Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 04 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Piyasalarda ECB etkisi sürüyor”

Dün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) attığı para politikası adımlarının piyasaları tatmin etmemesinin ardından izlenen fiyat değişimleri ve oluşan algı, finansal araçlar üzerinde etkisini sürdürüyor. ECB mevduat faiz oranını aşağı çekme kararı alırken, tahvil alım programının da uygulanma süresini 6 ay daha uzatacağını belirtmişti. Ancak daha güçlü adımlar bekleyen piyasalarda bu açıklamalar sonrasında Euro sert bir şekilde değer kazanırken, ABD’nin para birimi de geriledi.

Avrupa borsaları ECB’nin teşviklerinin yeterli bulunmaması ve yapılan değişikliklerin beklentilerin en alt seviyesinde gerçekleştirilmesi, Avrupa borsalarının dün değer kaybetmesine neden oldu. Satış dalgası Wall Street endekslerinde de devam etti. Bu sabah Asyalı pay senetlerinin de durum çok farklı değil. Borsalarda %1 civarında kayıp var.

ECB’nin piyasaları sarsan açıklamalarını ardından ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’ın dünkü açıklamaları takip edildi. Önceki gün Washington Ekonomi Kulübünde söz alan Yellen, konuşmasının büyük kısmında bir değişiklik yapmadı ve ABD ekonomisinin Aralık ayında yapılacak bir faiz artırımına hazır olduğu mesajını verdi. Ayrıca Başkan’ın, ABD’nin bugünkü kritik arım dışı istihdam değişimi verisinin öncesinde, ayda 100 bin yeni istihdamın işgücü piyasasına yeni katılımları karşılamak için yeterli olacağına inandığını belirtmesi dikkat çekti.

“OPEC öncesi petrol yön arıyor”

OPEC bugün günlük petrol kotasının görüşüleceği toplantısını gerçekleştirecek. Düşük petrol fiyatlarına rağmen ilgili Örgüt’ün üretim seviyesinde herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor. OPEC, yapılacak toplantısı için hazırlanan iç raporda 2016 yılında global piyasalardaki arz fazlasının süreceği yönünde tahminde ve uyarılarda bulundu. Ayrıca bu durumun, petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketleri sınırlamaya devam edeceği de belirtildi. Sürpriz çıkması beklenmeyen toplantı öncesinde petrol, son haftalarda kaydettiği düşüşlerinin ardından bir miktar tepki yükselişi kaydetti.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Uluslararası piyasalarda Draghi etkisi devam ediyor. Borsalar Asya-Pasifik cephesinde de satıcılı ve ECB’nin, piyasalar tarafından tatmin edici bulunmayan açıklamaları sonrasında Euro görece değerli. Son 7 yıl içerisindeki en sert günlük yükselişini dün kaydeden Avrupa’nın ortak para birimi, son kazanımlarına tutunmaya devam ediyor. Bu paralelde Dolar endeksi de düşük seyrini korurken, ilgili tablo varlık fiyatlarında yönü belirleyici bir etki yapıyor. Sterlin ve Yen Dolar karşısında nispeten daha güçlüler. Türk Lirası da Euro karşısında değer kazanırken, Dolar tarafında kararsız bir seyir izledi. Spot altın ve petrol yükseliş kaydetti. Bu harekette Dolar endeksinin gerilemesinin rol aldığını belirtebiliriz.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Euro Bölgesi – Almanya Fabrika Siparişleri”

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisine sahip olan Almanya için açıklanacak fabrika siparişleri verisi, sanayisi son derece gelişmiş olan Alman ekonomisini izlemek için yakından takip edilen bir göstergedir. Eylül ayında %1.7 daralarak tahminlerin oldukça altında kalan ilgili data, kıtanın ortak para birimi olan Euro’nun değerinde değişiklikler görülmesine neden olabileceği için önem taşıyor.

“OPEC Toplantısı”

Her yıl iki kez düzenlenen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) toplantısı, Haziran ayının ardından bu kez 4 Aralık’ta, 168. toplantısı için üyelerini bir araya getirecek. Petrol fiyatlarının yönü için belki de yılın en kritik gelişmesi olabilecek OPEC zirvesi, yeni haftanın en önemli gelişmeleri arasında yer alıyor.

Dünyanın en çok petrol ihraç eden ülkesi olan Suudi Arabistan öncülüğünde 12 petrol üreticisinden oluşan OPEC, dünya petrol üretiminin yaklaşık yarısını gerçekleştirdiği için aldığı kararlar petrol fiyatları açısından son derece kritik bir öneme sahiptir.

Ham petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmak için Venezuela’nın teklifi ile 1960 yılında kurulan Örgüt’ün, son dönemlerde bu amacından uzaklaştığı görüldü. ABD başta olmak üzere OPEC dışı üreticilerin artan üretim miktarı, global çapta bir arz fazlası yaşanmasına yol açtı. Bu da petrol fiyatlarında sert kayıplara neden oldu. Günlük üretimini azaltarak, düşen petrol fiyatlarına destek olmak yerine, Suudi Arabistan liderliğinde Pazar payını korumayı amaçlayan OPEC, 5 Haziran’daki toplantısında günlük 30 milyon varil olan üretim kotasını değiştirmedi ve ilgili emtianın fiyatındaki aşağı yönlü hareketlerde rol oynadı. Bu adım, OPEC’in amacının artık petrol fiyatlarını makul yüksek seviyelerde tutmak değil, Pazar payını korumak olabileceği şeklinde değerlendirilmişti.

Ancak Suudi Arabistan’ın bu tutumunda da değişiklikler olduğu geçtiğimiz günlerde piyasalara yansıyan söylentiler arasında yer alarak dikkat çekti. Financial Times’ın haberine göre Suudiler, kapalı kapılar ardında OPEC üyelerine petrol fiyatlarının 60-80 Dolar arasında istikrar kazanmasını istiyorlar. Ülkenin Bakanlar Kurulu’ndan yapılan bir açıklamada ise, petrol fiyatlarının yeniden dengelenmesi için Suudi Arabistan’ın OPEC ve OPEC dışı üreticiler ile görüşmeye hazır olduğu vurgulanmıştı.

OPEC’in günlük 30 milyon varil olan petrol üretim miktarında bir değişiklik yapıp yapmayacağı toplantının en merak edilen sonuçlarının başında geliyor. Emtianın fiyatında sert değişikliklerin görülmesine neden olabilecek söz konusu kararlar, piyasalar tarafından yakından izlenecek. OPEC’in üretim kotasını aşağı çekme yönünde bir karar alması halinde petrol fiyatlarında sert yükselişler izlenebilir. Bunun dışındaki beyanatlarda ise açıklamaların derinliğini incelemek gerekebilir. Toplantının geçici programını incelemek için tıklayınız (Toplantının yapılacağı Avusturya ile Türkiye arasında 1 saatlik bir fark olduğu unutulmamalı).

“ABD – Ticaret Dengesi”

Cuma günü piyasaların yakından takip edeceği makro-ekonomik göstergeler arasında dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD’nin ticaret dengesi rakamları da kendine yer bulacak diyebiliriz. Eylül döneminde, önceki rakama göre daralan ticaret açığı 40. 8 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Yayımlanacak Ekim ayına ait yeni ticaret rakamları Dolar ve Wall Street endekslerinde değişimlere yol açabilir. 

“Kanada – İstihdam Değişimi”

ABD ekonomisi için açıklanacak kritik veriler ile birlikte haftanın son işlem gününde, Kanada’dan da önemli datalar göreceğiz. Ekim’de, değişmeyeceği yönündeki beklentilerin aksine gerileme kaydeden işsizlik oranının yanında, “istihdam değişimi”, yine aynı dönemde, istihdamın 44.4 bin kişi ile tahminlerden çok daha hızlı bir tempoda arttığına işaret etmişti. Kasım ayı için açıklanacak olan yeni rakamların piyasa beklentilerinden farklı bir tablo çizmesi halinde, Kanada Merkez Bankası’nın (BOC) para politikasına ilişkin beklentiler fiyatlanarak, ülkenin para biriminde sert hareketler görülebilir.

“Kanada – Ticaret Dengesi”

ABD ekonomisi için açıklanacak aynı veri ve daha kritik istihdam dataları ile birlikte, Kanada’nın da ticaret dengesi rakamları Cuma günü piyasaların merceği altında yer alacak. Ülke ihracatının en önemli kalemi olan petrol fiyatlarındaki düşüşler, son dönemlerde Kanada’nın ticaret rakamları üzerinde etkili olmuştu. Ülke, son 11 aydır dış ticaret açığı veriyor. Yayımlanacak Ekim ayına ilişkin Kanada’nın ticaret dataları, ülkenin para biriminde etkili olabileceği için yatırımcılar tarafından dikkatle izlenecek.

“ABD  – Tarım Dışı İstihdam Değişimi”

Haftanın en önemli makro-ekonomik göstergesi olarak tanımlayabileceğimiz ABD’nin tarım dışı istihdam değişimi (TDİ) verisi, Dolar’ın yönünü belirleyebileceği için bu ay da piyasalar tarafından dikkatle takip edilecek. ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikası kararlarına ilişkin piyasa beklentilerini şekillendirebilecek TDİ, borsa endekslerinden emtia fiyatlarına, tahvil faizlerinden paritelere kadar birçok varlık ve değişken üzerinde etkili olabilir. TDİ ile birlikte açıklanacak olan, ortalama saatlik kazançlar endeksi ve işsizlik oranı gibi önemli rakamlar yine ABD ekonomisi adına yakından izlenecek. Ekim ayına ilişkin TDİ, tarım sektörü dışında 271 bin Amerikalının istihdam edildiğini gösterirken, piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gerçekleşmişti. Piyasalar Kasım ayında ise nasıl bir tempoda istihdam artışı sağlandığını merak ediyor. Tarım dışı istihdam değişiminin tahminin üzerinde açıklanması halinde, FED’in faiz artırımına bir adım daha yaklaşacağı beklentisi güç kazanarak Dolar’da yükselişler izlenebilir. Verinin öngörülenin altında kalması durumunda ise, Banka’nın olası bir faiz artırımı için aceleci davranmayacağı beklentisi zemin bularak, ülkenin para biriminde kayıplara yol açabilir. TDİ ile birlikte yayımlanacak diğer istihdam göstergeleri ve yapılacak olası revizelere dikkat etmek, rakamların varlık fiyatları üzerindeki etkilerini anlayabilmek için faydalı olacaktır.

“Kanada – Ivey PMI”

“Richard Ivey School of Business” tarafından yaklaşık 175 Kanadalı satın alma yöneticisine yapılan bir anket sonucu oluşturulan ve kısaca Ivey PMI olarak isimlendirilen Kanada’nın ilgili göstergesi, ülke ekonomisindeki ilerleyişe ilişkin önemli bilgiler verdiği düşünüldüğü için yakından izlenen bir makro-ekonomik göstergedir. Son aylarda sert değişimler kaydeden ilgili endeks, Ekim’de 53.1 olarak gerçekleşti. Ivey PMI göstergesinin Kasım ayında beklentinin üzerinde açıklanması Kanada Doları’nda değer kazanımlarını destekleyebilecekken, tahminin altında kalacak rakamlar, ülkenin para biriminde kayıplara yol açabilir.

“Türkiye – Moody’s Değerlendirmesi”

Haftanın son işlem gününde yurtiçi piyasalar için önemli olarak değerlendirebileceğimiz, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye raporunu yayımlaması bekleniyor. Moody’s, 2015 yılı için planlanmış değerlendirme toplantısı takvimini daha önceden açıklamıştı. Ancak kuruluşun Türkiye’ye ilişkin bir güncelleme yapmayı tercih etmesi halinde, 4 Aralık’ta herhangi bir açıklama yapmayabilir (Kuruluş, Türkiye için belirlediği 4 potansiyel tarihin hepsini pas geçerek kredi notu ve görünümü güncellemediğini duyurmuştu). Eğer bir rapor yayımlanacak ise, bunun piyasalar kapalı iken basına servis edilmesi gerekiyor. Yani ya Cuma günü sabah erken saatlerde,  ya da akşam piyasaların kapanışından sonra olası açıklamalar gelebilir. Moody’s 10 Nisan 2014’deki değerlendirmesinde Türkiye’nin kredi notunu Baa3 seviyesinde bırakmış, nota ilişkin görünümü ise “negatif” olarak (önceki “durağan”) değiştirdiğini duyurmuştu. Piyasalar ilgili kuruluşun Türkiye’ye ilişkin görüşünde ve notunda bir değişiklik gerçekleşip gerçekleşmediğini izleyecekler. Konuya ilişkin olarak piyasalarda yer alacak söylentiler ise hafta boyunca yurtiçi finansal araç fiyatlarında ve Türk Lirası’nın değerinde etkili olabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                                                     Beklenti                   Önceki

09:00       EUR     Almanya Fabrika Siparişleri (Aylık) (Eki)                      1,3%                      -1,7%

10:15       CHF      CPI (Aylık) (Kas)                      0,0%                      0,1%

OPEC Toplantısı

15:30       USD     Ortalama Saatlik Kazançlar (Aylık) (Kas)                      0,2%                      0,4%

15:30       USD     Tarım Dışı İstihdam (Kas)                      201K                      271K

15:30       USD     Ticaret Dengesi (Eki)                      -40,6B                   -40,8B

15:30       USD     İşsizlik Oranı (Kas)                      5,0%                      5,0%

15:30       CAD     İstihdam Değişikliği (Kas)                      -9,7K                     44,4K

15:30       CAD     Ticaret Dengesi (Eki)                      -1,7B                     -1,7B

15:30       CAD     İşsizlik Oranı (Kas)                      7,0%                      7,0%

17:00       CAD     Ivey PMI (Kas)                      55,3                       53,1

20:00       USD     Baker Hughes Sondaj Kulesi Sayımı                                     744

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!