Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 15 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (May) 0,80% 0,60%
15:30 USD New York Empire State İmalat Endeksi (Haz) 3 -11,6
15:30 USD Perakende Satışlar (Aylık) (May) 0,20% 0,90%
17:30 USD Ham Petrol Stokları 2,025M
21:00 USD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Ekonomik Planları
21:00 USD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Açıklaması
21:00 USD Federal Fon Hedef Oranı 1,50% 1,00%
21:30 USD FOMC Basın Toplantısı
01:45 NZD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) 0,60% 3,00%
04:30 AUD İstihdam Değişikliği (May) 25,0K 4,0K
04:30 AUD İşsizlik Oranı (May) 3,80% 3,90%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Fed beyanatında kesin olan tek şey kritik olacağı”

Fed beyanatında son yılların en belirsiz beklenti tablosuyla karşı karşıyayız. Geçtiğimiz hafta Mayıs ayı enflasyonunun 8,6% ile yaklaşık 40 yılın en yüksek seviyelerine ulaşması bu tabloya yol açtı. Her ne kadar önceki dönemde Fed Başkanı Powell, Haziran ve Temmuz toplantıları için 50’şer baz puan, sonrasına ilişkin belirsiz ifadeler kullansa da, yükselen enflasyon piyasaları paniğe sürükledi. Risk iştahını olumsuz etkileyen durum ise agresif faiz artırımlarının 2022 sonuna doğru veya 2023’te resesyona yol açabileceği beklentisi.

Yukarıdaki grafikte pandemi ile başlayan enflasyon süreci ve bunun 10 yıllık tahvil getirilerindeki etkisi görülebilir.

Chicago Ticaret Borsası’na (CME) göre bugün 75 baz puan faiz artırma ihtimali 90%’ın üzerinde bulunuyor. Dolayısıyla bu senaryonun fiyatlandığı kabul edildiğinde, 50 veya 100 baz puanlık faiz artırımı kararı Fed’in duruşu hakkında doğrudan fikir verebilir. 50 baz puanlık artırım daha stabil ve öngörülebilir bir patika çıkarabilecekken, 100 baz puanlık artırım bundan sonraki dönemde daha esnek ve agresif bir politika izlenebileceği beklentisini ortaya çıkarabilir.

Piyasa beklentisi haline gelen 75 baz puanlık artırım durumunda ise Banka’nın düşüncesi için projeksiyonlara, beyanata ve Powell’ın konuşmasına odaklanacağız. 75 baz puanlık artırım Powell ve Fed tahminlerinin güvenilirliğine darbe vuracak mı, bunun olması durumunda yeni tahminler fiyatlamaları ne kadar etkileyecek, bu konular önemli olacak.

Yukarıdaki tabloda FOMC’nin Mart ayı toplantısı ile açıkladığı tahminler görülebilir. Enflasyonun Mayıs ayından sonra dönüş yapıp yapmayacağı daha çok jeopolitik gelişmelere bağlı olsa da, Fed’in enflasyon tahminini ne yönde güncelleyeceği para politikasına ilişkin revize için de önemli olacak.

Öte yandan büyüme tahminlerine ilişkin güncellemeleri, Fed’in yıl sonu için tahmin ettiği enflasyon ve faize göre olası resesyon riskinin ne kadar gerçekçi olduğunu yansıtabilir.

Özetleyecek olursak, 75 baz puanlık artırım dışındaki kararlar Fed’in duruşu hakkında doğrudan fikir verip, fiyatlamalarda da yön arayışını daha net belirleyebilir. 75 baz puanlık faiz artırımı durumunda ise diğer başlıkları takip edeceğiz.

“Avrupa Merkez Bankası’nda tahvil zirvesi”

Avrupa borsaları bugün gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası acil toplantısı öncesinde toparlanma eğilimi gösterdi. Son dönemde Güney Avrupa ülkeleri ile Almanya tahvillerinin getirileri arasındaki makas oldukça artış göstermişti. Avrupa Merkez Bankası’nın bir taraftan sıkılaşırken, bir taraftan tahvil getirilerindeki oynaklığı nasıl düzenleyeceği soru işareti oluşturuyor. Avrupa Merkez Bankası’da konuyla ilgili bugün toplandı. Dolar endeksi kararın da oluşturduğu hareketle dün gördüğü 20 yılın zirvesinden bir miktar daha geriledi.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!