Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 16 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Fed sonrası resesyon riskinde artış piyasaları baskıladı”

Fed’in dün 75 baz puanlık faiz artırımı kararı sonrasında Temmuz ayında da benzer bir artış ihtimaline ağırlık vermesi, Banka’nın enflasyonla mücadeleyi ön planda tutarak resesyon riski ve işsizlikteki artışı ikinci plana atabileceğini gösterdi. Bu da gün içinde endekslerden çıkışlara neden oldu. Buna karşın ABD 10 yıllık tahvil getirisi yükselerek 3,43% bölgesine ulaştı. Dolar endeksi düne kıyasla düşük bölgelerde yer alsa da, dünün hareket alanının altına inmedi.

Avrupa borsalarında oluşan etkili kayıplar BİST tarafında da görüldü. Öte yandan ABD endeks vadelileri de açılış öncesinde sert düşüş yaşıyor. Nasdas ve S&P500 tarafında kayıplar 2,3%’ü aştı.

Powell her ne kadar bu kadar sert faiz artırımlarının normalleştirilmesini istemediklerini belirtse de, önceliklerinin enflasyonla mücadele olduğunu ve Temmuz ayında 50 ile 75 baz puan faiz ihtimallerinin olduğunu belirtmesi şahin bir görüş olarak yorumlandı.

Fed beyanatta enflasyon ve işsizlik tahminlerini yükseltirken, büyüme tahminini aşağı çekmişti.

 “BoE’den faiz artırım kararı”

İngiltere Merkez Bankası faiz oranını piyasa beklentisine paralel olarak 25 baz puan yükselterek 1,25%’e getirdi. Kararın oy birliğiyle alınması beklenirken, 3 üye 50 baz puan artırım yönünde oy kullandı.

Banka 2. Çeyrek için 0,3% daralma tahmininde bulunsa da, Fed’e benzer şekilde enflasyonu işaret ederek, bu göstergenin kontrol edilmesi için güçlü şekilde hareket edebileceklerinin sinyalini verdiler. Önceki tahminlerde yılsonu enflasyon tahmini 10% civarlarındayken, bu kez Ekim ayına kadar 11%’in hafif üzerine çıkmasının beklendiği işaret edildi.

“Haftanın sürprizi: İsviçre Merkez Bankası”

Son faiz artırımını 2007 yılında yapana İsviçre Merkez Bankası, piyasa beklentisinde değişiklik beklenmeyen bugünkü kararında politika faizini 50 baz puan artırdığını açıkladı. Faiz 2015’ten bu yana -0,75% düzeyinde bulunuyordu. -0,25%’e yükselen politika faizi sonrasında ülke para biriminde değer kazanımı görüldü. Enflasyonla mücadele için alınan karar sonrasında Banka’nın Frank’ın Euro karşısındaki değerini zayıflatmak için döviz müdahalelerine devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

“Japonya’dan tahvil hamlesi gelecek mi?”

Japonya Merkez Bankası yarın sabah para politikası beyanatını gerçekleştirecek. Banka’nın faiz araçlarında değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Ancak beyanat öncesinde tahvil getirilerinde uygulanan hedeflerin üzerine çıkılması, Banka’nın bu tarafa yönelik yeni adımlar atabileceği beklentilerini ortaya çıkardı.

Banka’nın bu aşamada Yen ve tahvil piyasasında oluşan beklentiler arasında nasıl bir seçim yapacağı merak ediliyor. Tahvil piyasasında hedefin korunması için sağlanacak likiditenin Yen tarafını zayıflatması daha ılımlı seçenek gibi görünse de, Yen’in aşırı değer kaybına karşı açıklamalar da son döneme damga vurmuştu. Dolayısıyla yarın gerçekleşecek beyanat son dönemdekilere kıyasla hareketliliği artırma potansiyeli taşıyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!