Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 22 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 CAD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May) 0,40% 0,70%
15:30 CAD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) 5,40% 5,70%
15:30 CAD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) 6,70% 6,80%
15:30 CAD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May) 0,50% 0,60%
16:30 USD Fed Başkanı Powell’ın Yorumları
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları 0,736M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa ve ABD borsalarında resesyon endişesi sürüyor”

Avrupa borsaları ve ABD endeks vadelileri hafta ortasında da gerilemeyi sürdürdü. Fed’in enflasyonla mücadele için uyguladığı agresif faiz artırım politikasının büyümeyi büyük ölçüde baskılayacağı endişesi devam ediyor. Bununla birlikte Dolar ve Yen günü kazanımla sürdürmeye çalıştı. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise 3,20% bölgesine kadar geriledi.

Avrupa borsalarında kayıplar oldukça etkiliydi. İtalya’da düşüş 2%’yi aşarken, Almanya’da da 2%’ye yaklaştı. ABD endeks vadelileri Nasdaq tarafındaki 1,6% düşüş liderliğinde geriledi.

Sterlin, İngiltere’de Mayıs ayı enflasyonunun piyasa beklentisine paralel olarak 9,1%’e yükselmesi ardından gerilese de, Dolar endeksinin gün içinde kazanımlarının bir kısmını vermesiyle tekrar güç kazandı.

ABD

“Powell’ın sunumu takip edilecek”

Fed’in faiz artırım kararı ardından Fed Başkanı Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi’nde yapacağı konuşmalar takip edilecek. Powell’ın bu konuşmada daha güvercin veya şahin tutum sergilemesi fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Öte yandan sunumlar sonrasında gerek büyüme, gerekse enflasyon içerikli sorular da takip edilecek.

KANADA

“Mayıs ayı enflasyonu açıklanacak”

Kanada Merkez Bankası Haziran ayı başındaki beyanatında politika faizini 50 baz puan artırarak 1,5%’e çıkarma kararını açıklamıştı. Ülkede enflasyon ise 6,8% düzeyinde bulunuyor. Mayıs ayı içinde açıklanacak enflasyon verisi, Banka’nın politikalarına ilişkin ipucu sağlayacağı için yakından izlenecek.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!