Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 17 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa endeksleri ve ABD vadelilerinde toparlanma çabası”

Avrupa endeksleri ve ABD endeks vadelileri haftanın son işlem gününde toparlanma çabasını ön plana çıkardı. Hafta içinde resesyon korkusu fiyatlaması ön plana çıkarken, bugün ABD’de endeks ve hisse opsiyonları ile vadelilerinde vade bitiminin gelmesiyle (triple witching) fiyatlamalarda volatilite artışı olabileceği görüşü hakim.

Avrupa tarafında İngiltere haricinde büyük endeksler 1% üzerinde yükseliş yaşadı. ABD endeks vadelileri de dün yaşanan sert satışlar sonrasında Nasdaq liderliğinde sınırlı da olsa toparlanma çabası gösteriyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,22%’ye kadar gerilerken, Dolar endeksi dünkü hareket alanı içinde kayıplarını toparlamaya çalışıyor.

Günün devamında Fed Başkanı Powell’ın Dolar’ın uluslararası rolü konulu bir panelde konuşması bekleniyor. Fed beyanatı sonrasında verebileceği ayrıntılar etkili olabileceği için takip edilecek.

Bu hafta gerçekleşen para politikası beyanatları ve önceki hafta gerçekleşen Avrupa Merkez Bankası beyanatına ilişkin özet rapora ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!