Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 23 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa borsaları ve ABD vadelileri yükselişte”

Fed Başkanı Powell’ın dün gerçekleştirdiği konuşmada vurguladığı resesyon ihtimali ardından Avrupa borsaları günü kayıplarını telafi etmeye çalışarak geçirdi. Almanya tarafında ise piyasa beklentilerinin altında kalan imalat ve hizmet aktivitesi rakamlarıyla birlikte negatif ayrışma görüldü. ABD endeks vadelileri Nasdaq liderliğinde pozitif seyretti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,13% bölgesinde seyrederken, Dolar endeksi kayıplarını toparlayarak pozitif alana geçti.

Almanya’da Haziran ayında imalat ve hizmet aktivitesi artmaya devam etse de, piyasa beklentilerinin altında kalan rakamlar resesyon korkusunu canlı tutmaya yetti. Veriyle birlikte Euro’da oluşan kayıplar Dolar endeksine destek oldu. Benzer tablo Fransa ve Euro Bölgesi için de geçerliydi. İngiltere tarafında ise piyasa beklentisine göre pozitif ayrışan veriler ortaya çıktı.

TCMB piyasa beklentisine paralel şekilde politika faizini 14%’te bıraktı. Dolar kuru gün içinde sakin kalırken, veriler sonrası Euro’da oluşan baskı Euro kurunu 18,25 altına taşıdı.

ABD

“Powell’ın konuşması takip edilecek”

Fed Başkanı Powell dün Senato Bankacılık Komitesi’nde faiz politikasının olası sonuçlarına ilişkin oldukça net açıklamalar yaptı. Powell faiz artırımlarının resesyonu olasılık haline getirdiğini ifade etti ve yumuşak inişin oldukça zorlu olabileceğini belirtti. Enflasyonun faizle kontrol edilemeyen sebeplerle yükseldiğinin teyit edildiği soru – cevap kısmında Powell, faizle birlikte talebi törpüleyerek enflasyonu kontrol etmeye çalışacaklarını, 2% enflasyon hedeflerine ulaşmak zorunda olduklarını belirtti.

Powell bugün de Finansal Hizmetler Komitesi’nde sunum yapıp, soruları yanıtlayacak.

“Öncü imalat ve hizmet PMI’ları izlenecek”

Resesyon riskinin piyasalarda sıkça konuşulduğu süreçte büyümeyi tahmin etmeye yönelik verilerin önemi de artmış durumda. Bu nedenle bugün Haziran ayına ilişkin açıklanacak öncü imalat ve hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI) rakamlarını izliyor olacağız. Özellikle hizmet aktivitesinin GSYH katkısının yüksek olması nedeniyle bu kalem bir adım ön planda olabilir.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!