Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 21 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
17:00 USD Mevcut Ev Satışları (May) 5,40M 5,61M
19:00 USD FOMC Üyesi Mester'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa borsaları ve ABD endeks vadelileri yükselişte”

Geçtiğimiz hafta resesyon korkusuyla oluşan düşüşler ardından Avrupa borsaları ve özellikle ABD endeks vadelileri toparlanma eğilimi gösterdi. Avrupa’da Fransa endeksi 1,4%’ın üzerinde yükselişle öne çıktı. ABD endeks vadelilerinde ise Nasdaq yükselişi 2%’ye yaklaştı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,27% bölgesinde yoğunlaşırken, Dolar endeksi kayıplarının bir kısmını telafi etti. Ancak günlük bazda düşüş ağırlıklı görünüm devam ediyor.

ABD’de artan enflasyon ve bunun neticesinde Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımı piyasalarda resesyon korkusunu ön plana çıkarmıştı. Bu durum endekslerde yoğun satışlara yol açarken, bu hafta riskin etkili şekilde fiyatlanması ardından taban oluşturduğuna ilişkin görüş borsa tarafına pozitif yansımış görünüyor. Ancak günlük hareketler ile resesyon riskinin ortadan kalktığı söylenemeyeceği için, olası riskten kaçış fiyatlamalarına ilişkin sürekli hazırlıklı olmak gerekiyor.

Günün devamında ABD konut satış rakamları ve FOMC üyesi Mester’ın konuşması takip edilecek.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!