Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 23 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Petrol ve emtia ile borsalar yüksek”

Noel tatiline girmeye hazırlanan küresel piyasalarda yılın sonuna yaklaşılırken borsalar yükseliş kaydetti. Avrupalı endeksleri günün açılışına %2 civarında yukarıda. Özellikle, bu yıl önemli değer kayıpları kaydeden petrol ve emtia şirketlerinin pay senetlerinde gerçekleşen alımlar, borsalardaki yükselişte etkili oldu. Petrol fiyatları, her ne kadar arz fazlası ile baskı altında kalmaya deva edeceği düşünülse de, dün ABD’de açıklanan stok verilerinin gerilemeye işaret etmesi ile son günlerdeki yukarı yönlü eğilimini genişletti. Wall Street endekslerinin de güne pozitif bir başlangıç yapması bekleniyor.

“Kuzey Amerika’da veriler izlendi”

Bugün öğleden sonra ABD ve Kanada için açıklanan makro göstergeler gündemde yer buldu. Dünyanın en büyük ekonomisinde Kasım ayı dayanıklı mal siparişleri gerileyeceği beklentisine karşılık değişmedi. Aynı dönemde çekirdek dayanıklı mal siparişleri ise %0.1 artacağı yönündeki tahmine rağmen %0.1 azaldı. Ayrıca yine Kasım ayında gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutularak hesaplanması ile üretilen çekirdek PCE (Personal Consumption Expenditures - Kişisel Tüketim Harcamaları) fiyat endeksi öngörüldüğü gibi %0.1 seviyesinde gerçekleşti. Görece karışık bir tablo oraya koyan veri seti sonrasında Dolar endeksinde bir miktar yükseliş izlendi.

Kanda cephesinden de bugün önemli rakamlar izlendi. Perakende ve çekirdek perakende satış rakamlarındaki değişim Ekim ayında tahminlerin altında kalırken, ilgili ayda %0.2 büyümüş olması beklenen Kanada ekonomisinin yerinde saydığı görüldü (%0.0). Ülkenin para birimi bu datalar sonrasında ABD Doları karşısında değer kaybetti.

“Petrol, resmi stok rakamlarını bekliyor”

Batı Teksas petrolünün (WTI) yaklaşık 7, Brent petrolün ise 11 yılın en düşük seviyelerine kadar gerilemesinin ardından ilgili emtianın fiyatındaki değişimler küresel piyasaların en çok konuştuğu gelişmeler arasında yer alıyor. Söz konusu düşük fiyatlardan gelen alımlar ve dün ABD’den gelen petrol stok rakamları sonrasında yükseliş kaydeden petrol fiyatları, halen daha son yılların dip seviyelerinde seyretmeye devam ediyor. Geride bıraktığımız aylarda fiyatı aşağı çeken global petrol arzı fazlasının 2016 yılında da devam edeceği düşünülüyor. Ancak Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) haftalık stok datalarının artışa işaret etmesi beklenirken, gerilemesi, dün petrol talebinin artabileceği yönünde umutları artırdı. Bugün ise Enerji Bilgi Dairesi’nin (EIA) resmi haftalık petrol ve benzin stok verileri açıklanacak. Söz konusu emtia piyasaların gündemindeki yerini günün devamında da, yayımlanacak rakamlar ile korumaya devam edebilir.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Gün içerisinde ABD’nin dünkü olumlu büyüme verisinden aldığı desteği korumaya çalışan Dolar endeksi, bugün dayanıklı mal siparişlerinin tahminlerin üzerindeki göstergesini değerlendirdi ve bir miktar daha yükseldi. ABD’nin para birimindeki bu değişim majör paritelerde etkili oldu. Sterlin, İngiltere’nin aşağı revize edilen üçüncü çeyrek büyüme verisine rağmen, aynı döneme ait olumlu cari denge rakamları ile yükseliş kaydetti ve günün dikkat çeken para birimleri arasında öne çıktı.

Petrol fiyatları son yükselişlerine tutunmaya çalışıyor. Spot altında ise Dolar endeksindeki yükseliş ile baskı altında kaldı. Emtia fiyatlarının yükseliş kaydetmesi borsalar ve piyasa algısında etkili, önemli bir dinamik oldu. Yeni yıl öncesinde, görece düşük seviyelerden gelen alımlar ve Çin otoritelerinin ekonomiyi desteklemeye devam edeceği beklentisi ile hammadde fiyatlarındaki yükselişlerde rol aldı.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“ABD – Yeni Ev Satışları”

ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikası kararlarını verirken dikkate aldığı göstergeler arasında, istihdam ve enflasyon verilerinin yanında, konut piyasası rakamları da yer almaktadır. Haftanın, “önemli” olarak değerlendirilebilecek verileri arasında yer alan “yeni ev satışları” göstergesinin de bu paralelde ABD ekonomisi için yatırımcılar tarafından dikkatle takip edileceğini söyleyebiliriz.  Geride bırakılan aya ilişkin, yıllıklandırılmış olarak hazırlanan bu data, ABD’de tek ailelik yeni konut satış miktarını gösterir.  Ekim’de 495 bin seviyesinde gerçekleşerek beklentilerin altında kalan söz konusu rakam, tahmin edildiği kadar yükselmemişti (Eylül 447 bin). İlgili datanın Kasım ayında tahminlerden farklı gerçekleşmesi halinde, Wall Street endeksleri ve Dolar’da önemli fiyat değişimleri izlenebilir.

“ABD – Michigan Hassasiyeti”

Michigan Üniversitesi tarafından hazırlanan tüketici güveni verisi, ABD ekonomisindeki değişimleri öngörebilme adına piyasalar tarafından yakından izlenen bir göstergedir. Genellikle, bilgi verdiği ayın ortalarında öncü rakamı, sonrasında da yine aynı ayın son Cuma günü nihai hali açıklanmaktadır (Noel tatili nedeni ile bu ay, Çarşamba gününe takvimlenmiştir).Yaklaşık 500 tüketiciye sorulan sorular ile oluşturulan endeks, Amerikalıların, gelecek ekonomik koşullar hakkındaki düşüncelerini ölçmemizi sağlar. Aralık ayına ilişkin öncü göstergesi 91.8 olarak yayımlanan verinin revize edilip edilmeyeceği piyasaların merak ettiği konu olacak.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

23 Aralık 2015 Çarşamba

Zaman                  Haber                                                                       Beklenti              Önceki

17:00       USD                     Michigan Tüketici Hassasiyeti (Ara)              92,1                       91,8

17:00       USD                     Yeni Konut Satışları (Kas)                                507K                      495K

17:30       USD                     Ham Petrol Stokları                                           1,083M                4,801M

17:30       USD                     Benzin Stokları                                                    1,383M                1,731M

24 Aralık 2015 Perşembe

01:50       JPY                       Para Politikası Toplantı Tutanakları

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!