Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 24 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde, 

  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde. 

  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Noel arifesinde petrol, emtia ve Dolar”

Noel tatiline girmeye hazırlanan küresel piyasalarda petrol ve emtia grubu ürünlerin fiyatlarındaki değişim yakından izleniyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırım temposuna ilişkin gündem ile Dolar yön ararken, Çin ekonomisi ve arz tarafındaki beklentiler petrol ile emtia fiyatlarında yönü tayin eden temel başlıklar arasında yer buluyor.

Noel tatili öncesinde global piyasalarda işlem hacimleri görece düşük. Açık olan Avrupa borsalarında küçük değişimler izlendi. İngiltere’nin FTSE-100 endeksi günü %0.2, haftayı %3.3 yukarıda tamamladı. Yarım gün açık kalacak Wall Street endekslerinin ise yataya yakın hafif kayıplar ile güne başlaması bekleniyor.

Petrol fiyatlarının ABD’den gelen stok ve aktif olarak çalışan sondaj kulesi rakamları ile yükselişler kaydetmesinin ardından, ilgili emtianın değerindeki değişimler yine yakından takip ediliyor. Ayrıca Çin otoritelerinin ülke ekonomisini desteklemek için ilerleyen dönemlerde yeni adımlar atabileceği yönündeki spekülasyon emtia fiyatlarına destek oldu. Sanayi metalleri yükselirken, bakır Asya seansının başlamasından bu yana son kazanımlarının ardından geriledi.

“ABD’de istihdam rakamları”

ABD’de bugün açıklanan rakamlara göre geride kalan haftada 267 bin Amerikalı işsizlik haklarından yararlanmak için başvuruda bulunduğu görüldü. Piyasalarda beklentiler 270 bin olarak ağırlık kazanmıştı. Önceki haftaya ilişkin data bugün yayımlanan rapor ile bin kişi yukarı revize edildi ve 272 bin olarak düzeltildi.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Dolar endeksi ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırım temposuna ilişkin beklentiler ile geriledikten sonra öğleden sonra yönünü yukarı çevirdi. Majör paritelerde genelde bu değişimler yönü belirlerken, Sterlin dünkü olumlu dış ticaret verilerinden aldığı destek ile yine Dolar karşısında yükseliş kaydetti ve sonrasında bu kazanımlarını sınırladı.

Petrol ABD’de stokların beklenmedik şekilde gerilediğini gösteren rakamlar sonrasında kaydettiği yükselişlerine tutundu. Gün içerisinde salınan fiyatlar, Brent tarafında daha derin değişimler yarattı.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Japonya – Enflasyon Oranı (CPI)”

Japon hükümetinin geride kalan yılın Nisan ayında satış vergisini artırmasının ardından %1.3 seviyesinden %3’lü rakamların üzerine kadar çıkan, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) yakından takip ettiği ulusal çekirdek enflasyon oranı, bu hafta piyasaların mercek altına alacağı veriler arasında yer alacak. Çekirdek enflasyon, 2014 Mayıs ayında %3.4 düzeyine çıktıktan sonra bir gerileme dönemine girerek Ekim’de  %-0.1 seviyesinde gerçekleşti ve satış vergisi artışının etkilerinin azalmaya devam ettiğini gösterdi. Eylül ayında da aynı rakama işaret eden bu oran aynı zamanda 2 yıl aradan sonra ilk kez Japonya’da enflasyonun negatif tarafa geçtiğini gösterdi. İlgili enflasyon göstergesinin beklentinin altında gerçekleşmesi Yen’de kayıplara neden olabilecekken, tahminin üzerindeki datalar ülkenin para birimine yükselişler getirebilir.

NOT: Cuma günü Noel tatili nedeni ile piyasalar kapalı olacağı için ilgili rakamların etkisi, Perşembe günü piyasaların kapanışı öncesinde (veriye ilişkin beklentiler ile) ve/veya Pazartesi günü piyasaların açılışı sonrasında Japon varlıklarına yansıyabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

24 Aralık 2015 Perşembe

Zaman                  Haber                                                                       Beklenti        Önceki

17:30       USD                     Doğalgaz Stokları                                                -26B              -34B

25 Aralık 2015 Cuma

01:30       JPY                       Hane Halkı Harcamaları (Yıllık) (Kas)         -2,1%             -2,4%

01:30       JPY                       Ulusal Çekirdek CPI (Yıllık) (Kas)                  0,0%             -0,1%

01:30       JPY                       Tokyo Çekirdek CPI (Yıllık) (Ara)                  0,1%              0,0%

NOT: 25 Aralık Cuma gününe gelen Noel tatili nedeni ile piyasalar ilgili tarihte kapalı olacak. Ayrıca Noel arifesinde de (24 Aralık Perşembe) birçok enstrümanda erken kapış gerçekleşecek. Haftanın son iki iş günündeki işlem saatlerini görmek için tıklayınız.

 

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!