Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

HİSSE PİYASASI

Günlük Borsa Analizi - 04 Ağustos 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
11:30 GBP İnşaat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Tem) 52 52,6
14:00 GBP Faiz Oranı Kararı (Ağu) 1,75% 1,25%
14:30 GBP BoE Başkanı Bailey'in Konuşması
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 265K 256K
19:00 USD FOMC Üyesi Mester'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsaları pozitif”

Asya borsaları Alibaba’nın teknoloji şirketlerine yükselişte liderlik etmesiyle birlikte pozitif seyir izledi. Fed’in faiz artırım beklentilerinde 50 ve 75 baz puanlık senaryolar arasındaki mücadele devam ederken, bu durum ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 2,71% bölgesinde yoğunlaşmasında rol oynadı.

ABD endeks vadelileri sınırlı negatiflik gösterirken, Dolar endeksi sakin bir seyir izledi.

Fed yetkililerinin enflasyon ile mücadeleye vurgu yapması ve Bullard’ın faizlerin daha uzun süre yüksek kalması gerekebileceği yönündeki fikri dikkat çekti. Bu durum da 75 baz puanlık artış senaryosunun tekrar güç kazanmasında rol oynadı.

Dün OPEC kanadında kotanın gevşetilme miktarı beklentinin altında olunca ilk etki olarak petrol fiyatlarının yükselişini izledik. Ancak ABD petrol stoklarındaki 4,5 milyon varillik yükseliş zayıf talebi işaret ederken petrol fiyatlarındaki tüm kazanımın geri verilmesini, hatta günlük bazda kayba geçilmesini sağladı.

Tayvan gerilimi sonrasında Çin’in ülkeyle ticari ilişkileri kısıtlama kararı sürecin sonu mu olacak, yoksa yeni kararların başlangıcı mı, Asya kanadı için önemli bir başlık olarak takip edilecek. Hali hazırda resesyon korkusuyla mücadele eden piyasalarda Asya kanadında oluşabilecek daha fazla kırılganlık zaten yüksek olan piyasa hassasiyetini artırabilir.

İNGİLTERE

“BoE’nin vites yükseltmesi bekleniyor”

İngiltere’de Haziran ayında 9,4% ile rekor kıran enflasyon, kademeli şekilde faiz artırımı uygulayan İngiltere Merkez Bankası’nın hızlanacağı beklentilerine ağırlık kazandırmış durumda. Banka 5 toplantıdır aralıksız faiz artırırken, hafta içinde artırım miktarını 50 baz puana çıkarması bekleniyor. Artırım miktarının yanı sıra, Banka’nın önümüzdeki döneme ilişkin yorumları da fiyatlamalar üzerindeki olası etkileri nedeniyle yakından takip edilecek.

ABD

“ABD bilanço sezonu”

ABD’de bankalarla birlikte yoğunlaşmaya başlayan bilanço sezonu, resesyon riskine ilişkin ipuçlarının alınması adına önemli olacak. Bilanço takvimi içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız. Bugün bilançosunu açıklayacak Beyond Meat raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Bir gün önceki kapanış fiyatları baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, yurtiçi piyasaların açılışı ile birlikte değişmesi kaçınılmazdır. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

 ‘’GÜNLÜK BORSA YORUMU’’

Borsa endeksindeki alımlar devam ediyor. Endeks dün günü %1.39 yükselişle 2684 seviyesinden kapadı. Endeksin kapandığı nokta tam 2685 direnci. Bu seviyeler her zaman kritik olabilir. Endeksin 2685 seviyesini geçmesi ve üzerine yerleşmesi durumunda yukarı hareket devam edebilir ve yeni rekorlar art arda gelebilir. Piyasada bu olumlu havayı görmekteyiz. Buna ilave olarak Bankacılık endeksinin tarihi zirveyi geçtiğini görmekteyiz. Banka hisselerinin endeks üzerinde eski ağırlığı kalmamış olsa da genel eğilim ve piyasa algısı açısından oldukça olumlu bir durum. Dış tarafta ise ABD borsalarında boğalar halen güçlü. Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ardından şimdilik piyasalarda kötümser veya çekimser bir yaklaşım görmüyoruz. S&P endeksi 4122 seviyesindeki 22-haftalık ortalamasının üzerine yerleşmeyi başarırsa, gözünü 4300 seviyelerine dikebilir. Bugün içeride önemli bir veri akışı olmazken, dışarıda İngiltere Merkez Bankasının faiz kararı izlenecek. Beklentiler 25bps puan faiz artışı olacağı yönünde bulunuyor.

ŞİRKET HABERLERİ

ZOREN: 20.05.2022 tarihli özel durum açıklamamıza istinaden; Şirketimizin Türkiye'de yürütülen elektrikli araç şarj istasyonu satışı, kurulumu ve işletmesini kapsayan faaliyetleri ile bu konudaki projelerini iştirakleri aracılığı ile yurt dışına taşımak amacıyla, Amerika Birleşik Devletleri'nde, Hollanda'da kurulu %100 bağlı ortaklığımız ZES N.V.'nin %100 hissedarlığında "Electrip USA LLC" unvanlı bir şirket kurulmuştur.

INDES: Şirketimiz, Capital Dergisi tarafından her yıl düzenlenen "Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi" sıralamasında 61.sırada yer aldı.  Sektörel bazlı sıralamada ise, bilişim sektöründeki  liderliğini korudu.

BRİSA: İzmit fabrikamız için alınan 20.08.2015 tarihli ilk yatırım teşvik belgemizin yatırım süresi, 29 Haziran 2021 tarihli ve 31526 sayılı resmi gazetede yayımlanan 2021/4191 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile değiştirilen geçici 14. madde hükmü gereğince, 2 yıl ek süre uzatım alınarak 21.11.2024 tarihine kadar uzatılmıştır.

PAY ALIM SATIM HABERLERİ

MPARK: Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 25.05.2022 tarihli kararı ile başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirketimizce 03.08.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 40,64 TL – 40,90 TL (ağırlıklı ortalama 40,75 TL) fiyat aralığından toplam 17.000 TL nominal değerli MPARK payları geri alınmıştır. Bu işlemlerle birlikte, 03.08.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 1.954.000 TL olup, bu payların sermayeye oranı %0,9393'e ulaşmıştır.

SISE: 26 Şubat 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan, 30 Haziran 2022 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile devam edilmesine karar verilen pay geri alım işlemleri kapsamında 3 Ağustos 2022 tarihinde yapılan alımlar tabloya eklenmiştir. 3 Ağustos 2022 tarihinde 23,14 TL-23,36 TL fiyat aralığından (ortalama 23,24 TL) 1.662.148 adet pay geri alınmış ve Şirketimizin sahip olduğu SISE payları 97.473.190 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %3,18).

ÜCRETSİZ DENEME HESABI İLE RİSK ALMADAN DENEMEYE BAŞLAYIN!
Denemeye başla butonuna tıklayarak GCM'den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!