Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 03 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Düşen petrol fiyatları piyasaları etkiledi”

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) yarınki kritik toplantısı öncesinde petrol fiyatları baskı altında kalmaya devam ediyor. OPEC üyeleri arasına fikir ayrılıklarının sürdüğüne işaret eden açıklamalar, Örgüt’ün düşük petrol fiyatlarına rağmen üretim miktarını düşürmeyeceği beklentilerini güçlendiriyor. Global arz fazlasının bu paralelde etkili olmaya devam edeceği düşüncesi ilgili emtianın fiyatında yaklaşan OPEC toplantısı ile birlikte baskı yaptı. İran tarafından gelen açıklamalarda,  üretim tavanının indirilmesi yönündeki çağrıların Suudi Arabistan tarafından reddedilmesi beklendiği belirtildi. ABD’de de veriler petrol stoklarının artmayı sürdürdüğünü gösteriyor.

Petrol fiyatlarındaki gerileme dün Wall Street’de enerji şirketlerinin değer kaybetmesine yol açarak satıcılı seyre öncülük etti. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) önemli açıklamaları öncesinde Asya borsalarının da bu sabah karışık bir tablo izleniyor. Avrupa’nın yeni güne düşüş ile başlaması bekleniyor.

“Yellen’den faiz değerlendirmesi”

Dün Washington Ekonomi Kulübü’nde söz alan ABD Merkez Bankası’nın (FED) Başkanı Janet Yellen, 16 Aralık’taki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında bir faiz artırımının masada olacağına işaret etti. Yellen, ilk faiz artırımının zamanlamasından çok izlenecek yolun daha önemli olduğunu bir kez daha vurguladı ve faiz artırımlarının hızının gelecek verilere bağlı olduğunu belirtti. Faiz artırımının gecikmesinin ekonomi için riskli olduğunu söyleyen Başkan, ABD ekonomisinde ılımlı büyümenin devam ettiğini sözlerine ekledi. Yellen bugün Kongre’nin Karma Ekonomi Komitesi’ne sunum yapacak ve bir kez daha kürsünün arkasına geçecek. San Francisco FED Başkanı Williams da yaptığı değerlendirmelerde, faiz artırımının giderek yaklaştığını düşündüğünü söyledi.  Yellen’ın konuşmasında yeni ve farklı bir değerlendirme olmadığı algısının etkili olması sonrasında Dolar endeksinde aşağı yönlü baskı oluşurken, sonrasında baskının gevşediği görüldü.

Ayrıca akşam saatlerinde yayımlanan ve FOMC toplantılarından önce bilgi edinme amacıyla düzenlenen “Bej Kitap” da ülke ekonomisinde ilerlemenin sürdüğüne ve istihdam piyasasının sıkılaştığına işaret etti. Tüketici harcamalarının ise neredeyse tüm bölgelerde arttığı belirtildi.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Dolar endeksinde dün FED Başkanı Yellen’ın konuşmaya başlaması ile sert değişimle izlendi. Başkan’ın değerlendirmeleri ile birlikte önce gerileyen sonrasında Asya seansında toparlanan ABD’nin para birimindeki bu hareketler parite ve emtia fiyatlarına yansıdı.  Spot altın FED’in faiz artırımına yaklaştığı yönündeki beklentilerin ağrılık kazanması ile son 5 yılın en düşük seviyelerine gerilerken, petrol OPEC toplantısı öncesinde kaydettiği düşüşlerini bir miktar toparladı.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Türkiye – Enflasyon Oranı (CPI)”

TCMB’nin para politikası kararlarını verirken dikkate aldığı enflasyon oranı, yeni haftada yurtiçi piyasaların gündemindeki önemli rakamlar arasında olacak.  Tüketici fiyatlarındaki artışın hızı Ekim ayında %7.58 ile Eylül dönemindeki %7.95 seviyesine göre gerileme kaydetmişti.  Merkez Bankası 24 Kasım’daki beyanatında enflasyonun global enerji fiyatlarında olumlu etkilenmeye devam ettiğini, ancak döviz kuru hareketlerinin çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi geciktirdiğini belirtti. TCMB ayrıca, “Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır” şeklindeki ifadesini de yineledi. Bu paralelde, yayımlanacak rakamlar TCMB’nin atacağı olası adımlar adında bilgi verebileceği için yurtiçi piyasalar tarafından yakından izlenecek. Dolayısı ile Türk Lirası ve BIST-100 endeksinde enflasyon rakamları ile değişimler gerçekleşebilir.

“Euro Bölgesi – Hizmetler PMI”

Ayın ilk işlem günündeki imalat PMI rakamlarının ardından Perşembe günü içerisinde piyasalar, Euro Bölgesi ve üye ülkelerinden gelecek hizmetler PMI verilerini izlemeye devam edecekler. İspanya, İtalya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerin sonrasında Euro Bölgesi’nin geneli için hesaplanan data yayımlanacak. Ekim’de 54.1 seviyesine çıkan Euro Bölgesi hizmetler PMI verisi, öncü rakama göre Kasım döneminde 54.6 olarak gerçekleşti. Piyasalarda, açıklanan bu öncü rakamda bir revize yapılıp yapılmadığı izlenecek. Parasal birliğin ekonomisindeki aktivitelerin hızına ilişkin bilgiler verecek ilgili PMI verileri, kıtanın ortak para birimi üzerinde etkili olabilir.

“İngiltere – Hizmetler PMI”

İngiltere ekonomisinin önemli kalemleri içerisinde en büyük paya sahip olan hizmet sektörü adına bilgiler verecek PMI verisi, haftanın dikkat çeken makro-ekonomik göstergeleri arasında yer alıyor. Ekim ayında 54.9 seviyesine çıkarken piyasa beklentilerinin de hafif üzerine çıkan endeks, art arda üç dönem boyunca görülen düşüşü sonlandırmıştı. İlgili veri, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) 10 Aralık’taki faiz beyanatı öncesinde Sterlin’de sert fiyat değişimlerinin izlenmesine yol açabilir. Kasım ayına ait olarak açıklanacak hizmetler PMI datasının beklentinin üzerinde gerçekleşmesi halinde Sterlin’de yükselişler zemin bulabilecekken, tahmini yakalayamayacak rakamlar ülkenin para biriminde aşağı yönlü baskı oluşturabilir.

“ABD – İstihdam Talepleri”

Geride kalan hafta 260 bin Amerikalının işsizlik maaşı için başvuruda bulunduğuna işaret eden istihdam talepleri verisi, piyasa beklentilerinin altında gerçekleşerek olumlu bir tablo ortaya koymuştu. 28 Kasım ile biten haftada ise kaç Amerikalının işsizlik haklarından yararlanma adına başvuruda bulunmuş olduğu merak ediliyor. Verinin tahminden farklı olarak gerçekleşmesi, ABD’nin para birimi değerinde değişikliklere neden olabileceği için, ilgili gösterge yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek.

“Euro Bölgesi – Merkez Bankası Toplantısı”

Merakla beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yılın son para politikası beyanatı, haftanın en kritik gelişmeleri arasında yer alıyor. Küresel piyasalarda varlık fiyatlarına yön veren ECB’ye ilişkin beklentiler, gündemin en can alıcı başlıklarından bir tanesi. Banka’nın Perşembe günü 14:45’teki faiz beyanatı ve ardından 15:30’da başlayacak olan ECB Başkanı Mario Draghi’nin basın konferansı, Euro ve başta Avrupa borsaları olmak üzere birçok finansal araç için belirleyici olabilir.

Son haftalarda Draghi ve diğer ECB üyelerinden gelen açıklamalar, Banka’nın 3 Aralık toplantısına ilişkin beklentileri şekillendirdi. Her ne kadar ECB yetkilileri arasında fikir ayrılıkları olduğu görülse de, aylık 60 milyar Euro tutarındaki mevcut tahvil alımlarının genişletileceği ve/veya mevduat faiz oranının indirileceği yönündeki düşüncenin piyasalarda ağırlık kazandığını görüyoruz. Piyasalar Draghi ve ekibinin, ya aylık 60 milyar Euro olan varlık alım tutarını yükselteceğini, ya da, daha önce Eylül 2016’ya kadar süreceği belirtilen programın süresinin uzatılacağını düşünüyor. Bunun yanında %-0.20 olan mevduat faizinin de daha aşağı çekileceği tahminleri mevcut. ECB her iki adımı birlikte atmayı da tercih edebilir. Ayrıca Draghi’nin gevşek para politikasının kapsamını, şirket ve yerel hükümet tahvillerinin de satın alınmaya başlanması kararı ile genişletebileceği konuşuluyor.

Sıfır seviyesine yakın kalmaya devam eden enflasyon oranı, Euro Bölgesi’ndeki ekonomik aktivitelerin toparlanmakta zorlandığını ortaya koyuyor. ECB ise tüketici fiyatlarındaki artışın %2 civarında olmasını hedefliyor. Draghi’nin son değerlendirmelerinde, ECB’nin fiyat istikrarı için ne gerekiyorsa yapacağının altını çizmesi, piyasaların dikkatini en çok çeken konuydu.  Yani Mario Draghi’nin, Aralık ayında varlık alımlarının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederken, düşük enflasyonun ECB’nin hedefine doğru ilerlemesini sağlamak için para politikasının daha da genişleteceği yönünde bir mesaj vermiş olabileceği düşünüldü. EUR/USD paritesinin Ekim ayı ortalarından itibaren kaydettiği düşüşler de, piyasaların ECB’den bir aksiyon görmeyi umduğunu yansıtıyor diyebiliriz.

Başta Mario Draghi ile ECB üyelerinin yaptığı açıklamalar, Banka’ya ilişkin bir beklenti oluşmasına neden oldu. Bu paralelde eğer ECB, herhangi bir aksiyon almaktan kaçınırsa Euro’da çok sert yükselişler izlenebilir. Avrupa’nın ortak para biriminde yukarı yönlü hareketler, piyasaların olası ek genişleme adımlarından tatmin olmaması ile de gerçekleşebilir. Mario Draghi’nin açıklamalarının piyasa beklentilerinin ötesine geçmesi ve ECB’nin öngörülenden daha güçlü bir genişleme kararı mesajı verebilmesi halinde ise Euro düşüşlerini sürdürebilir.

Öncelikle piyasalar 14:45’de faizlerde bir değişiklik olup olmadığını kontrol edecekler (Özellikle mevduat faizi). Sonrasında ise Draghi’nin 15:30’da mikrofonun arkasına geçmesi beklenecek.

“ABD – FED Başkanı Janet Yellen’ın Konuşması”

Cuma günü yayımlanacak ABD’nin tarım dışı istihdam değişimi verisi ve 15-16 Aralık’taki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’ın bugünkü açıklamaları yakından izlenecek. 2006’dan sonraki ilk faiz artırımına yaklaştığı düşünülen FED’in bu yılın son FOMC toplantısında politika faizini yukarı çekeceği düşünülüyor ve bunun öncesinde Yellen’ın değerlendirmeleri büyük bir önem taşıyor.  Yatırımcılar, Banka’nın Aralık ayında bir faiz artırımına ne kadar yakın olduğunu ve sonrasındaki olası artırımların temposunun nasıl şekilleneceği konularında ipuçları almaya çalışacak. Başkan’ın bu konular hakkındaki değerlendirmeleri piyasalarda sert fiyat değişimlerine neden olabileceği için haftanın en kritik gelişmeleri arasında Janet Yellen’ın konuşmaları üst sıralarda yer alıyor diyebiliriz. Dolar başta olmak üzere diğer para birimleri ve altın ile petrol gibi emtia fiyatları etkilenebilir. Başkan’ın Senato’nun Karma Ekonomi Komitesi’ne bir sunum gerçekleştirmesi bekleniyor.

“ABD – ISM İmalat Dışı PMI”

Haftanın ilk işlem günlerinde açıklanacak imalat endeksi ve ABD’nin bazı istihdam verileri sonrasında, ISM imalat dışı PMI göstergesinin yeni haftanın dördüncü işlem gününde dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Temmuz ayında 60.3 ile Haziran 2007’den sonraki en yüksek seviyesine çıkan endeks, Ağustos ve Eylül dönemlerinde art arda geriledi.  Ekim ayında ise yeniden yükselişe geçerek 59.1 olarak açıklandı. ISM imalat dışı PMI endeksinin Kasım ayında beklentinin üzerinde gerçekleşmesi, Cuma günü yayımlanacak istihdam raporu öncesinde Dolar’da yukarı yönlü hareketlere zemin oluşturabilecekken, öngörülenin altında kalacak rakamlar kayıplara yol açabilir.

“ABD – Fabrika Siparişleri”

ABD için önemli verilerin açıklanacağı Kasım ayının ilk günlerinde, kritik istihdam verilerinin öncesinde gözler Ekim ayına ilişkin olarak yayımlanacak ABD’nin fabrika siparişleri rakamlarına çevrilecek. Son dönemlerde zayıf bir eğilim kaydeden ilgili gösterge, Eylül ayında ABD’de fabrika siparişlerinin %1.0 gerilediğine işaret etmişti. İlgili verinin beklentinin üzerinde bir performansa göstermesi halinde Dolar’da yükselişler izlenebilecekken, tahminlerin altında kalacak bir rakam ülkenin para biriminde düşüşlere yol açabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                                                      Beklenti                   Önceki

10:00       TRY      Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Kas)                    7,88%                   7,58%

10:00       TRY      Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Kas)                   0,46%                    1,55%

10:00       TRY      Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Kas)                                                      -0,20%

10:00       TRY      Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (Kas)                                                       5,74%

10:15       EUR     İspanya Hizmet PMI (Kas)                    56,2                       55,9

10:45       EUR     İtalya Hizmet PMI (Kas)                    53,9                       53,4

10:50       EUR     Fransa Hizmet PMI (Kas)                    51,3                       51,3

10:55       EUR     Almanya Hizmet PMI (Kas)                    55,6                       55,6

11:00       EUR     Hizmet PMI (Kas)                    54,6                       54,6

11:30       GBP     Hizmet PMI (Kas)                    55,1                       54,9

12:00       EUR     Perakende Satışlar (Aylık) (Eki)                    0,2%                      -0,1%

12:00       EUR     Fransa 10 Yıllık Tahvil İhalesi

12:00       EUR     İspanya 10 Yıllık Tahvil İhalesi

14:45       EUR     Faiz Oranı Beyanatı (Ara)                    0,05%                   0,05%

15:30       EUR     ECB Basın Konferansı

15:30       USD     İstihdam Talepleri                    269K                      260K

16:45       USD     Hizmet PMI (Kas)                    56,5                       56,5

17:00       USD     Fabrika Siparişleri (Aylık) (Eki)                    1,2%                      -1,0%

17:00       USD     ISM İmalat Dışı PMI (Kas)                    58,1                       59,1

17:00       USD     FED Başkanı Yellen’ın Tanıklığı

17:30       USD     Doğal Gaz Stokları                    -22B                      9B

20:10       USD     FOMC Üyesi Fischer Konuşması

 

03

 

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!