Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 14 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (May) 0,60% 0,40%
15:30 USD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (May) 0,80% 0,50%
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları 1,845M
05:00 CNY Sanayi Üretimi (Yıllık) (May) -0,50% -2,90%
05:00 CNY Perakende Satışlar (Yıllık) (May) -7,30% -11,10%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa borsaları negatife döndü”

Avrupa borsaları gün içinde kazanımlarını koruyamazken, ABD endeks vadelileri de kazanımlarının bir kısmını geri verdi. Fed’in yarın gerçekleştireceği beyanata ilişkin beklentiler fiyatlamaları etkilemeye devam ediyor.

Avrupa endekslerinde kayıplar öne çıkarken, bunlar arasında da Fransa’da düşüş 1%’in üzerine çıkarak dikkat çekti. ABD endeks vadelilerinde ise Nasdaq kazanımları 1% altına kadar indi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,30%’un altına inse de risk algısı değişmedi. Dolar endeksi ise kayıplarının bir kısmını geri almayı başardı.

Fed’in yarın gerçekleştireceği beyanatta 75 baz puan faiz artırımı ihtimalinin ağırlık kazanması piyasalarda resesyon korkusunu daha da ön plana çıkardı. Temmuz ayında 75, Eylül ayında 50 baz puanlık artırımlarla Eylül sonrasına toplamda 200 baz puanlık artırımla girileceği düşüncesi şimdilik ön planda görünüyor.

Yukarıdaki tabloda Fed faizinin Eylül ayında hangi bölgede bulunacağına ilişkin tahminler görülebilir. Buna göre Eylül ayında şu anki faiz oranına kıyasla 200 baz puan yukarıdaki faiz oranı tahmini 71,5% ile ana senaryo durumunda. (Kaynak Chicago Ticaret Borsası)

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!