Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 30 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Avrupa borsaları petrol ile geriledi”

Dün petrol fiyatlarında izlenen yükseliş ile yönünü yukarı çeviren global borsalar, bugün aksi yönde bir eğilim izliyorlar. Piyasa algısını yönlendiren petrolün fiyatlarındaki değişim ise endekslerdeki satışlara yine temel oluşturdu. Yatırımcıları risk iştahını düşüren ve madencilik ile enerji şirketlerinin pay senetlerinin değer kaybetmesine neden olan petroldeki gerileme günün en dikkat çeken piyasa dinamiği oldu. Alman DAX endeksinde kayıplar %1 civarına ulaşırken, Fransa’da ise düşüş %0,40 civarında… Wall Street’in güne negatif bir başlangıç yapması bekleniyor. ABD’nin dev  petrol şirketleri Exxon ve Chevron’da gerileme %1’lerde…

“Gözler petrol fiyatlarında”

Bazı hava durumu tahmincilerinin ABD’de önceki öngörülere göre daha soğuk hava şartlarının izleneceği yönündeki açıklamaları, enerji talebinin artacağı yönündeki beklentilerin ağrılık kazanmasında rol almış, bu paralelde dün petrol fiyatlarındaki yükselişlere zemin oluşturmuştu. Ancak bu algı, dün akşam Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) haftalık petrol stokları rakamları ile dağıldı. API’nin verilerine göre petrol stokları geride kalan hafta beklentilerin aksine arttı. İlgili emtianın fiyatında gerçekleşen düşüşler bugün Avrupa seansı içerisinde de devam etti.

Piyasaların hassasiyetini ve varlık fiyatlarının yönünü belirleyen petrol fiyatları günün devamında da yakından izlenecek. ABD’nin Enerji Bilgi Dairesi’nin (EIA) açıklayacağı 17:00’daki resmi stok rakamları emtianın fiyatında etkili olabileceği için günün kritik gelişmeleri arasında yer alabilir.

“Altın ve değerli madenler sert düştü”

ABD seansının açılışı ve yeni yıl tatili öncesinde değerli maden fiyatlarında izlenen aşağı yönlü derin hareketler, günün en dikkat çeken fiyat değişimleri arasında yer aldı. Çin ekonomisinin zayıfladığına ait ipuçlarının emtia talebini düşüreceğine ilişkin kaygılar ve Dolar endeksinin yükselişi, altın ve kıymetli maden fiyatlarında baskı yaptı. İşlem hacimlerinin yeni yıl tatili öncesinde düşük kalması da piyasalarda gerçekleştirilen işlemlerin daha sert bir şekilde fiyatlara yansımasına neden olurken, emtia fiyatlarındaki gerilemenin daha dramatik bir şekilde gerçekleşmesine yol açtı. Bugün ayrıca konuya yakın olduğu iddia edilen kaynaklara göre Çin, bazı yabancı bankaların Yuan işlemleri yapmasını askıya aldı.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Petrol fiyatları bugün de piyasaların algısını, risk iştahını, borsaların yönünü ve diğer varlık fiyatlarının değerini etkilemeye devam etti. ABD’de petrol stoklarının arttığının görülmesi ve Atlantik’in he iki kıyısındaki soğuk havanın geçici etkileri olacağı söylentileri emtianın fiyatında yeniden düşüşlere zemin oluşturdu. Petrol liderliğinde, Çin ve Dolar endeksinin de rol alması sonrasında kıymetli madenlerde de fiyat geriledi. Spot altın 1062 seviyesinin altına kadar düştü. Bugün EIA’nın rakamları petrol fiyatları için yakından izlenecek.

Dolar endeksi ABD’den gelecek konut verileri öncesinde yine düşük işlem hacmi ile dalgalandı. Lira ABD’nin para birimi karşısında görece dar bir alanda salındı. Petroldeki gerileme, Rusya, Meksika, Kanada ve Norveç gibi petrol ihracatçısı ülkelerin para biriminde baskı yaptı.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“ABD  – Beklemedeki Ev Satışları”

Satıldığı için kontrat altına alınan, ancak halen tamamlama işlemleri için bekleyen ve yeni inşaatlar hariç tutularak hesaplanan beklemedeki ev satışları verisi, haftanın üçüncü işlem gününde ABD’nin konut piyasasındaki ilerleme adına yakından izlenecek. Kasım dönemi için yayımlanacak ilgili göstergenin piyasa tahminlerinden farklı bir değişime işaret etmesi Wall Street endeksleri ve Dolar’da etkili olabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                           Beklenti              Önceki

17:00       USD     Beklemedeki Ev Satışları (Aylık) (Kas)                    0,6%                      0,2%

17:30       USD     Ham Petrol Stokları                                                       -2,457M               -5,877M

17:30       USD     Benzin Stokları                                                            0,896M                1,111M

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!