Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 13 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
21:00 USD FOMC Üyesi Brainard'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa borsaları Asya satışlarını takip etti”

Geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan enflasyon rakamları sonrası piyasalarda sıkılaşan Fed’e yönelik endişe fiyatlaması sürüyor. Fed’in bu hafta 50 baz puanlık faiz artırım ihtimali ana senaryo olmaya devam ederken, ABD Mayıs ayı enflasyonunun 40 yılın en yüksek seviyesi olan 8,6%’ya tırmanması ardından Temmuz ayında 75 baz puanlık faiz artırım ihtimalinin gündeme gelmesi endişeyi artırdı. Piyasa bir taraftan enflasyonla mücadele yollarını takip ederken, bir taraftan savaş ve salgın süreciyle mücadele eden ekonomilerin olası resesyon riskini tartmaya çalışıyor.

Almanya, Fransa ve İtalya’da endekslerin kayıpları 2% ve üzerinde seyrederken, ABD endeks vadelileri de kayıplarını derinleştirdi. Nasdaq tarafında düşüş 2,6%’yı geçerken, S&P500 tarafında 2%’den fazla zarar görüldü. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,25% ile 2018’ten bu yana en yüksek seviyelerini gördü. Dolar endeksi de şahinleşen Fed beklentileriyle son bir ayın en yüksek seviyelerine ulaştı.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!