Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 31 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Yılın son işlem günü”

ABD’de petrol stoklarının arttığına işaret eden verilerin ardından gerileyen petrol fiyatları, yeni yılın son işlem gününde küresel borsalara baskı yaparken, piyasaların algısına da yön verdi. Genelde yarım gün açık kalan Avrupalı endeksler gerilerken, petrol fiyatları da düşüşünü sürdürdü. Wall Street endekslerinin de güne şimdilik negatif alanda başlaması bekleniyor.

“İstihdam talepleri beklentinin üzerinde”

Günün önem derecesi yüksek tek verisi olarak ABD’nin haftalık işsizlik maaşı başvuruları bugün, istihdam taleplerinin tahminlerden daha fazla yükseldiğine işaret etti. Geride bıraktığımız hafta 274 bin Amerikalının işsizlik haklarından yararlanmak için başvuruda bulunması bekleniyordu. Ancak söz konusu rakam 287 bin ile tahminleri aştı.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Haftanın, ayın ve yılın son işlem gününde Dolar endeksinde yükselişler dikkat çekti. Avrupa işlemleri sırasında, ABD Merkez Bankası (FED) ve diğer gelişmiş ülke merkez bankalarının arasındaki para politikası farklılaşmasının 2016’da derinleşeceği yönündeki beklenti, Dolar’daki yükselişlere temel oluşturdu.  ABD’nin para birimi karşısında en çok Euro ve Frank gerileyerek öne çıktı. Türk Lirası da Dolar karşısında sığ işlem hacminin etkisi ile derin dalgalanmalar kaydetti. Gün içerisinde 2,93’ün üzerine çıkan kur, sonrasında 2,91’e yaklaştı. Petrol fiyatları düşüşüne devam ederek, piyasaları domine etmeye devam etti.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“ABD  – Chicago PMI”

Chicago’daki yaklaşık 200 satın alma yöneticisine sorulan soruları içeren bir anket sonucu oluşturulan Chicago PMI verisi, ABD ekonomisindeki gelişmeleri izlerken yakından takip edilen bir endekstir. Yıl içerisinde, küresel ekonomi ve sermaye piyasalarındaki dalgalanmalara paralel olarak, ilgili endeks de olumlu ve olumsuz datalar sundu. Bu yılın geride bıraktığımız 11 ayında ise Chicago PMI sadece 5 kez, kritik 50 barajının üzerinde gerçekleşebildi. Kasım ayında ise endeks 48.7 ile zayıf bir rakam ortaya koydu. Chicago PMI göstergesinin piyasa beklentisinden farklı bir rakama işaret etmesi, Dolar’da fiyat değişimlerinin görülmesine yol açabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                                                             Beklenti              Önceki

16:45       USD     Chicago PMI                                                                     50,4                       48,7

17:30       USD     Doğalgaz Stokları                                                                                           -32B

20:00       USD     Baker Hughes Sondaj Kulesi Sayımı                                                       700

NOT: 1 Ocak Cuma gününe denk gelen yılbaşı tatili nedeni ile piyasalar, ilgili tarihte kapalı olacak. Ayrıca 31 Aralık Perşembe günü de birçok enstrümanda erken kapışlar gerçekleşecek. Haftanın son iki iş günündeki işlem saatlerini görmek için tıklayınız.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!