Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 07 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Asya tarım dışı istihdam ile pozitif”

Geride bıraktığımız haftanın son işlem gününde piyasa beklentilerinden daha iyi bir sonuç veren ABD’nin Kasım ayı tarım dışı istihdam değişimi verisi sonrasında bu sabah Asya borsalarında yükselişler izleniyor. ABD’de istihdam artışının olumlu gelmesinin ardından Wall Street endeksleri de yükselmiş, ülkenin ekonomisine ilişkin iyimser havanın etkilerini fiyatlamıştı. Ayrıca ABD Merkez Bankası’nın (FED) bu ay olası bir faiz artırımına gitmesi halinde ülke ekonomisinin bunu kaldırabileceğine yönelik beklentileri gücendiren söz konusu istihdam rakamları, piyasalar tarafında da olumlu karşılanmıştı.

St. Louis FED Başkanı Bullard son yaptığı değerlendirmelerde, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz artırmasının zamanının geldiğini söyledi. Bullard, politikayı normalleştirmeye başlamanın bir savunucusu olmaya devam ettiğini bir kez daha belirtti.

“BO beklemede kalmaya devam edebilir”

Her ne kadar Japonya Merkez Bankası (BOJ) enflasyon hedefine uluşmaya uzak kalmaya devam etse de, Banka’nın yetkilileri tarafından gelen açıklamalar BOJ’un para politikasında yeni bir adım atmak için çok istekli olmadığına işaret ediyor. Bu sabah bir panelde konuşan BOJ Başkanı Kuroda, Banka’sının para politikalarının istenen etkiyi gösterdiğini söyledi. Ülkesinde negatif mevduat faizine de ihtiyaç olmadığını düşündüğünü belirten Başkan, borçlanma maliyetlerinin BOJ’un varlık alım programı ile düşük seviyelerde olduğunu belirtti. Banka’nın yetkililerinden Sato ise petrol fiyatlarındaki son düşüşlerinde enflasyon üzerinde çok etkili olamayacağını savundu.

“Gerilimin sürdüğü yurtiçi piyasaların gündemi”

Rusya ile yaşanan tansiyonu yüksek dönemin yeni gelişmeler ile devam etmesinin yanında, eğitim amacı ile Musul yakınlarına gönderildiği belirtilen Türk askerlerinin bölge ülkelerinde yarattığı yankı gündemde ye aldı. Rus savaş gemisinin İstanbul boğazından geçerken gemideki bir askerin elindeki roket atar ile atış pozisyonunda durması ise Türkiye tarafından tahrik edici olarak değerlendirildi.

Bugün Başbakan Davutoğlu’nun Çankaya Köşkü’nde 13:00’de başlaması planlanan Güvenlik Toplantısı gerçekleştirmesi bekleniyor. Ayrıca bugün 15:00’de Bakanlar Kurulu toplanacak. Başbakan’ın bugün 12:30’da TCMB Başkanı Erdem Başçı’yı kabul etmesi bekleniyor.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Cuma günü açıklanan tarım dışı verisinin ardından Dolar endeksi görece yüksek kalmaya Asya seansında da devam etti. Majör paritelerde sakin fiyat değişimleri izleniyor ve OPEC’in kararlarının ardından petrol düşük seyrini sürdürüyor.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Euro Bölgesi – Almanya Sanayi Üretimi”

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisine sahip Almanya’nın sanayi üretimi Eylül ayında %1.1 daralarak, artacağı beklentilerinin aksine gerilemişti. Petrol fiyatlarındaki zayıflık, düşük borçlanma oranları ve Euro Bölgesi’nin görece daha iyi durumda olduğu düşüncesine rağmen, ABD Merkez Bankası’nın para politikasına ilişkin belirsizlik ve Çin faktörlerinin getirdiği gerilim, Alman üreticileri de olumsuz etkilemiş gibi görünüyor. Euro Bölgesi geneli ve Almanya’nın, Çin ekonomisi ve diğer faktörler ile son gelişmelere ne kadar hassas olduğu yönünde ipuçları verebilecek ilgili rakam, haftanın ilk işlem gününde piyasaların merceği altında yer alacak. Ekim ayına ilişkin olarak açıklanacak Almanya’nın yeni sanayi üretimi datası kıtanın ortak para birimi olan Euro ve Alman Dax endeksi başta olmak üzere Avrupa’daki borsalarda etkili olabileceği için yakından takip edilecek.

“Euro Bölgesi – Sentix Yatırımcı Güveni”

Euro Bölgesi’ndeki yaklaşık 2,800 yatırımcı ve analiste yapılan anket sonucu oluşturulan yatırımcı güveni verisi, Sentix isimli kuruluş tarafından hazırlanmaktadır. Her ne kadar önem derecesi yüksek bir ekonomik veri olduğunu söyleyemesek de, söz konusu gösterge veri akışının zayıf olduğu günler içerisinde varlık fiyatlarını etkileyebilmektedir. Bu yılın ilk ayı ile pozitif alana geçen (Aralık 2014; -2,5 – Ocak 2015; 0,9) Sentix yatırımcı güveni endeksi, 2015’de sürekli olarak pozitif rakamlar sundu. İlgili gösterge için “sıfır” düzeyinin altındaki rakamlar, karamsar yatırımcıların daha fazla olduğuna işaret etmektedir. Günün ilk yarısında açıklanacak ilgili gösterge sonrasında Avrupalı finansal varlıklarda fiyat değişimleri izlenebilir.

“İngiltere – BOE Başkanı Carney’nin Konuşması”

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney’nin haftanın ilk işlem gününde Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’ne Brüksel’de bir sunum yapması bekleniyor. Başkan’ın, BOE’nin para politikasına ilişkin yapabileceği olası değerlendirmeler, Sterlin ve diğer İngiliz varlıklarında fiyat değişimlerine neden olabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                                          Beklenti                   Önceki

09:00       EUR     Almanya Sanayi Üretimi (Aylık) (Eki)          0,8%                      -1,1%

JPY       BOJ Başkanı Kuroda Konuşması

10:00       CHF      Döviz Rezervleri                                             551B

11:30       EUR     Sentix Yatırımcı Güveni (Ara)          17,2                       15,1

EUR     Eurogroup toplantısı

17:00       GBP     BOE Başkanı Carney Konuşması

17:00       USD     İstihdam Piyasası Koşulları Endeksi (Kas)                              1,6

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!