeyreğinde, bir önceki üç aylık döneme göre %0.3 oranında büyüdü. Bu data, %0.4 olan piyasa beklentilerinin altında yayımlandı. Özellikle, Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’nın aynı dönemde %0.3 büyümesi, Birlik geneli için açıklanan rakamın öngörülerin altında kalmasına zemin oluşturmuştu. 2015’in üçüncü çeyreğine ilişkin nihai rakam olarak ilgili GDP verisi, kıtanın ortak para birimi Euro’da fiyat değişimlerine neden olabilir.

“Kanada – İnşaat İzinleri”

İzin belgesi edinme, yeni bir binanın inşası için atılan ilk adım olduğu için, inşaat izinleri verisinin gelecekteki inşaat aktivitelerinin önemli bir göstergesi olduğunu ifade edebiliriz. Kanada’da yapı ruhsatları, Eylül ayında yükseleceği yönündeki beklentilerin aksine düşüşe işaret etmişti. Gerek ABD’nin para birimindeki fiyat değişimleri, gerekse emtia fiyatlarındaki değişimler ve ülkenin Merkez Bankası’nın faiz oranı tarafındaki açıklamaları ile son aylarda yön arayışı içerisinde olan Kanada Doları, yayımlanacak Ekim ayına ait inşaat verilerinin piyasa beklentilerinden farklı gerçekleşmesi halinde yine sert fiyat değişimleri gösterebilir.

“ABD – İş Olanakları ve İşgücü Hacmi (JOLTS)”

ABD’nin Çalışma Bakanlığı tarafından önceki hafta yayımlanan istihdam raporundan sonra, yine aynı kurum tarafından açıklanacak istihdam piyasasına ilişkin veri, JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Summary) olarak kısaltılmaktadır. Geç açıklanan bir gösterge olmasına rağmen, ABD Merkez Bankası’nın (FED) istihdam seviyesindeki gelişmeleri izlerken kullandığı bir rakam olduğu bilinen data, finansal varlıkların fiyatında etkili olabilmektedir. Ekim ayına ait gelişmeleri gösterecek JOLTS, daha önce ABD ekonomisinin Eylül döneminde 5.53 milyon iş olanağı ve iş gücü hacmi oluşturduğuna işaret etmişti. Yeni veri, Dolar üzerinde fiyatlamaların yapılmasına neden olarak ABD’nin para biriminde değer değişikliklerine yol açabilir.

“Kanada – BOC Başkanı Poloz’un Konuşması”

Bu hafta salı günü mikrofon başında olması beklenen politika yapıcılar arasında Kanada Merkez Bankası (BOC) Başkanı Stephen Poloz’un da yer aldığını görüyoruz. Bu yıl iki kez faiz indirimine giden BOC, son toplantısında politikalarında herhangi bir değişiklik yapmamıştı. “Empire Club of Canada” tarafından Toronto’da düzenlenecek bir forumda konuşacak olan Poloz’un, BOC’un para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunması halinde Kanada Doları’nda sert fiyat değişimleri izlenebilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                             Beklenti                   Önceki

10:00       TRY      Sanayi Üretimi (Yıllık) (Eki)                                                            2,8%

10:30       GBP     Halifax HPI (Yıllık) (Kas)                                          0,3%                      1,1%

11:30       GBP     İmalat Üretimi (Aylık) (Eki)                                       -0,1%                    0,8%

11:30       GBP     Sanayi Üretimi (Aylık) (Eki)                                         0,0%                      -0,2%

12:00       EUR     GDP (çeyreklik) (3. Çeyrek)                                        0,3%                      0,3%

EUR     Avrupa Birliği Maliye Bakanları Toplantısı (ECOFIN)

15:30       CAD     İnşaat İzinleri (Aylık) (Eki)                                              3,0%                      -6,7%

17:00       USD     İş İmkanları ve İşgücü Hacmi (JOLTS) (Eki)                            5,59M                   5,53M

19:50       CAD     BOC Başkanı Poloz Konuşması

23:35       USD     API Haftalık Ham Petrol Stokları                                                                  1,600M

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!